REKLAMA

Apple i zmiana hasła - chcesz to zrobić? Zarezerwuj sobie pół godziny, nie żartuję

Spece od bezpieczeństwa zachęcają nas stale do zmiany haseł, a kolejne wycieki baz danych tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że warto robić to regularnie. Problem w tym, że usługodawcy skutecznie do tego zniechęcają. Moja ostatnia zmiana hasła Apple ID była irytująca i myślałem, że dostanę apopleksji.

09.07.2016 17.53
Zmiana hasła Apple ID zajmuje zdecydowanie zbyt dużo czasu
REKLAMA
REKLAMA

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci jest regularne zmienianie haseł dostępu. Ponieważ w swoim programie do zapisywania haseł mam kilkaset rekordów, to doszedłem do wniosku, że zmienianie ich wszędzie jest z praktycznego punktu widzenia niemożliwe.

Jeśli tylko słuchałbym tych wszystkich speców, to całymi dniami nie robiłbym nic innego, tyko przeklikiwał się przez formularze.

Znalazłem rozsądny kompromis i podzieliłem usługi, z których korzystam, na te kluczowe, te istotne i te zbywalne. W przypadku tej pierwszej grupy mowa o usługach związanych przede wszystkim z finansami oraz tych, których utrata byłaby naprawdę bolesna i tutaj dbam o bezpieczeństwo z najwyższą uwagą, w drugiej grupie gdzie są m.in. istotne serwisu social media ustawiam trudne hasła i zmieniam je rzadziej.

W ostatnim przypadku przyznaje się bez bicia - korzystam z prostych haseł, często tych samych - ale nawet jakbym do wszystkich tych kont stracił dostęp to świat się nie zawali. Co z tego, że ktoś przejmie mój profil na jakimś forum, na które zajrzałem ostatnio 4 lata temu? Zmienianie haseł regularnie w takich serwisach byłoby sztuką dla sztuki. Problem w tym, że nawet przy takim kompromisowym podejściu zmiana hasła to droga przez mękę.

Zmiana hasła Apple ID trwa zdecydowanie zbyt długo.

Nie chodzi konkretnie o samo wpisanie literek, cyferek i znaków specjalnych. To można zrobić w trymiga i to z dowolnego urządzenia, które mamy pod ręką. Problem w tym, że wymaga to ponownego zalogowania się. Na wszystkich sprzętach i to do licznych usług. Ktoś w Apple tego zdecydowanie nie przemyślał.

Wpisanie hasła do chmury iCloud w menu ustawień to jak się okazuje dopiero początek. Na komputerze musiałem odpalić kolejno aplikacje App Store, iTunes, iBooks i nawet iMessage - w każdej z nich (!) konieczne było ponowne wpisanie hasła (które powinno oczywiście składać się z miliona różnych dziwnych znaków).

To dopiero początek zabawy.

Zmiana hasła Apple ID w komputerze Mac to tylko jedno ze zmartwień użytkownika. Konieczność wpisania danych logowania pojawi się nawet na… Apple TV. Trzeba wybierać znaki za pomocą mało wygodnego dotykowego pilota i trwa to wieki. Co więcej, także i tutaj jednorazowe logowanie nie jest możliwe, bo osobno trzeba zalogować się do App Store’u.

To zresztą nie koniec, bo podobne problemy są na iPhonie. Także i tutaj nie wystarczy nowego hasła wpisać raz w ustawieniach, bo tak samo trzeba je podać np. po wejściu do App Store’u, a w osobnym menu włączyć ponownie akceptację transakcji z użyciem TouchID. Trochę to absurdalne, tym bardziej, bo gdy ktoś ma iPada, to musi tę operację wykonać po chwili ponownie.

Twórcy oprogramowania powinni ułatwiać zabezpieczanie urządzeń, a tymczasem jest wręcz przeciwnie i zniechęcają do tego.

Jestem więcej niż pewien, że wiele osób po próbie zmiany hasła w ciągu dnia roboczego - licząc naiwnie na to, że zajmie to 30 sekund, a nie 30 minut - srogo się zdziwi i następnym razem myśl o zmianie starego hasła na nowe szybko z głowy wyrzuci. Jest to przesadnie upierdliwe w porównaniu do mało realnych korzyści, jakie lepsze zabezpieczenia za sobą niosą.

REKLAMA

Jasne, można do pozostałych usług nie logować się od razu i wpisać hasło dopiero przy pierwszym uruchomieniu, ale faktem pozostaje, że to kolejne sekundy lub minuty, które trzeba tej czynności poświęcić. Apple mógłby to wreszcie ogarnąć, tym bardziej że nowsze usługi w postaci przebudowanej aplikacji zdjęcia ponownego logowania na konto nie potrzebują.

Rozumiem, że Apple pozwala się zalogować np. w App Storze na inne konto iTunes, niż to wpisane w ustawieniach, ale i tak automatyczne logowanie na konto główne powinno w sklepie z aplikacjami działać - w przeciwnym wypadku zmiana hasła Apple ID nadal będzie użytkowników do dbania o bezpieczeństwo zniechęcać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA