Tech / News

Deweloperski telefon Firefox OS trafił do sprzedaży w cenie poniżej 600 zł

Pod koniec lutego Mozilla zapowiedziała nową wersję systemu Firefox OS, a wraz z nią nowe urządzenia z tym OS-em. Wśród sprzętów znajdował się referencyjny model o nazwie Flame. Właśnie trafił on do sprzedaży.

Referencyjny model Flame powstał przy współpracy Mozilli oraz firmy T2Mobile, która zajmuje się produkcją smartfona. Sprzęt należy do tzw. średniej półki, ale – podobnie jak początkowo Nexusy – powstał z myślą głównie o deweloperach. Dlatego też Mozilla zapowiada, że urządzenie zawsze będzie miało najnowszą wersję systemu Firefox OS, włącznie z dystrybucjami w wersji beta. Poza tym, co dość ciekawe, telefon można wybrać w wersjach o różnej ilości dostępnej pamięci RAM, dzięki czemu programiści mogą przetestować swoje aplikacje na różnych konfiguracjach systemu.

firefox-os-flame-2

Jeśli chodzi o sam smartfon, to jest on wyposażony w dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8210) o taktowaniu 1,2 GHz, ekran o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 854 x 480 pikseli, od 256 MB do 1 GB pamięci RAM (do wyboru), 8 GB pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej przy pomocy karty microSD), dwie kamery – 5 Mpix z tyłu z autofocusem i flashem oraz 2 MPix z przodu. Poza tym Flame obsługuje A-GPS, NFC, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0 i dwie karty SIM. Zasilany jest przez akumulator o pojemności 1800 mAh. Oczywiście nie zabrakło także złącza microUSB do ładowania telefonu i komunikacji np. z komputerem.

Flame kosztuje aktualnie 170 dol. i można go zamawiać na stronie Everbuying. Na wysyłkę trzeba będzie w tym momencie poczekać około 4 tygodni, ale przynajmniej jest ona darmowa do praktycznie wszystkich miejsc na świecie (wyjątkiem jest Japonia).

firefox-os-flame-3

Smartfon może nie jest demonem prędkości, a jego specyfikacja nie powala na kolana, ale przecież system Firefox OS nie powstała z myślą o sprzętach hi-endowych. Jako urządzenie referencyjne na pewno trafi do sporej grupy programistów, a i część użytkowników może się nim zainteresować. Kto wie, może za jakiś czas referencyjne smartfony Firefox OS staną się tak popularne, jak rodzina Nexusów?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst