REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Alexa i Amazon w Polsce? Mamy maila, w którym firma zdradza swoje plany

Amazon szuka chętnych do testowania i rozwijania usługi Alexa w naszym kraju. Daje to nadzieję na to, że amerykański asystent przemówi wkrótce po polsku.

amazon alexa asystent
REKLAMA
145 interakcji
dołącz do dyskusji

Mijający rok był dla Amazona bardzo łaskawy, ale w kwestii jego obecności w naszym kraju w zasadzie nic nowego się nie wydarzyło. Chociaż w naszych miastach zlokalizowane zostały magazyny firmy, to cały czas nie mamy polskiej wersji sklepu. Jakby tego było mało, w sklepie z e-bookami nie kupimy polskich pozycji i tylko część biblioteki w Prime Video doczekała się tłumaczeń na nasz język, a do tego asystent głosowy o nazwie Alexa cały czas nie chce szprechać po naszemu.

Fakt, że Alexa nadal nie obsługuje języka polskiego jest o tyle smutny, że to w Trójmieście zlokalizowany jest jeden z oddziałów R&D amerykańskiego Amazonu, który pracuje nad rozwojem tegoż rozwiązania. Niestety jak dotąd przedsiębiorstwo Jeffa Bezosa, pomimo tego, iż globalnie zarabia mnóstwo pieniędzy, uznawało nasz język za zbyt trudny, a nasz region za zbyt mało lukratywny, by się nad nim pochylać. To się może jednak wreszcie zmienić.

amazon alexa asystent polska

Alexa, witaj w Polsce

Screenshot wiadomości e-mail, który podesłał nam czytelnik Konrad, wskazuje na to, iż Amazon szuka testerów usługi Alexa, którzy pomogliby w rozwijaniu jej z myślą o naszym rynku. Amerykański gigant zaprasza wybrane osoby do udziału w programie Amazon Alexa Preview, co ma pozwolić na „kreowanie przyszłości asystenta w Polsce”. Firma poszukuje osób, które chciałyby sprawdzić w praktyce możliwości tej usługi.

Amazon, w zamiast za dostęp do programu Alexa Preview, chciałaby przetwarzać dane użytkowników z myślą o „usprawnieniu działania usługi w Polsce”. Pozostaje trzymać kciuki, by faktycznie chodziło tu o wsparcie naszego języka i nagrania wypowiadanych w nim komend, a nie jedynie obsługę np. lokalnej prognozy pogody poprzez polecenia wydawane w języku angielskim. Dowiemy się tego „za kilka tygodni”, bo tyle trzeba poczekać na kolejną wiadomość od firmy w tej sprawie.

Dostępność asystenta Amazonu w naszym kraju byłaby sporym wydarzeniem.

Jak na razie twórcom tego typu rozwiązań nie jest po drodze z językiem polskim, który jest dość skomplikowany przy kodowaniu w porównaniu do np. angielskiego. Jak na razie z wielkich graczy na tym rynku jedynie Google zlokalizował swoją usługę i to nadal nie w pełnym wymiarze. Ignoruje nas natomiast Apple, którego Siri jest starsza zarówno od Asystenta z Mountain View, jak i od Alexy i pomimo ostatnich plotek nadal nie otrzymała wsparcia naszego języka.

REKLAMA

Amazon jest tutaj w dodatku jednym z najbardziej liczących się graczy, jeśli wziąć pod uwagę wsparcie firm trzecich. W ostatnich latach z jego Alexą zintegrowanych zostało mnóstwo aplikacji, usług online i urządzeń z kategorii Smart Home, które można obsługiwać głosowo nie tylko poprzez urządzenia mobilne, ale również za pośrednictwem tanich inteligentnych głośników będących podstawowym sposobem komunikacji z asystentem mieszkającym w chmurze.

Podobał się tekst? Polub go lub udostępnij na Facebooku.

View post on Facebook
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA