REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Wkrótce narzędziem do badania wzroku może stać się... smartfon

Współczesne smartfony to niezwykłe urządzenia. Wciąż słyszymy o odkrywaniu dla nich nowych zastosowań. Widzieliśmy i opisywaliśmy je na Spider's Web już w roli nanosatelitów, generatorów liczb pseudolosowych oraz nawet mikroskopów. Teraz zaś badacze z meksykańskiego Medycznego i Chirurgicznego Centrum Chorób Siatkówki próbują je wykorzystać do diagnozowania chorób oka.

Wkrótce narzędziem do badania wzroku może stać się… smartfon
REKLAMA
REKLAMA

Istnieje wiele rodzajów chorób oka, które można rozpoznać przez analizowanie jego obrazu. Należy do niech m.in. związany z cukrzycą tzw. obrzęk plamki żółtej (macular odema). Naukowcy z Meksyku stworzyli aplikację skierowaną do lekarzy ogólnych, którzy mogą za jej pomocą wykonać fotografię oka pacjenta i skierować go do lekarza specjalisty.

Aplikacja używa wbudowanej w smartfon kamery aby wykryć m.in. powiększenie grubości siatkówki.

Chodziło nam o prewencję i wczesne wykrywanie chorób - mówi jeden z twórców aplikacji, dr Juan Carlos Altamirano Vallejo. Nie mamy ambicji zastąpienia wizyty u specjalisty, chcemy jedynie ostrzec pacjenta tak wcześnie jak to możliwe.

Aplikacji do badania wzroku mogą używać lekarze, którzy nie mają doświadczenia w okulistyce.

Aplikacja wskaże jakie nieprawidłowości i odchylenia od normy można było wykryć w oku pacjenta.

Doctor Is Pointing On Mobile Phone, Copyspace

Autorom rozwiązania zależało również na wspomożeniu systemu opieki zdrowotnej w Meksyku, który często jest niewydolny, a oczekiwanie na diagnozę może trwać bardzo długo. Dodatkowo, według specjalistów z Centrum Chorób Siatkówki można je zastosować tam, gdzie nie ma laboratorium - np. w obszarach wiejskich. Wystarczy lekarz rodzinny z odpowiednią aplikacją.

18744542365_73b877dded_o

Co ciekawe, Centrum jest niewielką jednostką badawczą - zatrudnia około dziesięciu naukowców.

REKLAMA

Moim zaś zdaniem urządzenia umożliwiające przerzucenie jak największą ilość wstępnej diagnostyki na mniej wykwalifikowany personel medyczny to jest przyszłość nie tylko dla systemów opieki zdrowotnej w krajach takich jak Meksyk, ale i w Europie.

*Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA