REKLAMA

Android będzie weryfikował wszystkie zainstalowane aplikacje. W końcu

Jedną z największych wad Androida jest jego niski poziom bezpieczeństwa. Nieaktualne wersje systemu, bardzo pobieżna weryfikacja aplikacji wchodzących do sklepu Google Play oraz nieuwaga użytkowników instalujących co popadnie sprawiają, że korzystanie z Androida może być niebezpieczne. Google postanowił choć częściowo poprawić tę sytuację i będzie starał się chronić nasze smartfony i tablety od różnego rodzaju wirusów.

11.04.2014 09.06
Android będzie weryfikował wszystkie zainstalowane aplikacje. W końcu
REKLAMA

Firma z Mountain View zapowiedziała wczoraj, że podjęła poważne kroki, by chronić swoich użytkowników przed szkodliwy oprogramowaniem. Wszystko dzięki usłudze Verify Apps, która została wprowadzona do systemu wraz z Androidem 4.2 i sprawdzała szkodliwość aplikacji pochodzących ze sklepów firm trzecich oraz tych samodzielnie zainstalowanych.

REKLAMA

Oprócz niej Google miał system o nazwie kodowej Bouncer, który analizował każdą aplikację wrzucaną do Google Play. Oba narzędzia nie działały najlepiej i można było je w łatwy sposób przechytrzyć. Jednym ze sposobów na to było umieszczenie bezpiecznej aplikacji w sklepie i po zdobyciu przez nią popularności zaktualizowanie jej o szkodliwe dla użytkownika elementy.

Android Verify Apps

Google postanowił zmienić to raz na zawsze i rozszerzył działanie usługi Verify Apps. Od tej pory będzie ona sprawdzać również szkodliwość aplikacji pochodzących z Google Play oraz regularnie monitorować urządzenie szukając szkodliwych programów wśród już zainstalowanych aplikacji.  System ten będzie mógł zablokować szkodliwe aplikacje oraz ostrzeże o nich użytkownika.

Miłym zaskoczeniem jest, że możliwość ta zostanie dodana nie tylko do smartfonów wyposażonych w najnowszy system Android 4.4 KitKat, ale do wszystkich urządzeń z Androidem 2.3 lub nowszym z dostępem do Google Play. Opcję tę będzie można znaleźć w ustawieniach bezpieczeństwa i będzie ona domyślnie odblokowana we wszystkich smartfonach i tabletach z Androidem.

Android-4.2-security-verify-apps-google-play

Inżynierzy Google twierdzą, że większość użytkowników nawet nie zauważy usprawnienia opcji Verify Apps, ponieważ liczba szkodliwych aplikacji w Google Play, a co za tym idzie także liczba użytkowników trafiających na nie, jest bardzo mała. Konkretnie 0,18% instalacji aplikacji wykonanych rok temu było potencjalnie niebezpiecznych.

Owszem, jest to mały odsetek, ale biorąc pod uwagę to, że znaczna większość smartfonów na całym świecie jest wyposażona w system Android, okazuje się, że każdego tygodnia z niebezpieczeństwami związanymi z aplikacjami zmaga się wiele tysięcy użytkowników, wśród których możemy znaleźć się i my.

nexus-5-glowne

Bardzo cieszy mnie postawa Google, których chyba zauważył największą wadę Androida, czyli właśnie podatność na wszelkiego rodzaju ataki i niebezpieczeństwa. Gdyby nie to, sam poważnie zastanowiłbym się nad przesiadką z Windows Phone’a na tegorocznego, nadchodzącego Nexusa z czystym Androidem.

REKLAMA

I zmiana podejścia Google’a do kwestii bezpieczeństwa sprawia, ze coraz bardziej biorę taką ewentualność pod uwagę. Jednak z ostateczną decyzją poczekam na pierwsze testy tej możliwości, gdyż z typowym dla siebie sceptyzmem obawiam się, że rozwiązanie Google może nie działać tak, jak ten opisuje. Ale to postaram się samodzielnie niebawem sprawdzić.

Fot. Flickr

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA