REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google właśnie pokazał nową aplikację na Androida. Dzięki niej SMS-y odejdą do lamusa

Kto wie, może za jakiś czas zapomnimy o tych niemających ze sobą żadnego połączenia bańkach komunikacyjnych jak Skype, Messenger czy Telegram. Google, przy aprobacie operatorów komórkowych, właśnie wykonał kolejny krok do popularyzacji następcy standardu SMS.

24.02.2017
15:11
Google z nową aplikacją. To ma być następca SMS
REKLAMA
REKLAMA

Ci z was, którzy korzystają z urządzeń z systemem Android w wersji relatywnie mało zmodyfikowanej przez jego producenta zauważą, że ich aplikacja do SMS-ów, jeżeli nie zmienili jej na inną, zmieniła nazwę. Od teraz nazywa się ona Wiadomości na Androida. Co więcej, jest ona od dziś dostępna również dla posiadaczy telefonów z mocno zmodyfikowanym Androidem poprzez Sklep Play.

Dlaczego to takie ważne? Przecież SMS-y wydają się odchodzić w niepamięć, są zastępowane przez takie rozwiązania, jak Messenger, WhatsApp czy Skype. Bo aplikacja Google’a to coś więcej, niż tylko SMS.

To również obsługa RCS, a więc SMS-ów następnej generacji. A dzięki umieszczeniu aplikacji w Sklepie, nie tylko będzie można ją łatwiej aktualizować, ale również to daje gwarancję zgodności każdego androidowego telefonu z tym standardem, niezależnie od tego w jaką aplikację do SMS-ów wyposażył go producent.

Wiadomości na Androida następca SMS RCS class="wp-image-546853"
Aplikacja Wiadomości na Androida już w Sklepie Play, z obsługą standardu RCS

Co to jest RCS?

RCS to protokół telekomunikacyjny, który ma zastąpić dotychczasowego SMS-a. Oferuje w zasadzie wszystkie funkcje, jakie dostępne są w typowym komunikatorze internetowym, a więc wysyłanie multimediów, potwierdzenia odczytu i tym podobne.

Na liście producentów telefonów z Androidem, którzy zobowiązali się do stosowania aplikacji Google’a, znaleźli się LG, Motorola, Sony, HTC, ZTE, Micromax, Nokia, Archos, BQ, Cherry Mobile, Condor, Fly, General Mobile, Lanix, LeEco, Lava, Kyocera, MyPhone, QMobile, Symphony i Wiko. RCS jest obsługiwany również przez system Windows 10. Co ciekawe, na liście brakuje Samsunga.

Operatorzy, którzy wspierają standard RCS to, między innymi, Sprint, Rogers, Telenor, Orange, Deutsche Telekom, Globe i Vodafone. Co ciekawe, brakuje tu amerykańskich AT&T, T-Mobile i Verizona.

No właśnie, nie wszyscy są chętni

REKLAMA

Bez wsparcia takich gigantów, jak Verizon, AT&T, Samsung czy Apple standard RCS może się nie przyjąć. A szkoda, bo RCS oznacza zniesienie granic narzucanych przez poszczególnych usługodawców, takich jak Facebook z jego Messengerem, Apple z jego iMessage, Microsoft ze Skype’em i tak dalej. Użytkownik z żadnej z tych sieci nie może wysyłać wiadomości do innej sieci.

A SMS, co by o nim nie mówić, staje się zbyt ograniczony ze swoim czystym tekstem. Podobnie jak wykorzystujący system załączników i przestarzałe techniki operatorskie MMS. Google, wspólnie z operatorami, ma szansę zmienić świat na nieco lepszy. Obawiam się jednak, że bez Samsunga i Apple’a, inicjatywa ta z czasem odejdzie w zapomnienie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA