REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

WhoPaid.It, czyli rozwiązanie odwiecznego problemu, ile jestem ci winny

05.12.2012
20:07
WhoPaid.It prosty sposób na rozliczanie się z poniesionych wydatków między grupą osób
REKLAMA

Nie znoszę sytuacji, gdy jestem komuś winny jakąś sumę. Gdy wybieram się z kimś na tzw. „kawę” jestem zwolennikiem płacenia za siebie. Dzięki temu można uniknąć późniejszych nieporozumień - kto komu oraz jaką sumę pieniędzy jest winny. Serwis WhoPaid.It przychodzi z pomocą tym, którzy potrzebują miejsca, by odnotowywać wspólne zakupy ze znajomymi, rodziną czy współlokatorami.

REKLAMA

Po zalogowaniu się do serwisu przy pomocy konta w serwisie Facebook, mamy dostęp do listy naszych znajomych, których w prosty sposób możemy dodać do odpowiednich wcześniej przez nas utworzonych grup. Po czym przy pomocy przycisku „Enter Expense” dodajemy kolejne zapłacone przez jednego z członków grupy rachunki. Niezależnie czy byliśmy stroną, która płaciła za wyjście do kawiarni czy też ktoś za nas płacił możemy wprowadzać do listy dowolny wydatek.

Serwis umożliwia również określenie, która z osób zapłaciła, jaką kwotę, miejsce, w jakim to się działo oraz oczywiście nazwę wydatku Po czym pozostało nam już tylko wybrać osoby partycypujące w poniesionych kosztach i to w zasadzie wszystko. Serwis został maksymalnie uproszczony. Niestety przez to brakuje możliwości określenia proporcji podziału kosztów zapłaconego rachunku. Domyślnie twórcy zakładają, że obydwie strony płacą połowę kwoty lub jedna ze stron jej całość.

WhoPaid.It podlicza sumę rachunków zapłaconych przez członków grupy i pokazuje ostateczną kwotę – nasze saldo, w oparciu o które powinniśmy rozliczyć się z członkami grupy. Jak już wspomniałem, z racji minimalizmu tego projektu brakuje mi w nim m.in. filtrowania wpisów ze względu na datę, możliwości usunięcia wszystkich wpisów za jednym kliknięciem. Przez to w umówionym przez nas terminie, gdy wszystkie strony uregulują swoje należności muszą każdą płatność usunąć ręcznie lub też założyć nową grupę odpowiadającą nowemu miesiącowi, za który będziemy się rozliczać między sobą w późniejszym terminie. Kolejną rzeczą, która może przeszkadzać jest brak możliwości wyboru waluty, ale to akurat nie ma większego znaczenia.

Twórcy serwisu WhoPaid.It zapowiadają aplikacje mobilne zarówno dla Androida jak i iOS. Obecnie można jednak korzystać z wersji webowej na ekranach naszych urządzeń mobilnych. Obsługa nie jest tak wygodna jak w wersji webowej, ale gdy testowałem jej działanie przy wykorzystaniu przeglądarki Chrome na HTC One X serwis WhoPaid.It funkcjonował poprawnie.

REKLAMA

Jeśli ktoś mieszka wspólnie ze znajomymi lub często robi wspólne zakupy z przyjaciółmi czy ze swoją drugą połówką a wychodzi z założenia, że chce mieć jasność kto, ile i komu pieniędzy jest dłużny, to warto sprawdzić WhoPaid.It. Serwis ma pewne braki, które można zapisać na barki wersji „beta”. Mam nadzieje, że aplikacja mobilna, która pojawi się wkrótce będzie ich pozbawiona, a wtedy WhoPaid.It dla wielu osób może stać się jedną z obowiązkowych pozycji zainstalowanych w urządzenia mobilnych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA