REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chcesz nauczyć się programowania? Google ma dla ciebie specjalne… klocki

Giganci świata technologicznego dbają o to, by w przyszłości nie zabrakło im pracowników. Google jest jedną z firm, która chce uczyć dzieciaki programowania, a pomóc ma w tym nowa platforma Project Bloks.

28.06.2016
15:41
Project Bloks
REKLAMA
REKLAMA

Większość firm technologicznych dba o edukację dzieci w zakresie programowania. Producenci nie tylko lobbują za wprowadzeniem programowania jako obowiązkowego przedmiotu w ramach edukacji wczesnoszkolnej, ale przygotowują też narzędzia mające w tej edukacji pomóc.

O akcjach promujących naukę kodowania u dzieci słyszy się co chwilę.

Na WWDC 2016 to firma z Cupertino zaprezentowała aplikację, która ma pomóc dzieciom w nauce podstaw programowania na tabletach marki Apple. Teraz przychodzi kolej na odpowiedź Google’a, który podchodzi do tej kwestii w zupełnie inny sposób.

Apple przygotowało dla dzieci aplikację Swift Playgrounds, która pozwala tworzyć treści z wykorzystaniem nie komputera, a iPada. Google z kolei tworząc Project Bloks postawił na… klocki i naukę podstaw programowania przez zabawkę.

Project Bloks - co to takiego?

Google przygotował platformę, która ma nauczyć dzieci kodowania poprzez pokazanie zależności pomiędzy różnymi elementami. Za pomocą układania klocków dzieciaki mają mieć możliwość zaprojektowania prostego algorytmu np. do sterowania zabawką lub włączania światła w zależności od różnych zmiennych takich jak chociażby wybrana temperatura.

Platformę hardware’owo-software’ową przygotował Google, ale firma liczy teraz na programistów i designerów. To oni mogą na jej bazie przygotować zestawy dla dzieci. Cały projekt opiera się o trzy podstawowe elementy w formie łączących się ze sobą klocków - stację bazową zapewniającą zasilanie, stacje pomocnicze oraz specjalne klocki funkcyjne.

Brain Board, czyli serce Project Bloks oparte zostało o platformę Raspberry Pi Zero.

Ten minikomputerek zasila i kontroluje pozostałe elementy zestawu, czyli kolejne płytki nazwane Base Board i klocki funkcyjne nazwane po angielsku Pucks. Każdy klocek funkcyjny przypinany jest do płytek Base Board, a ich ułożenie przekłada się na kolejność wydawanych poleceń.

REKLAMA

Dzięki modułom Bluetooth i Wi-Fi Brain Board potrafi łączyć się też z innymi sprzętami elektronicznymi. Budowanie prostych konstrukcji z użyciem Projektu Bloks ma pokazać dzieciom zależności pomiędzy różnymi funkcjami, co ma im pomóc w nauce klasycznego kodowania.

Jak na razie Project Bloks trafi do kilku wybranych szkół, a jeśli spotka się z pozytywnym przyjęciem, Google będzie dalej go rozwijać.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA