REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Szok i niedowierzanie: „Redstone 2” dla Windows 10 to nowości również dla telefonów

Mająca się wkrótce ukazać aktualizacja rocznicowa dla mobilnego Windows 10 nie zmieni zbyt wiele w użytkowej warstwie systemu. Plotki sugerują jednak, że z kolejną będzie inaczej. Wygląda na to, że to nie plotki.

12.08.2016
16:39
Windows 10 Redstone 2 Mobile - co nowego?
REKLAMA
REKLAMA

Jak dumałem niedawno nad przyszłością Windows 10 nie dałem zbyt wielkiej wiary plotkom, jakoby aktualizacja „Redstone 2”, planowana na początek przyszłego roku, miała się „w znacznej mierze skupiać na telefonach”. Microsoft oficjalnie stracił zainteresowanie swoim mobilnym systemem, utrzymując go tylko po to, by mieć podstawę do działań na przyszłość. Widać to po aktualizacji rocznicowej („Anniversary Update”, „Redstone 1”, jak zwał tak zwał), która choć zmienia sporo pod maską, tak jeśli chodzi o warstwę użytkową, to w zasadzie wnosi nowego Skype’a i kilka wizualnych szlifów.

Wielu pismaków których darzę szacunkiem sugerowało jednak, że ich źródła donoszą, że „Redstone 2” nadal, według planu ustalonego wcześniej, ma wprowadzić ciekawe innowacje nie tylko do pecetowej wersji systemu, ale również i mobilnej. Coraz więcej wskazuje na to, że mieli rację a ja się mylę.

„Obdarowani Insiderzy – do pracy!”

Mniej więcej rok temu Microsoft wysłał wybranym członkom programu Windows Insider zestawy składające się z telefonów Lumia 950 XL i stacji dokujących Display Dock. Nie zbierał jednak od nich żadnych dodatkowych informacji zwrotnych. Teraz te osoby otrzymały maila od Microsoftu, który zapowiada zmiany.

Firma poinformowała, że zamierza teraz włożyć więcej pracy w moduł Continuum obecny w każdej wersji Windows 10, który odpowiada za transformowanie interfejsu użytkownika w zależności od urządzenia, na którym jest uruchomione. Innymi słowy, dzięki Continuum system Windows 10 i jego aplikacje potrafią automatycznie i momentalnie przekształcać się pomiędzy trybami desktopowym, tabletowym i telefonicznym. To oznacza, że jak telefon z Windows 10 podłączymy do monitora, to zobaczymy na tym monitorze interfejs desktopowy, zarówno systemu, jak i uruchomionych na nim aplikacji.

Są jednak dwa problemy. Pierwszy, nieco mniej istotny, to taki, że Continuum wymaga procesora o odpowiedniej mocy, by móc działać. A więc najtańsze telefony z Windows, tudzież te wiekowe, nie potrafią wyświetlić desktopowego interfejsu. Drugi, istotniejszy: aplikacje napisane na Windows Phone nie są zgodne z tym trybem. A tych w Sklepie Windows jest nadal sporo, porównując je z aplikacjami na Windows 10. Microsoft chce to zmienić.

Ale najpierw chce zrozumieć nasze potrzeby

Dlatego we wspomnianej wcześniej korespondencji Microsoft prosi Insiderów o wypełnienie ankiety. Chce, by w skali od jednego do pięciu wskazali jaki rodzaj aplikacji jest szczególnie przez nich pożądany pod kątem zgodności z Continuum (kategorie to: produktywność w pracy, produktywność w domu, rozrywka, sieci społecznościowe, gry). Prosi też o podawanie konkretnych nazw aplikacji wraz z krótkim opisem tekstowym.

To sugeruje, że „Redstone 2” ma wnieść coś nowego do „transformowalności” Windows 10, w tym na telefonach. Co konkretnie? Na razie możemy tylko zgadywać. Choć kolejne listy i działania Microsoftu, których będziemy teraz uważnie wypatrywać, mogą nam pomóc to odgadnąć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA