Media  / Artykuł

Zawsze chciałeś napisać własny serial? Teraz masz niepowtarzalną szansę

Marzysz o tym, by napisać własny serial? Storytel ma dla ciebie propozycję, którą głupio byłoby odrzucić.

Storytel jest na polskim rynku od niespełna roku, ale śmiało sobie poczyna, oferując audiobooki i ebooki w przystępnym, miesięcznym abonamencie.

Dwa miesiące temu pisaliśmy na Spider’s Web o ich najnowszym projekcie - Storytel Original, czyli autorskich, serializowanych opowieściach w formacie audio. Coś a’la oryginalne produkcje Netfliksa, tyle że w realizowane jako audiobooki.

Tak o projekcie mówi Marcin Zwierzchowski, który opiekuje się Storytel Original:

Storytel Original jest czymś nowym przede wszystkim dlatego, że wreszcie będą tworzone, w dużej ilości, oryginalne treści audio, a nie tylko adaptacje wydanych już książek czy komiksów. Audiobooki dzięki temu wyjdą trochę z cienia książek papierowych.

Pierwszą zaletą jest więc oferowanie czegoś całkowicie nowego. Drugą jest fakt, że już na etapie pisania twórca myśli tu o formacie audio, więc jesteśmy w stanie lepiej dostosować tekst do medium.

Opiekun projektu Storytel Original - Marcin Zwierzchowski
Marcin Zwierzchowski, opiekun projektu Storytel Original

Pierwsze oryginalne produkcje Storytela ukażą się już na początku przyszłego roku, a tymczasem… ty też możesz dołączyć do grona autorów!

Storytel organizuje konkurs na powieść audio w odcinkach.

Polski oddział Storytela poszukuje dobrych historii, rozsianych po szerokim spektrum gatunkowym. Choć w tym konkursie preferowana jest proza obyczajowa, historie miłosne i kryminały (czyli de facto najbardziej „chodliwe” gatunki na rynku książki), twórcy zapowiadają, że i na treści innego rodzaju przyjdzie pora.

Docelowo opowieść ma zostać nagrana w formie 10 godzinnych odcinków i tak też trzeba zaplanować swoją historię, zgłaszając ją do konkursu.

storytel-original

Aby się zgłosić, należy przygotować krótki opis pomysłu oraz odcinek pilotowy o objętości 45-50 tys. znaków ze spacją. Najlepiej też nie wyciągać od razu z szafy wszystkich zapomnianych manuskryptów, lecz wybrać jeden, najlepszy pomysł, dopieścić go i wysłać na konkurs.

Pisząc historię (czy też przerabiając już istniejącą) warto mieć cały czas z tyłu głowy format, w jakim zostanie ona ostatecznie opublikowana. Jak to zrobić?

Wytyczne znajdziecie w ogłoszeniu konkursowym, natomiast Marcin Zwierzchowski zwraca też uwagę na to, jak można wykorzystać specyfikę formatu audio przy tworzeniu opowieści:

To drobnostki, jak odpowiednia struktura, konstrukcja zdań, zapis - rzeczy kosmetyczne, które jednak sporo dają.

Nawet w audiobooku czytanym przez jednego lektora czy jedną lektorkę dochodzi nam fakt, że tekst jest interpretowany, można więc choćby odchudzić dialogi z dodatków i je nieco ożywić, więcej pokazywać, niż opisywać - to zawsze daje lepszy efekt

W ramach Storytel Original będą jednak także tworzone słuchowiska, a to już otwiera całą gamę możliwości, od dodawania efektów dźwiękowych, poprzez budowanie przestrzeni dźwiękiem, dodanie muzyki itp.

Przykładem świetnego wykorzystania audio jest Szepczący w eterze Jakuba Ćwieka, gdzie historię opowiedziano niczym podcast. Groza zostaje tu spotęgowana.

Rozbudowane produkcje audio dają więc ogromne możliwości przekazania treści, budowania napięcia w sposób, który w formie pisanej wymagałby wielu dodatkowych opisów.

Ale nawet w przypadku prostej formy audiobooka czytanego przez jednego autora, odpowiednie przygotowanie treści pozwala jeszcze ściślej trzymać się złotej zasady opowiadania historii - „show, don’t tell”.

Zgłoszenia można wysyłać do 16 stycznia 2017 roku.

Spośród nadesłanych propozycji ekipa Storytela wybierze najlepsze. I co ciekawe, nie ma tu mowy o ograniczeniu ilościowym, bo Storytel Original szuka wielu ciekawych historii.

Najlepsze odcinki pilotażowe zostaną nagrane, a jeśli nagranie i scenariusz całego sezonu spotkają się z akceptacją, ich autorzy/autorki otrzymają propozycję dalszej współpracy i napisania całego sezonu.

Opowieść zostanie wydana nie tylko w formacie audio, ale także jako ebook, który będzie dostępny poprzez Storytel.pl. Jak powiedział mi Marcin Zwierzchowski, nie jest też wykluczone, że pewne historie zostaną także wydane w druku, lecz nadal będzie się to odbywało pod egidą Storytela, który dysponował będzie prawami autorskimi oryginalnego serialu audio.

Jest o co powalczyć. I wcale nie mówię o 2000 zł netto, które czekają na każdego, kogo pilot zostanie wybrany do wstępnych nagrań, ani o dużo większej zaliczce, którą otrzymają osoby zaangażowane do dalszego tworzenia opowieści.

Storytel Original to szansa na wzięcie udziału w czymś nowym, czymś bardzo świeżym na polskim rynku książki. Co za tym idzie - to szansa na pojawienie się nowych nazwisk i przebicie się ze swoją historią nowy, ciekawy sposób. Na stworzenie własnego serialu.

Więcej informacji i szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdziecie na stronie konkursu.

Zdecydowanie warto wziąć udział. Ja już szykuję swoje zgłoszenie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst