REKLAMA

Są pierwsze benchmarki nowych Ryzenów. Sugerują świetny rok dla AMD

Przez długie lata AMD żyło w cieniu dominującego na rynku pecetów Intela. To na szczęście ostatnio zaczyna się zmieniać – zarówno w kwestii popularności wśród konsumentów, jak i faktycznych możliwości podzespołów mniejszej firmy.

07.02.2020 10.12
Wydajność AMD Ryzen 4000 zestawiona z konkurencją od Intela
REKLAMA
REKLAMA

Jedną z gorętszych premier tegorocznego CES-a były procesory AMD Ryzen serii 4000 przeznaczone dla przenośnych komputerów. To pierwsze CPU o architekturze x86 wyprodukowane w 7-nanometrowym procesie technologicznym. W komputerach pojawią się w kilku odmianach: energooszczędnych oznaczonych literką U (15 W) i tych wydajniejszych oznaczonych literką H (45 W).

Układy te mają konkurować z procesorami Intel Core 10. generacji „Ice Lake”. Podczas konferencji na CES 2020 AMD zestawiało Ryzena 4800U z układem Core i7-1065G7, wskazując oczywiście na przewagę własnego produktu. Nieco mniej mówiło się o linii H, choć przedstawiciele firmy na scenie twierdzili, że ma on oferować wydajność podobną do układów przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych. Producent twierdził wręcz, że Ryzen 4800H będzie się lepiej sprawował od 95-watowego procesora Core i7-9700K. Czy to prawda?

Testy w benchmarku 3Dmark wykazują, że AMD Ryzen 4800H jest faktycznie świetny – przynajmniej w grafice 3D.

Pierwszy test Ryzena 4800H zestawiono z równie świeżym testem nowiutkiego 14-nanometrowego Intela Core i7-10750H „Comet Lake”, który ma być bezpośrednim konkurentem dla układu AMD. W teście układowi AMD towarzyszyło mobilne GPU Radeon RX 5600M, zaś Core’owi mobilne GPU GeForce RTX 2060 Max-Q.

Warto zwrócić uwagę, że układy te nieco trudniej porównać z uwagi na fakt, że układ AMD zawiera więcej rdzeni (a konkretniej dwa, a więc cztery dodatkowe wątki), podczas gdy układ Intela ma wyższe taktowanie w trybie boost. Specyfika testów 3D Marka promuje jednak układy wyżej taktowane od tych oferujących więcej wątków.

Mimo tego układ AMD daje łupnia konkurentowi, wystarczy zwrócić uwagę na wyniki testu Fire Strike. Tam, gdzie przeliczenia związane z grafiką czy fizyką są istotne, wbudowane w Ryzena graficzne rdzenie Vega zapewniają mu istotną przewagę. Dopiero gdy test uwzględnia dołączony zewnętrzny układ graficzny Nvidii, komputer z Intelem osiąga lepsze rezultaty.

Klienci wydają się dostrzegać tę nową energię AMD.

Według raportu Mercury Research za czwarty kwartał  2019 r. AMD zdobywa kolejne udziały we wszystkich trzech kluczowych segmentach rynku procesorów x86, czyli w komputerach przenośnych, stacjonarnych oraz serwerach – to dziewiąty z rzędu kwartał z wzrostami na polu pierwszych dwóch segmentów.

Liczba napędzanych układami AMD laptopów produkowanych od wiodących producentów wzrosła w 2019 r aż o 50 proc. Przełożyło się to na wzrost o 1,5 i 4 punktu procentowego w odniesieniu do odpowiednio: poprzedniego kwartału i poprzedniego roku. Obecnie jest to już 16,2 proc. udziałów w rynku procesorów dla notebooków, wyłączywszy systemy IoT.

REKLAMA

Wprowadzenie na rynek trzeciej generacji procesorów Ryzen oraz Ryzen Threadripper przełożyło się z kolei na wzrosty o 0,3 i 2,4 punktu procentowego w odniesieniu do poprzedniego kwartału i roku na rynku procesorów do komputerów stacjonarnych, wyłączywszy systemy IoT. Obecnie jest to już poziom 18,3 proc.

Druga generacja procesorów EPYC, która jest znacząco szybsza od pierwszej generacji, także pozwoliła zwiększyć udziały w rynku procesorów serwerowych (wyłączywszy IoT) o odpowiednio 0,2 i 1,4 punktu procentowego porównując z poprzednim kwartałem i rokiem. Udziały AMD są obecnie na poziomie 4,5 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA