Acer pokazał sprzęty, które chciałbym postawić na własnym biurku. Oto ConceptD - maszyny dla kreatywnych profesjonalistów
Pięć potężnych maszyn, zdolnych sprostać każdemu kreatywnemu wyzwaniu. Oto nowa linia komputerów Acer ConceptD, stworzona z myślą o kreatywnych profesjonalistach.
Acer dotychczas nie miał w swoim portfolio komputerów, które byłyby jednocześnie wydajne i ładne. Seria Predator spełniała tylko pierwszy z tych kryteriów, a do tego brakowało jej kluczowego elementu, na który oglądają się osoby kreatywne poszukujące nowego laptopa – ekranu o dobrym odwzorowaniu kolorów.
Firma najwyraźniej dostrzegła ten brak w swojej ofercie. Ale zamiast dodać do niej jedną maszynę, która mogłaby rywalizować np. z MacBookiem Pro czy Surface Bookiem 2… wypuściła całą linię komputerów, których przeznaczeniem jest tworzyć.
Acer ConceptD to linia sprzętów dla najbardziej wymagających użytkowników.
Nowo zaprezentowane urządzenia odhaczają wszystkie punkty na liście wymogów najbardziej wybrednych prosumentów – mają potężną specyfikację, wybitnie wierne kolorystycznie wyświetlacze (przynajmniej na papierze), są innowacyjne, a do tego zamknięte w stylowych obudowach.
Przyjrzyjmy się po kolei, co też Acer będzie miał do zaoferowania kreatywnym profesjonalistom.
Acer ConceptD 500 oraz ConceptD 900 to maszyny do zadań specjalnych.
Dwa pierwsze sprzęty w serii to tradycyjne desktopy o potężnej wydajności. Nie zostały one jednak stworzone dla graczy, więc nie zobaczymy tu światełek RGB i fikuśnej obudowy, choć trzeba przyznać, że obudowa mniejszego z nich – ConceptD 500 – prezentuje się szalenie elegancko. Nie bez powodu.
Acer ConceptD 500 został stworzony raczej do użytku w domowych warunkach lub w małych studiach produkcyjnych. Czyli tam, gdzie komputer będzie stale na widoku ja jego wygląd będzie miał cieszyć oko, zarówno twórcy, jak i – być może – jego klientów. W parze z urodą idzie też funkcjonalność – u szczytu obudowy znajdziemy niezbędne złącza (w tym slot na kartę SD) oraz matę do szybkiego bezprzewodowego ładowania telefonu. Nie zabrakło też wysuwanego zaczepu na słuchawki.
Wewnątrz tej obudowy znajdziemy bardzo mocne podzespoły. ConceptD może zostać skonfigurowany z procesorami Intel Core aż do i9-9900K, grafiką Nvidia Quadro RTX4000, pamięcią do 64 GB RAM DDR4 (niestety tylko 2666 mHz, choć może to błąd w specyfikacji na stronie producenta) oraz pamięcią na dane w formacie M.2 NVMe.
Acer chwali się też, że zadbał o należyte chłodzenie i wyciszenie komputera. Pod obciążeniem jego głośność ma wynieść nie więcej jak 40 dB.
Acer ConceptD 500 trafi do sprzedaży w Europie w lipcu, w cenach od 2799 euro.
ConceptD 900 z zewnątrz już bardziej przypomina klasyczną „skrzynkę”. Jest większy od modelu 500 i nie tak urodziwy, bo też przeznaczony jest do dużych studiów, gdzie jego wygląd będzie miał drugorzędne znaczenie.
Najważniejsze będzie to, co pod maską. A tam jest bogato. ConceptD wyposażono w podwójne procesory Intel Xeon Gold 6148 (nawet do 40 rdzeni, zależnie od wersji), grafikę Nvidia Quadro RTX 6000 i aż 12 slotów na pamięć operacyjną, w które można włożyć nawet 192 GB pamięci ECC.
Do tego wewnątrz jest też miejsce na dwa napędy M.2 PCIe oraz 5 zatok na dyski twarde. Ten sprzęt został stworzony stricte z myślą o grafice i animacji, choć filmowcy pewnie też by nie pogardzili takim zapasem mocy, szczególnie pracując z nagraniami o rozdzielczości 8K.
Acer ConceptD 900 trafi do sprzedaży w Europie w czerwcu w cenie od 4999 euro.
Acer ConceptD 9 to najdzikszy projekt w całej serii
Stworzony z myślą o grafikach 3D, ConceptD 9 tylko pozornie przypomina tradycyjny laptop. Wygląda tak do momentu w którym zauważymy, że 17,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 3840 x 2160 można wywinąć, wysunąć lub pochylić. Acer nazywa ten mechanizm „EZEL", co bez wątpienia jest zręczną wariacją na temat angielskiego słowa „easel", oznaczającego sztalugę.
Ten sam wyświetlacz jest również kompatybilny z dołączonym stylusem Wacom EMR, który można zaczepić magnetycznie na obudowie. Ekran pokrywa również 100 proc. przestrzeni barw Adobe RGB, z parametrem Delta E <1, co stawia go na samym szczycie drabinki, jeśli chodzi o odwzorowanie barw w mobilnych wyświetlaczach.
Oczywiście ekran trzeba jeszcze mieć czym napędzić. Acer ConceptD 9 używa w tym celu procesorów Intel Core i7 lub i9, a także grafiki Nvidia GeForce RTX 2080, wspieranych przez max. 32 GB RAM-u i dwa napędy M.2 NVMe o pojemności do 512 GB, skonfigurowane w RAID 0 (połączone dla większej szybkości transferu danych).
Wisienką na torcie jest komplet niezbędnych złącz na krawędziach i nietypowa klawiatura, umiejscowiona tuż przy krawędzi, dla większej wygody pracy, gdy ekran jest pochylony. Gładzik zaś, niczym w najdziwniejszych laptopach gamingowych, umieszczono po prawej stronie klawiatury.
Acer ConceptD 9 trafi do sprzedaży w Europie w sierpniu, w cenach od 4999 euro.
Acer ConceptD 7 rzuca rękawicę najdroższym MacBookom Pro 15.
Nowy MacBook Pro 15 z grafiką Vega kosztuje od 15 tys. zł. wzwyż i obiektywnie rzecz ujmując, nie powala wydajnością (jeśli korzystamy z innych programów niż zoptymalizowany Final Cut Pro X na przykład).
Acer ConceptD 7 będzie kosztował mniej, a zaoferuje znacznie więcej.
Pod stylową, białą obudową pracuje procesor Intel Core i7 9 gen., wespół z grafiką Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q. Jak na tak mocny sprzęt, ConceptD 7 jest zaskakująco mobilny – mierzy zaledwie 17,9 mm grubości i waży 2.1 kg.
Wisienką na torcie jest wyświetlacz pokrywający 100 proc. przestrzeni barw Adobe RGB z parametrem Delta E <2. Acer chwali się, że ten laptop został zaprojektowany z myślą o filmowcach, a jego moc obliczeniowa pozwoli edytować nagrania z kamer RED o rozdzielczości do 6K, choć podzespoły i ekran doskonale spiszą się również w fotografii i gamingu. Przyznaję, nie mogę się doczekać, aż ten sprzęt wpadnie mi w ręce. Acer ConceptD 7 trafi do sprzedaży w Europie w lipcu, w cenie od 2299 euro. Acer
ConceptD 5 to z kolei laptop dla kreatywnych nie-tylko-profesjonalistów.
Ostatni z nowej linii komputerów będzie zapewne najbardziej popularnym wśród konsumentów. Oferuje bowiem wszystko to, co niezbędne do kreatywnej pracy, a znając Acera, nie będzie też kosztował milionów.
ConceptD 5 ma klasyczną, magnezowo-aluminiową obudowę, jaką kojarzymy choćby z serii Nitro, tyle że w białym wykończeniu. Pomimo bycia „najniżej” w hierarchii, ConceptD 5 nie skąpi na wyświetlaczu – to 15,6-calowy ekran o rozdzielczości UHD, pokrywający 100 proc. przestrzeni barw Adobe RGB z Deltą E>2. Okalają go ramki o szerokości zaledwie 6,2 mm, zaś sam laptop waży zaledwie 1,5 kg i mierzy 16,9 mm w najgrubszym miejscu.
Pod maską pracować będzie procesor Intel Core i7 8 gen., wspierany przez kartę grafiki Radeon RX Vega M GL, 16 GB RAM-u, z napędem NVMe do 1 TB.
O ile ten komputer również chciałbym sprawdzić i doceniam np. fakt, że na krawędzi znalazło się miejsce na slot kart SD, tak już teraz widzę jeden kompromis, z którym trudno będzie się wielu osobom pogodzić – nie ma tu złącza Thunderbolt 3, a jedynie USB-C 3.1. W tej kategorii to spory brak, który trudno usprawiedliwić ceną, choć jest ona na tyle niska, by skusić nie tylko profesjonalistów, ale i entuzjastów.
Acer ConceptD 5 trafi do Europy w lipcu, w cenie od 1699 euro.
Czekajcie – jest coś jeszcze!
Oprócz linii komputerów Acer zaprezentował również dwa monitory, które doskonale się z nimi komponują. Obydwa pokrywają 99 proc. przestrzeni barw Adobe RGB, 93 proc. przestrzeni DCI-P3 i wspierają standard DisplayHDR 1000, przy jednoczesnym parametrze Delta E <1.
ConceptD CM7321K powstał z myślą o twórcach 2D. Ma 32” przekątnej i rozdzielczość 4K UHD. Jest też monitorem wykonanym w technologii Mini LED, co w teorii powinno zniwelować wszelkie problemy z wyciekami światła czy nierównomiernym podświetleniem. Wspiera też technologię G-sync. To monitor stworzony przede wszystkim dla filmowców i fotografów.
CM7321K trafi do sprzedaży w Europie we wrześniu, w cenie 3199 euro.
Dla tych, którzy pracują z grafiką 3D, grami i animacją, Acer ma model ConceptD CM7271K, który ma co prawda 27” i nie jest monitorem Mini LED, ale za to oferuje nie tylko znakomitą kolorystykę i rozdzielczość 4K, ale także częstotliwość odświeżania wynoszącą 144 Hz. O ile mi wiadomo, to pierwszy monitor na rynku, który jednocześnie nadaje się do pracy z kolorem i do gier. Zarówno pod względem twórczym, jak i rozrywkowym.
CM7271K będzie dostępny w Europie w lipcu, w cenie 2099 euro.
Ostatnim rodzynkiem w linii ConceptD jest ConceptD OJO – gogle mieszanej rzeczywistości o rozdzielczości 4320 x 2160. Nie znamy jeszcze jego ceny ani dostępności, ale podobnie jak gogle Microsoft HoloLens, ConceptD OJO to nadal ciekawostka, przeznaczona stricte do sprzedaży B2B.
Acer wszedł do nowej kategorii z przytupem.
Urządzenia z serii ConceptD mają ogromną szansę na rynkowy sukces. Już teraz wielu kreatywnych profesjonalistów korzysta z komputerów firmy, tyle że z gamingowej linii Predator, bo to one mają najwyższą wydajność.
Teraz, gdy Acer zaproponuje twórcom urządzenia równie wydajne, ale o wiele ładniejsze, ze znacznie lepszymi wyświetlaczami, wielu z nich zapewne da się namówić.
Ja tylko mam nadzieję, że nowe komputery Asusa, szczególnie laptopy, okażą się w rzeczywistości równie dobre, co na papierze.