REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Technologie
  4. Tech

Edge chce być królem multimediów. Microsoft wprowadza obsługę Dolby Vision

Przeglądarka Edge jest na dziś jedyną na rynku, która potrafi odtwarzać treści chronione przed kopiowaniem w rozdzielczości Ultra HD. Microsoft jednak nie spoczywa na laurach i już testuje obsługę Dolby Vision.

Xbox One Dolby Vision
REKLAMA
244 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jeżeli chcesz na swoim komputerze w przeglądarce internetowej oglądać treści wideo chronione mechanizmami DRM przed nieautoryzowanym kopiowaniem w pełnej jakości, to w zasadzie nie masz wyboru. Tylko Microsoft Edge obsługuje format Ultra HD w usługach takich jak Netflix. Nie wynika to jednak ze szczególnej zmyślności inżynierów Microsoftu, a z wykupienia płatnych licencji na biblioteki do obsługi tego typu treści. Dla końcowego użytkownika liczy się jednak tylko to, że działa.

Już niedługo Edge wzbogaci się o dodatkowe rozwiązanie. Również płatne, więc prawdopodobnie również i w tym przypadku będzie ono dla tej przeglądarki unikatowe. Mowa tu o Dolby Vision, a więc jednym z dwóch konkurujących ze sobą standardów mających zastąpić HDR10.

Microsoft Edge z obsługą Dolby Vision. Ale co to jest to Dolby Vision i HDR10?

Na dziś wszystkie treści wideo w HDR (a więc wideo o wysokiej rozpiętości tonalnej – czyli wyglądającym lepiej) zapisywane są w standardzie HDR10. Każdy sprzęt obsługujący HDR z automatu obsługuje standard HDR10. Ów HDR10 ma jednak jedną wadę: statyczne metadane. A więc parametry zapisane dla całego klipu wideo, zamiast do jego poszczególnych elementów.

 class="wp-image-510584"
(efekt symulowany)

Problem ten rozwiązują dwa formaty, które konkurują o bycie następcą HDR10. Są to HDR10+ i Dolby Vision. Pierwszy z nich jest otwarty i dostępny dla niemal każdego zainteresowanego. Drugi jest płatnym rozwiązaniem. Oba różnią się szczegółami (Dolby Vision jest nieco lepszy, ale o pomijalne cechy), więc wydawać by się mogło, że batalię z oczywistych przyczyn ekonomicznych wygra otwarty i rekomendowany przez UHD Alliance standard. Tak się jednak nie stało. Przytłaczająca większość treści tworzona jest w Dolby Vision, w tym wszystkie nowe produkcje Netflixa. Treści w HDR10+ jest zaskakująco mało.

Edge z obsługą Dolby Vision już w testach.

REKLAMA

Obsługa Dolby Vision została wprowadzona do kanału rozwojowego Dev, prawdopodobnie za kilka tygodni trafi do kanału beta, by ostatecznie – jeżeli nie będzie żadnych problemów podczas testów – trafić do wersji produkcyjnej przeglądarki.

Drugą z nowości jest wprowadzenie do mechanizmu autouzupełniania danych o płatnościach kart płatniczych, które przypisaliśmy do naszego Konta Microsoft. Do tej pory zapamiętane karty w przeglądarce nie miały żadnego związku z tymi zapamiętanymi w Microsoft Pay. Funkcję zapamiętywania tych danych i autouzupełniania można, rzecz jasna, wyłączyć.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA