REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Robot na wypasie. Boston Dynamics pokazał Spota w roli... robota pasterskiego

Spot to jeden z najpopularniejszych, autonomicznych robotów kroczących w sieci, który co chwilę wzbogacany jest o nowe funkcje. Teraz na przykład nauczył się jak wypasać owce.

20.05.2020
18:23
Boston Dynamics prezentuje nowe zastosowanie Spota jako robota pasterskiego
REKLAMA
REKLAMA

Sztuczka została zaprezentowana na poniższym nagraniu:

Nowa funkcja została opracowana dzięki współpracy Boston Dynamics z nowozelandzką firmą Rocos, która skupia się na zastosowaniu sztucznej inteligencji i rozwiązań z dziedziny robotyki w rolnictwie.

Roboty do wypasania owiec

Tak, w rolnictwie. Przedstawiciele Rocos twierdzą bowiem, że roboty sterowane przez SI to kolejny etap, jeśli chodzi o automatyzację pracy na roli. I nie chodzi tu tylko o zastąpienie robotami psów pasterskich. Roboty typu Spot, działające w trybie zautomatyzowanej floty mogą przejąć o wiele więcej obowiązków. Od monitorowania upraw w czasie rzeczywistym (coraz bardziej popularna rzecz jeśli chodzi o tzw. gospodarstwa nowoczesne) aż do zautomatyzowanego zbierania plonów.

Ogromną zaletą modelu Spot jest to, że można wyposażyć go w wiele urządzeń dodatkowych, dzięki którym rolnicy mogliby przystosować je do wykonywania zadań, na których zależałoby im najbardziej.

Zresztą nie tylko rolnicy. Boston Dynamics chwaliło się np. ostatnio tym, że Spoty, jako mobilne urządzenia do obserwacji zdalnej testuje już policja w Massachusetts. Co prawda nie bardzo wydaje mi się, żeby samobieżny robot w policyjnym malowaniu mógł pozostać niezauważony (zbyt długo) na ulicy, ale pewnie się nie znam.

Największym problemem pozostaje nadal czas pracy na jednym cyklu ładowania

REKLAMA

Jedyną kwestią, która nadal pozostaje przemilczana przez producenta jest czas pracy Spota na jednym cyklu ładowania, który wynosi obecnie ok. 90 minut. Bez wymiennych i zawsze naładowanych zapasowych ogniw, wiele zastosowań, w których sprawdziłby się Spot nadal nie ma sensu. Jest to niestety kolejny przykład ograniczeń wynikających z elektrycznego napędu, z którymi oprócz producentów robotów borykają się również producenci samochodów.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA