Tech  / News

Android będzie weryfikował wszystkie zainstalowane aplikacje. W końcu

Picture of the author
172 interakcji
dołącz do dyskusji

Jedną z największych wad Androida jest jego niski poziom bezpieczeństwa. Nieaktualne wersje systemu, bardzo pobieżna weryfikacja aplikacji wchodzących do sklepu Google Play oraz nieuwaga użytkowników instalujących co popadnie sprawiają, że korzystanie z Androida może być niebezpieczne. Google postanowił choć częściowo poprawić tę sytuację i będzie starał się chronić nasze smartfony i tablety od różnego rodzaju wirusów.

Firma z Mountain View zapowiedziała wczoraj, że podjęła poważne kroki, by chronić swoich użytkowników przed szkodliwy oprogramowaniem. Wszystko dzięki usłudze Verify Apps, która została wprowadzona do systemu wraz z Androidem 4.2 i sprawdzała szkodliwość aplikacji pochodzących ze sklepów firm trzecich oraz tych samodzielnie zainstalowanych.

Oprócz niej Google miał system o nazwie kodowej Bouncer, który analizował każdą aplikację wrzucaną do Google Play. Oba narzędzia nie działały najlepiej i można było je w łatwy sposób przechytrzyć. Jednym ze sposobów na to było umieszczenie bezpiecznej aplikacji w sklepie i po zdobyciu przez nią popularności zaktualizowanie jej o szkodliwe dla użytkownika elementy.

Google postanowił zmienić to raz na zawsze i rozszerzył działanie usługi Verify Apps. Od tej pory będzie ona sprawdzać również szkodliwość aplikacji pochodzących z Google Play oraz regularnie monitorować urządzenie szukając szkodliwych programów wśród już zainstalowanych aplikacji.  System ten będzie mógł zablokować szkodliwe aplikacje oraz ostrzeże o nich użytkownika.

Miłym zaskoczeniem jest, że możliwość ta zostanie dodana nie tylko do smartfonów wyposażonych w najnowszy system Android 4.4 KitKat, ale do wszystkich urządzeń z Androidem 2.3 lub nowszym z dostępem do Google Play. Opcję tę będzie można znaleźć w ustawieniach bezpieczeństwa i będzie ona domyślnie odblokowana we wszystkich smartfonach i tabletach z Androidem.

Inżynierzy Google twierdzą, że większość użytkowników nawet nie zauważy usprawnienia opcji Verify Apps, ponieważ liczba szkodliwych aplikacji w Google Play, a co za tym idzie także liczba użytkowników trafiających na nie, jest bardzo mała. Konkretnie 0,18% instalacji aplikacji wykonanych rok temu było potencjalnie niebezpiecznych.

Owszem, jest to mały odsetek, ale biorąc pod uwagę to, że znaczna większość smartfonów na całym świecie jest wyposażona w system Android, okazuje się, że każdego tygodnia z niebezpieczeństwami związanymi z aplikacjami zmaga się wiele tysięcy użytkowników, wśród których możemy znaleźć się i my.

Bardzo cieszy mnie postawa Google, których chyba zauważył największą wadę Androida, czyli właśnie podatność na wszelkiego rodzaju ataki i niebezpieczeństwa. Gdyby nie to, sam poważnie zastanowiłbym się nad przesiadką z Windows Phone’a na tegorocznego, nadchodzącego Nexusa z czystym Androidem.

I zmiana podejścia Google’a do kwestii bezpieczeństwa sprawia, ze coraz bardziej biorę taką ewentualność pod uwagę. Jednak z ostateczną decyzją poczekam na pierwsze testy tej możliwości, gdyż z typowym dla siebie sceptyzmem obawiam się, że rozwiązanie Google może nie działać tak, jak ten opisuje. Ale to postaram się samodzielnie niebawem sprawdzić.

Fot. Flickr

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst