REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

MWC 2014: Po konferencji Mozilli - nowe smartfony z Firefox OS mają być dużo lepsze

Mozilla, tradycyjnie już, zorganizowała swoją konferencję dzień przed oficjalnym rozpoczęciem targów MWC w Barcelonie. Twórcy Firefox OS zaprezentowali kilka nowych smartfonów, które mają zmazać złe pierwsze wrażenie, jakie zostało po pierwszych urządzeniach z ognistym lisem. 

23.02.2014
17:59
MWC 2014: Po konferencji Mozilli – nowe smartfony z Firefox OS mają być dużo lepsze
REKLAMA

Mozilla cały czas zamierza celować w rynki wschodzące, takie jak chociażby Indie. W tym celu firma celuje w bardzo tanie urządzenia, które mają kosztować poniżej 50 dolarów, a nawet 25 dolarów. Dlatego też podpisano umowę ze Speadtrum Communications, która ma dostarczać układy do nowych urządzeń z Firefox OS.

zdjęcie 1

REKLAMA

Dodatkowo organizacja porozumiała się z nowymi producentami, dzięki czemu na rynek mają trafić kolejne urządzenia. Szczególnie ciekawie prezentuje się Alcatel One Touch Fire S z czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,2 GHz i obsługą szybkiej sieci 4G LTE. Oprócz tego smartfon ma być wyposażony w 4,5-calowy ekran IPS o rozdzielczości 960 x 540 pikseli, dwie kamery - 8 Mpix z tyłu oraz 2 MPix z przodu, a także moduł łączności NFC.

Kolejne urządzenia od Alcatela to One Touch Fire E o bardzo zbliżonych parametrach do poprzednika. Różni się praktycznie tylko tym, że ma procesor dwurdzeniowy oraz kamery o niższych rozdzielczościach (5 i 0,3 Mpix). Jeszcze tańszy ma być One Touch Fire C, który można uznać za następcę zeszłorocznego modelu. Jego specyfikacja to między innymi 3,5-calowy ekran 480 x 320 pikseli, dwurdzeniowy układ o taktowaniu 1,2 GHz oraz aparat 0,3 Mpix.

zdjęcie 1(1)

Jednak Alcatel to nie jedyna firma, która pokazała smartfony z Firefoksem OS. Kolejnym producentem jest ZTE, który przygotował modele Open C oraz Open II. Pierwszy z nich jest wyposażony w ekran o przekątnej 4 cali, dwurdzeniowy procesor Snapdragon 200 o taktowaniu 1,2 GHz, 512 MB pamięci RAM, 2 GB pamięci masowej, baterię o pojemności 1400 mAh oraz parat 3 Mpix. Drugi to z kolei 3,5- calowe urządzenie z wyświetlaczem o rozdzielczości 480 x 320 pikseli, dwurdzeniowego Snapdragona 1,2 GHz, 256 MB RAM-u, baterię 1150 mAh i 2 GB pamięci flash. Open C ma być dostępny w połowie roku między innymi w Wenezueli i Urugwaju, a Open II w sześciu niesprecyzowanych krajach. Nie ma jednak co liczyć na Polskę, bo urządzenie ma być oferowane przez Telefonicę.

zdjęcie 2

Na koniec zostaje jeszcze Huawei Y300 z 4-calowym ekranem 800 x 480 pikseli, tym samym dwurdzeniowym prockiem, 512 MB RAM-u i dwiema kamerami - 5 i 0,3 Mpix. Niestety, nie wiadomo kiedy trafi do sprzedaży.

Co ciekawe, w ofercie pojawią się nie tylko smartfony z Firefox OS. Do sprzedaży trafią też tablety, a dokładniej rzecz mówiąc Alcatel One Touch Fire 7 z niezbyt imponującym ekranem o rozdzielczości 960 x 540 pikseli oraz dwurdzeniowym procesorem o taktowaniu 1,2 GHz. Poza tym będzie wyposażony w kamerę 0,3 Mpix, a jego grubość wyniesie 9,9 mm.

zdjęcie(1)

Mozilla przygotowała także urządzenia referencyjne, które mogą być dostosowane przez producentów. Smartfon ma 4,5-calowy ekran 854 x 480 pikseli, dwurdzeniowego Snapdragona 1,2 GHz, 512 MB pamięci RAM (można wybrać od 256 MB do 1 GB), NFC, 8 GB pamięci masowej, baterię 1800 mAh oraz dwie kamery - 5 Mpix i 2 Mpix. Dodatkowo dostępne są jeszcze dwa tablety - Vixen 7 oraz 10-calowy InFocus.

mozilla telefony z firefox os

Przyznam szczerze, że jestem szalenie ciekaw nowych urządzeń. W ofercie ma się jeszcze pojawić smartfon od LG o nazwie Fireweb, ale jeszcze niewiele wiemy na jego temat. Mozilla obiecuje, że nowe smartfony będą zdecydowanie lepsze od modeli, które poznaliśmy w zeszłym roku. Szczerze mam nadzieję, że tak będzie, bo pierwsze wrażenie nie było najlepsze. Jeśli i tym razem będzie słabo, to obawiam się, że Firefox OS zostanie szybko zapomniany.

REKLAMA

Na szczęście szybko się o tym przekonamy, bo nasi wysłannicy w Barcelonie już poszli oglądać nowe smartfony i szykują pierwsze wrażenia.

Sprawdź nasze pozostałe relacje z targów MWC 2014.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA