REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Jest cień szansy na prawdziwie europejską platformę satelitarną, także w Polsce

Chcielibyście mieć łatwy dostęp do brytyjskiego Sky nad Wisłą? To jedna z najciekawszych, ale też najdroższych platform satelitarnych na Starym Kontynencie. Wkrótce będzie największym operatorem w Europie i może zawita do Polski.

29.07.2014
19:00
Jest cień szansy na prawdziwie europejską platformę satelitarną, także w Polsce
REKLAMA

BSkyB słynie z bogatej oferty programowej, jednak w polskich realiach wcale nie jest to taka tania oferta. Pełen pakiet ze wszelkimi dodatkami to ponad 70 funtów. Mimo wszystko wielu osobom spoza wysp marzy się tamtejsza oferta. Wkrótce może dojść do powstania paneuropejskich platform satelitarnych.

REKLAMA

BSkyB w 39% należy do medialnego imperium Ruperta Murdocha i za 5 mld funtów zamierza wykupić Włoską Sky Italia (będącą w 100% Murdocha) oraz Niemiecką Sky Deutschland , w której magnat ma 57% udziałów.

sky tv 2

W ten sposób wkrótce ma powstać Sky Europe. Dzięki restrukturyzacji i wspólnemu zarządzaniu biznes stałby się bardziej rentowny.

Fuzja przyczyniłaby się do znaczących oszczędności. Po dwóch latach od połączenia nowa struktura miałaby zaoszczędzić 200 mln funtów. Połączone platformy to łącznie 20 mln abonentów.

Oczywiście Sky Europe to, przynajmniej w początkowej fazie, wyłącznie zmiany w strukturach i organizacji firmy. Dla widzów profity z takiej decyzji będą niewielkie. Utworzenie jednolitej oferty jest utrudnione ze względu na zróżnicowanie cenowe, bariery językowe oraz przede wszystkim kwestie praw do filmów, transmisji sportowych, czy koncesji na nadawanie kanałów.

Można jednak hipotetycznie założyć, że taka platforma powstanie i będzie rozprzestrzeniała się także na inne kraje, trafiając również nad Wisłę.

Szybko jednak wyrósłby jej konkurent w postaci francuskiego CanalSat. To druga co do wielkości platforma satelitarna w Europie, będąca też powiązana z platformą Canal+ w Hiszpanii i nc+ w Polsce.

dekodery ncplus

Jednolite oferty dla całego kontynentu z pewnością byłyby sporym ukłonem w stronę widzów.

REKLAMA

Na wiele premier nie musielibyśmy długo czekać, a oferta byłaby znacznie szersza. Na razie jest to jednak odległa wizja, podobnie jak wspólne oferty operatorów komórkowych dla całej Europy.

Fuzja BSkyB, Sky Italia oraz Sky Deutschland to po prostu czysty biznes i kwestia księgowości. Jakość telewizji ani w Polsce, ani we Włoszech, ani w Niemczech z tego powodu się w najbliższych czasach nie poprawi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA