Jeśli tam jesteście, znajdziemy was. Przynajmniej taki jest plan i jest 100 mln dol. na jego realizację
Zagadnienie milczenia kosmosu i nadzieja na kontakt z innymi cywilizacjami to dla wielu główna motywacja aby badać kosmos i nasłuchiwać, czy inne istoty się do nas nie odezwą. Poczucie samotności we Wszechświecie jest dla wielu naukowców kompletnie nierealne - dlaczego mielibyśmy być jedyni, skoro Wszechświat jest taki ogromny. Niestety, ogrom wszechświata jest również przyczyną trudności komunikacji - sygnał radiowy pomiędzy nawet niezbyt odległymi układami gwiezdnymi płynąłby wiele lat.
Wychowany w kulcie eksploracji kosmosu inwestor Yuri Milner (któremu imię rodzice nadali na cześć Jurija Gagarina - pierwszego Ziemianina który opuścił naszą planetę), postanowił wesprzeć poszukiwania "braci w rozumie" poprzez dwie inicjatywy, których realizacja ma zająć kolejnych 10 lat.
Pierwsza z inicjatyw to Breakthrough Listen - zajmie się przeszukiwaniem miliona najbliższych nam gwiazd oraz stu najbliższych galaktyk. Poszukiwać będziemy najróżniejszych oznak istnienia inteligentnego życia - nie tylko sygnałów radiowych. Użyte w tym celu będą jedne z największych teleskopów: stumetrowy Green Bank Telescope w Zachodniej Wirginii oraz 64-metrowy Parkes Telescope w Australii.
Druga inicjatywa nazwana została Breakthrough Message i będzie miała na celu ustalenie najlepszej treści wiadomości jaką z kolei ludzkość powinna wysłać w kosmos, aby maksymalnie ułatwić innym cywilizacjom przyswojenie tej informacji. Jak można sobie wyobrazić, nie jest to łatwe - nie możemy czynić żadnych założeń na temat tego, jak wygląda język powstały na innej planecie.
Ogłoszenie rozpoczęcia prac nad oboma inicjatywami odbyło się w poniedziałek w Londynie. Swoją obecnością poparcie wyraziły takie naukowe sławy jak Stephen Hawking czy pionier poszukiwań innych cywilizacji i twórca SETI Frank Drake. To właśnie on jest twórcą słynnego równania Drake'a.
Stephen Hawking w taki sposób zaanonsował swoje nastawienie do poszukiwań:
Poszukiwania obcych w projekcie Breakthrough Listen, oprócz dwóch wymienionych wyżej teleskopów, będą wykorzystywały również Automated Planet Finder Telescope (APFT) w Kalifornii. Będzie on używany do wykrycia... celowanych w naszą planetę sygnałów laserowych - astronomowie twierdzą że może to być jedna z metod komunikowania się na duże odległości, jako alternatywa do sygnałów radiowych.
Dane zebrane w projekcie Listen będą udostępnione publicznie - dzięki temu zwiększy się szansa na znalezienie tego ważnego, wyróżniającego się sygnału. Szacuje się, że w ciągu jednego dnia ilość zebranych danych będzie odpowiadać zebranym w ciągu roku w poprzednich projektach SETI.
Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość: każdy z nas będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę do poszukiwań - ponieważ inicjatywy Breakthrough zamierzają współpracować z popularnym projektem SETI@Home.
* Źródło: Space; grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.