REKLAMA

Edge chce być królem multimediów. Microsoft wprowadza obsługę Dolby Vision

Przeglądarka Edge jest na dziś jedyną na rynku, która potrafi odtwarzać treści chronione przed kopiowaniem w rozdzielczości Ultra HD. Microsoft jednak nie spoczywa na laurach i już testuje obsługę Dolby Vision.

05.02.2020 20.35
Xbox One Dolby Vision
REKLAMA
REKLAMA

Jeżeli chcesz na swoim komputerze w przeglądarce internetowej oglądać treści wideo chronione mechanizmami DRM przed nieautoryzowanym kopiowaniem w pełnej jakości, to w zasadzie nie masz wyboru. Tylko Microsoft Edge obsługuje format Ultra HD w usługach takich jak Netflix. Nie wynika to jednak ze szczególnej zmyślności inżynierów Microsoftu, a z wykupienia płatnych licencji na biblioteki do obsługi tego typu treści. Dla końcowego użytkownika liczy się jednak tylko to, że działa.

Już niedługo Edge wzbogaci się o dodatkowe rozwiązanie. Również płatne, więc prawdopodobnie również i w tym przypadku będzie ono dla tej przeglądarki unikatowe. Mowa tu o Dolby Vision, a więc jednym z dwóch konkurujących ze sobą standardów mających zastąpić HDR10.

Microsoft Edge z obsługą Dolby Vision. Ale co to jest to Dolby Vision i HDR10?

Na dziś wszystkie treści wideo w HDR (a więc wideo o wysokiej rozpiętości tonalnej – czyli wyglądającym lepiej) zapisywane są w standardzie HDR10. Każdy sprzęt obsługujący HDR z automatu obsługuje standard HDR10. Ów HDR10 ma jednak jedną wadę: statyczne metadane. A więc parametry zapisane dla całego klipu wideo, zamiast do jego poszczególnych elementów.

 class="wp-image-510584"
(efekt symulowany)

Problem ten rozwiązują dwa formaty, które konkurują o bycie następcą HDR10. Są to HDR10+ i Dolby Vision. Pierwszy z nich jest otwarty i dostępny dla niemal każdego zainteresowanego. Drugi jest płatnym rozwiązaniem. Oba różnią się szczegółami (Dolby Vision jest nieco lepszy, ale o pomijalne cechy), więc wydawać by się mogło, że batalię z oczywistych przyczyn ekonomicznych wygra otwarty i rekomendowany przez UHD Alliance standard. Tak się jednak nie stało. Przytłaczająca większość treści tworzona jest w Dolby Vision, w tym wszystkie nowe produkcje Netflixa. Treści w HDR10+ jest zaskakująco mało.

Edge z obsługą Dolby Vision już w testach.

REKLAMA

Obsługa Dolby Vision została wprowadzona do kanału rozwojowego Dev, prawdopodobnie za kilka tygodni trafi do kanału beta, by ostatecznie – jeżeli nie będzie żadnych problemów podczas testów – trafić do wersji produkcyjnej przeglądarki.

Drugą z nowości jest wprowadzenie do mechanizmu autouzupełniania danych o płatnościach kart płatniczych, które przypisaliśmy do naszego Konta Microsoft. Do tej pory zapamiętane karty w przeglądarce nie miały żadnego związku z tymi zapamiętanymi w Microsoft Pay. Funkcję zapamiętywania tych danych i autouzupełniania można, rzecz jasna, wyłączyć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA