Ubuntu na tablety - już wiadomo! Piękna to wizja
Trochę z zaskoczenia Canonical pokazał dziś Ubuntu na tablety. Zapowiada się to jako bardzo ciekawy system z unikalnymi funkcjami wspieranymi na poziomie systemu - aplikacjami działającymi obok siebie na jednym ekranie czy nawigacją za pomocą gestów.
Wydaje się, że Canonical odrobił zadanie domowe i poważnie podszedł do tworzenia systemu dopasowanego do ekranów o różnych rozmiarach. Oprócz desktopowego interfejsu zaprezentował interfejs smartfonowy, na telewizor, a dziś na tablet. Z prezentacji wynika, że tabletowe Ubuntu będzie miało kilka funkcji, które mogą okazać się bardzo pomocne przy wydobywaniu potencjału większych niż smartfonowe, dotykowych ekranów.
Chodzi przede wszystkim o multitasking, zapowiadający się na podobny do tego z Windowsa 8 i interfejsu Modern. Aplikacje będzie można przypinać do boku ekranu i pracować jednocześnie na dwóch programach - w tym celu trzeba będzie przesunąć palcem od prawej krawędzi by "wyciągnąć" aplikację. Te przypięte do boku, zajmujące mniejszą część ekranu, działać będą w trybie widoku jak na smartfonie.
Poruszanie się po systemie, przełączanie między aplikacjami i cała nawigacja odbywać się ma za pomocą gestów takich, jak na smartfonie. Ciekawostką jest natomiast pasek powiadomień, który będzie można wysunąć z prawego, górnego rogu z każdego miejsca w systemie, nawet z aplikacji pełnoekranowych.
Na tablecie działać będzie też HUD - funkcja pozwalająca na kontrolę aplikacji i jej ustawień bez konieczności przedzierania się przez menu i podmenu. HUD ma też wspierać kontrolowanie głosem.
Aplikacje na Ubuntu na tablety to aplikacje natywne oraz webowe, które mają współistnieć obok siebie. Canonical obiecuje, że SDK jest na tyle proste, ze tworzenie aplikacji dla wersji na różne ekrany a być niemal bezbolesne.
Co najciekawsze, Mark Shuttleworth kusi też wizją "one device to rule them all", czyli docków. Masz potężnego smartfona z Ubuntu, podłącz go do tablet docka i używaj jako tabletu, podłącz do docka z klawiaturą i monitorem i używaj pełnego Ubuntu. Wszystkie aplikacje i dane z jednego urządzenia mają być dostępne w tych trzech różnych trybach. Jak widać Canonical wciąż wierzy, że uda mu się rozpropagować taki sposób używania urządzeń.
Trzeba przyznać, że wizja rozpościerana przez Canonical jest piękna. Tworzenie jednego systemu, który ma sprawdzić się na różnych typach urządzeń to odważne ruchy, i oby nie zabrakło w nich wsparcia producentów. Chwalono się, że pierwszy smartfon z Ubuntu dostępny będzie już w październiku, bo znaleziono partnera. Oby tak było, i oby wizja została zrealizowana.
Co ciekawe, Ubuntu na tablecie zostanie zaprezentowane na targach Mobile World Congress w Barcelonie, ale w czwartek będzie ożna zainstalować go na Nexusie 7 i Nexusie 10, tak jak Ubuntu na smartfony na Galaxy Nexusie i Nexusie 4!