1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Asus zaprezentował nowe sprzęty dla profesjonalistów. Wśród nich jest najszybszy laptop na świecie

Przez długi czas osoby potrzebujące przenośnego i wydajnego komputera były zmuszone do korzystania z laptopów do gier. Ten stan rzeczy na szczęście się zmienia, a na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań przeznaczonych dla profesjonalistów.

Asus UX433 - recenzja po miesiącu
417 interakcji
dołącz do dyskusji

W tym roku przekonałem się o tym na targach Computex, gdzie zobaczyłem mnóstwo różnego rodzaju sprzętów dla twórców, takich jak chociażby modele Asus ZenBook Pro Duo wyposażone w dwa ekrany OLED. Teraz ten sam producent w ramach swojej serii ProArt przedstawił całe portfolio rozwiązań dla profesjonalistów.

ProArt StudioBook One

Do serii ProArt należy między innymi laptop ProArt StudioBook One, który jest najwydajniejszym modelem z serii i jednym z najpotężniejszych laptopów na świecie. Jest on wyposażony w procesor Intel Core i9 dziewiątej generacji oraz kartę graficzną Nvidia Quadro RTX 6000, która wcześniej nie była użyta w żadnym innym laptopie.

Dzięki temu komputer dysponuje mocą pozwalającą na bezproblemowy montaż materiałów wideo w rozdzielczości 8K. Poza tym ProArt StudioBook One jest wyposażony w ekran 4K o częstotliwości 120 Hz, który jest otoczony bardzo cienkimi ramkami. Wyświetlacz dodatkowo pokrywa 100 proc. przestrzeni barwowej Adobe RGB i ma współczynnik odwzorowania Delta-E < 1.

ProArt StudioBook Pro X

Kolejny model z serii to ProArt StudioBook Pro X. Chociaż jest to model z 17-calowym wyświetlaczem, to jego rozmiary odpowiadają sprzętom 15-calowym. To zasługa bardzo cienkich ramek. Uwagę zwraca też drugi wyświetlacz Asus ScreenPad 2.0, który został ukryty w gładziku.

Komputer nie jest tak wydajny StudioBook One, ale i tak powinien wystarczyć praktycznie wszystkim użytkownikom, ponieważ wyposażono go w procesor Intel Xeon lub Intel Core i7 dziewiątej generacji, kartę graficzną Nvidia Quadro RTX 5000 oraz macierz RAID 0. Model ten ma też bardzo wydajne chłodzenie, dzięki czemu komputer nie throttluje.

ProArt Station D940MX

W portfolio nie zabrakło też czegoś dla fanów stacjonarnych rozwiązań. Miniaturowy desktop ProArt Station D940MX zmieścił się w obudowie o pojemności zaledwie 8 litrów. Mimo że jest to komputer miniaturowy, dysponuje ogromną mocą obliczeniową, ponieważ jest napędzany procesorem Intel Core i9 dziewiątej generacji z maks. 64 GB pamięci DDR4 2666 MHz, kartą graficzną NVIDIA Quadro RTX 4000 lub NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti, dwoma dyskami, w tym SSD PCIe o poj. 512 GB oraz HDD o poj. 1 TB. Nie zabrakło tu też gniazda Thunderbolt 3 na panelu przednim.

ProArt Display PA32UCG

Do komputera stacjonarnego trzeba podłączyć monitor, więc i go nie mogło zabraknąć w nowym portfolio Asusa. ProArt Display PA32UCG to pierwszy na świecie profesjonalny monitor o parametrach HDR 1600 i 120 Hz ze zmienną częstotliwością odświeżania ekranu.  Oferuje on rozdzielczość 4K UHD oraz podświetlenie 1152 diodami mini LED z funkcją miejscowego przyciemniania. Pozwalają one na uzyskanie jasności 1000 nitów utrzymywanej na całej powierzchni ekranu, jasności szczytowej na poziomie 1600 nitów oraz współczynnika kontrastu wynoszącego 1 000 000:1.

Ekran ten wyświetla szeroką paletę kolorów z obsługą przestrzeni barwnych DCI-P3, Adobe RGB, sRGB, Rec. 709 oraz Rec. 2020. Dzięki10-bitowej głębi kolorów oraz fabrycznej, wstępnej kalibracji kolorów w trzech poziomach, monitor ProArt Display PA32UCG od razu po uruchomieniu oferuje realistyczne odwzorowanie kolorów (Delta-E < 1).

Rozwiązań dla profesjonalistów będzie coraz więcej.

Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Asus ma swoją linię ProArt, Acer rozwija ofertę sprzętów z rodziny ConceptD, a także inni producenci coraz chętniej wypuszczają urządzenia należące do tej niszy. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ twórcy w końcu nie będą zmuszeni do kupowania nudnych stacji roboczych lub kolorowych komputerów dla graczy, których stylistyka bardziej pasuje do pokoju nastolatka niż pracowni lub biura.