REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Uważaj na aktualizację do Androida Lollipop - twój Nexus może się po niej zmienić w cegłę

Jeśli, tak jak ja, zaktualizowałeś oprogramowanie tabletu Nexus do wersji 5.0.2 Lollipop, możesz mieć ogromny problem. Twój tablet może (ale nie musi!) przestać działać i zamienić się w cegłę, w której nie działa nawet tryb Recovery.

11.04.2015
15:24
Uważaj na aktualizację do Androida Lollipop – twój Nexus może się po niej zmienić w cegłę
REKLAMA
REKLAMA

Problem ten dotyczy przede wszystkim Nexusów 7 (2013) w wersji z WiFi, ale zdarzają się też inne urządzenia mające ten problem, takie jak tablety Nexus 7 2012 oraz smartfony Nexus 5. Najgorsze w tej usterce jest to, że… nie wiadomo jaka dokładnie wersja Androida ją powoduje i co ona robi.

Wiadomo tylko, że w ostatnim czasie wielu użytkowników zaczęło się skarżyć na zbrickowane Nexusy. Ich uwagi znajdziecie na Twitterze pod hashtagiem #Nexus7bricked . Użytkownicy rozmawiają też na temat problemu na forum Google.

Najprawdopodobniej jest to wina Androida 5.0.2 instalowanego za pomocą metody OTA, czyli bez podłączenia do komputera. Problem ten zazwyczaj objawia się po kilku tygodniach, ale wadliwe oprogramowanie stopniowo niszczy płytę główną tabletu przez cały czas. Jest to o tyle uciążliwe, że Asus nie poczuwa się do naprawy urządzeń po zakończeniu okresu gwarancyjnego i żąda za naprawy sowitej zapłaty wynoszącej 200 dolarów. Rzecz w tym, że za takie pieniądze można kupić nowy tablet.

google-android-lollipop

Z kolei Google’a nie interesują sprzęty, które nie zostały kupione bezpośrednio w Google Play Store. Oznacza to, że praktycznie wszyscy polscy użytkownicy sprzętu są zdani na łaskę Asusa. Jestem jednym z użytkowników, którzy nie mają jakiejkolwiek gwarancji na swojego Nexusa 7 (2013) WiFi.

Jako że nie korzystałem z niego przez dłuższy czas, postanowiłem go wyłączyć i poczekać na aktualizację do Androida 5.1, która zapewne wyeliminuje wyżej opisany błąd. Jeśli chcecie uniknąć kosztownej awarii, zalecam Wam zrobienie tego samego.

REKLAMA

Rozłąka ze sprzętem nie będzie długa, bo oficjalny Android 5.1 Lollipop dla wszystkich Nexusów powinien pojawić się w ciągu kilku dni.

*Zdjęcie w tekście: Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA