REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Na YouTube’a trafiło wideo o rozdzielczości 48,5 razy większej od nagrania Full HD

A pewnie i tak obejrzysz je na smartfonie w 720p.

18.05.2018
20:56
To prawdopodobnie najbardziej szczegółowe wideo na całym YouTubie
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy telewizja zaczyna odkrywać dobrodziejstwa rozdzielczości 4K, internet uśmiecha się pod nosem i pręży muskuły w 8K. Gwoli ścisłości, oczywiście nie cały internet, a pojedyncze perełki.

Na YouTube’a trafiło prawdopodobnie najbardziej szczegółowe wideo w historii serwisu.

Phil Holland opublikował film pod tytułem „Above NYC”, który jest absolutnie wyjątkową produkcją nie tylko pod kątem jakości, ale też z uwagi na użyty sprzęt.

Film został nagrany w rozdzielczości (uwaga!): 12K x 8K. Trudno wyobrazić sobie tak potężny format, dlatego lepiej uzmysłowi go porównanie do Full HD. Oryginalny film ma rozdzielczość 48,5 razy większą od nagrania Full HD (1080p). Każda klatka takiego filmu ma prawie 100 megapikseli!

YouTube nie jest w stanie przyjąć takiego materiału, dlatego autor wyrenderował wideo w rozdzielczości 8K (4320p) i standardowych proporcjach 16:9. Efekt nadal jest powalający, choć tak naprawdę tylko nieliczne osoby będą mogły podziwiać go w pełnej krasie. Na rynku są już profesjonalne monitory z rozdzielczością 8K, ale to bardzo niszowe urządzenia.

Autor filmu nie szedł w półśrodki. Nagranie powstało na trzech kamerach RED podczepionych do helikoptera.

Aby uzyskać tak wysoką rozdzielczość, autor musiał połączyć obraz z trzech kamer. W tym celu użył trzech RED-ów Weapon Monstro 8K VV. Taka kamera kosztuje 80 tys. dol., a w polskich sklepach jest wyceniona na 420 tys. zł. Za sam korpus, do którego trzeba dołączyć nie tylko obiektywy, ale i systemowe akcesoria, czyli ekspandery, akumulatory, mocowania obiektywów, wyświetlacze, nośniki i inne peryferia. Oczywiście wszystkie trzeba dokupić osobno.

Wobec tego koszt kamer (bez obiektywów!) to ok. 1,5 mln zł. Cena nie bierze się jednak z powietrza. RED Weapon Monstro 8K VV to prawdziwy potwór, który sprawdza się m.in. w Hollywood. Kamera ma pełnoklatkowy sensor CMOS w rozmiarze 40,96 x 21,60 mm o rozdzielczości 35,4 Mpix (8192 x 4320 px). Nagrywa 8K przy 60 kl./s., 4K przy 120 kl./s lub 2K przy 240 kl./s z przepływnością danych na poziomie 300 Mb/s. Dane można zapisywać jednocześnie w formatach Redcode RAW i Avid DNxHD/HR lub Apple ProRes.

Do tego całość latała w powietrzu.

Trzy kamery były zamocowane w systemie Shotover K1 Hammerhead. Wygląd tego mocowania możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Cały system jest tak potężny, że wyklucza umieszczenie go pod dronem, dlatego do nagrań trzeba było wykorzystać helikopter.

REKLAMA

Wszystko po to, by dodać film na YouTube'a.

Po tych wszystkich staraniach możemy rozsiąść się w fotelu, włączyć aplikację YouTube’a i obejrzeć skompresowany film w jakości 720p. Bo przecież czytacie to na smartfonie, prawda? W końcu mamy weekend!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA