Zawsze chciałeś napisać własny serial? Teraz masz niepowtarzalną szansę
Marzysz o tym, by napisać własny serial? Storytel ma dla ciebie propozycję, którą głupio byłoby odrzucić.

Storytel jest na polskim rynku od niespełna roku, ale śmiało sobie poczyna, oferując audiobooki i ebooki w przystępnym, miesięcznym abonamencie.
Dwa miesiące temu pisaliśmy na Spider’s Web o ich najnowszym projekcie - Storytel Original, czyli autorskich, serializowanych opowieściach w formacie audio. Coś a’la oryginalne produkcje Netfliksa, tyle że w realizowane jako audiobooki.
Tak o projekcie mówi Marcin Zwierzchowski, który opiekuje się Storytel Original:
Storytel Original jest czymś nowym przede wszystkim dlatego, że wreszcie będą tworzone, w dużej ilości, oryginalne treści audio, a nie tylko adaptacje wydanych już książek czy komiksów. Audiobooki dzięki temu wyjdą trochę z cienia książek papierowych.
Pierwszą zaletą jest więc oferowanie czegoś całkowicie nowego. Drugą jest fakt, że już na etapie pisania twórca myśli tu o formacie audio, więc jesteśmy w stanie lepiej dostosować tekst do medium.
Pierwsze oryginalne produkcje Storytela ukażą się już na początku przyszłego roku, a tymczasem… ty też możesz dołączyć do grona autorów!
Storytel organizuje konkurs na powieść audio w odcinkach.
Polski oddział Storytela poszukuje dobrych historii, rozsianych po szerokim spektrum gatunkowym. Choć w tym konkursie preferowana jest proza obyczajowa, historie miłosne i kryminały (czyli de facto najbardziej „chodliwe” gatunki na rynku książki), twórcy zapowiadają, że i na treści innego rodzaju przyjdzie pora.
Docelowo opowieść ma zostać nagrana w formie 10 godzinnych odcinków i tak też trzeba zaplanować swoją historię, zgłaszając ją do konkursu.
Aby się zgłosić, należy przygotować krótki opis pomysłu oraz odcinek pilotowy o objętości 45-50 tys. znaków ze spacją. Najlepiej też nie wyciągać od razu z szafy wszystkich zapomnianych manuskryptów, lecz wybrać jeden, najlepszy pomysł, dopieścić go i wysłać na konkurs.
Pisząc historię (czy też przerabiając już istniejącą) warto mieć cały czas z tyłu głowy format, w jakim zostanie ona ostatecznie opublikowana. Jak to zrobić?
Wytyczne znajdziecie w ogłoszeniu konkursowym, natomiast Marcin Zwierzchowski zwraca też uwagę na to, jak można wykorzystać specyfikę formatu audio przy tworzeniu opowieści:
To drobnostki, jak odpowiednia struktura, konstrukcja zdań, zapis - rzeczy kosmetyczne, które jednak sporo dają.
Nawet w audiobooku czytanym przez jednego lektora czy jedną lektorkę dochodzi nam fakt, że tekst jest interpretowany, można więc choćby odchudzić dialogi z dodatków i je nieco ożywić, więcej pokazywać, niż opisywać - to zawsze daje lepszy efekt
W ramach Storytel Original będą jednak także tworzone słuchowiska, a to już otwiera całą gamę możliwości, od dodawania efektów dźwiękowych, poprzez budowanie przestrzeni dźwiękiem, dodanie muzyki itp.
Przykładem świetnego wykorzystania audio jest Szepczący w eterze Jakuba Ćwieka, gdzie historię opowiedziano niczym podcast. Groza zostaje tu spotęgowana.
Rozbudowane produkcje audio dają więc ogromne możliwości przekazania treści, budowania napięcia w sposób, który w formie pisanej wymagałby wielu dodatkowych opisów.
Ale nawet w przypadku prostej formy audiobooka czytanego przez jednego autora, odpowiednie przygotowanie treści pozwala jeszcze ściślej trzymać się złotej zasady opowiadania historii - „show, don’t tell”.
Zgłoszenia można wysyłać do 16 stycznia 2017 roku.
Spośród nadesłanych propozycji ekipa Storytela wybierze najlepsze. I co ciekawe, nie ma tu mowy o ograniczeniu ilościowym, bo Storytel Original szuka wielu ciekawych historii.
Najlepsze odcinki pilotażowe zostaną nagrane, a jeśli nagranie i scenariusz całego sezonu spotkają się z akceptacją, ich autorzy/autorki otrzymają propozycję dalszej współpracy i napisania całego sezonu.
Opowieść zostanie wydana nie tylko w formacie audio, ale także jako ebook, który będzie dostępny poprzez Storytel.pl. Jak powiedział mi Marcin Zwierzchowski, nie jest też wykluczone, że pewne historie zostaną także wydane w druku, lecz nadal będzie się to odbywało pod egidą Storytela, który dysponował będzie prawami autorskimi oryginalnego serialu audio.
Jest o co powalczyć. I wcale nie mówię o 2000 zł netto, które czekają na każdego, kogo pilot zostanie wybrany do wstępnych nagrań, ani o dużo większej zaliczce, którą otrzymają osoby zaangażowane do dalszego tworzenia opowieści.
Storytel Original to szansa na wzięcie udziału w czymś nowym, czymś bardzo świeżym na polskim rynku książki. Co za tym idzie - to szansa na pojawienie się nowych nazwisk i przebicie się ze swoją historią nowy, ciekawy sposób. Na stworzenie własnego serialu.
Więcej informacji i szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdziecie na stronie konkursu.
Zdecydowanie warto wziąć udział. Ja już szykuję swoje zgłoszenie.