REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Smartfona naładujesz w 5 minut. Elektryczny samochód też. Podziękuj StoreDot

StoreDot to nowy startup z Izraela, który otrzymał 108 mln dol. na stworzenie lepszych i szybciej ładujących się akumulatorów. W gronie inwestorów znalazły się takie firmy, jak m.in. Samsung, czy Daimler.

18.09.2017
21:15
StoreDot nowe akumulatory
REKLAMA
128 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Izraelska firma chwali się, że opracowana przez nią technologia pozwoli na ładowanie akumulatorów w rekordowo krótkim czasie - poniżej 5 minut. Nowe rozwiązanie ma pojawić się zarówno w ogniwach montowanych w smartfonach, jak i w samochodach.

StoreDot: nowe akumulatory dla Daimlera i Samsunga.

Startup na razie nie podaje do informacji publicznej zbyt wielu szczegółów na temat rewolucyjnej technologii. Chwali się, że podczas jej tworzenia zarejestrował już 50 nowych patentów dotyczących m.in. technologii szybkiego ładowania.

Praca StoreDot jest na tyle wiarygodna, że startupem zainteresowali się poważni inwestorzy, w tym Samsung i Daimler. Koreańczycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem, jeśli chodzi o budowę smartfonów, są wydajne i bezpieczne akumulatory. Daimler z kolei chce jak najszybciej zaimplementować nową technologię do swoich elektrycznych samochodów ciężarowych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe, opracowane przez StoreDot akumulatory pojawią sie w smartfonach Samsunga już w przyszłym roku. Jeśli chodzi o ich większe wersje, montowane w samochodach, Doron Myersdorf, CEO StoreDot, obiecuje, że jego firma dostarczy Daimlerowi gotowe rozwiązanie w 2020 r.

Te 108 mln dol. otrzymane do tej pory od inwestorów to dopiero początek. Wartość StoreDot wyceniana jest obecnie na 500 mln dol. Swoje pieniądze w izraelski startup zainwestowała też m.in. firma inwestycyjna Norma Investments, należąca do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

Na czym polega ta cała rewolucja?

StoreDot nowe akumulatory class="wp-image-592461"

Myersdorf tłumaczy, że StoreDot zaprojektował akumulatory zupełnie od początku. Główny nacisk został położony na możliwość ich błyskawicznego ładowania. Anoda, katoda, sposób przekazywania ładunku, etc. - to wszystko w akumulatorze litowo-jonowym dział R&D izraelskiego startupu opracował praktycznie od zera.

Żeby korzystać w pełni z technologii szybkiego ładowania, wszystkie te elementy musiały zostać zaprojektowane od początku. Tradycyjna struktura akumulatorów litowo-jonowych skupiała się na ich szybkim rozładowywaniu. Dotychczasowe rozwiązania nie oferowały symetrii w tej kwestii - tłumaczy Myersdorf.

Cóż, o tym, że powyższe stwierdzenie jest prawdą, najboleśniej przekonał się Samsung. Akumulatory w Note 7 zapalały się z powodu grafitu, który podczas zbyt szybkiego ładowania po prostu się przegrzewał.

REKLAMA

Nowy typ akumulatorów oznacza też, że StoreDot będzie musiał otrzymać wszystkie potrzebne certyfikaty i pozwolenia, zanim ich ogniwa będą mogły być montowane w urządzeniach konsumenckich. Myersdorf podkreślał, że bez pieniędzy pozyskanych od inwestorów, otrzymanie odpowiednich pozwoleń byłoby po prostu niemożliwe.

Nam pozostaje jedynie spokojnie czekać do przyszłego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może telefony Samsung Galaxy S9 rzeczywiście ładować się będą do pełna w krócej, niż 15 minut.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA