REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Okno oknu nierówne - czym się różni Windows 8 od Windowsa RT?

Niebawem nastąpi premiera wszystkich urządzeń z systemem Windows Phone 8, Windows 8 i Windows RT. Największe wątpliwości budzi jednak ostatni typ oprogramowania, bo będzie występował na tabletach, często z dopinaną klawiaturą. Najpopularniejszym przykładem takiego urządzenia jest Microsoft Surface. Postanowiliśmy sprawdzić, czym oba Windowsy się od siebie różnią.

25.10.2012
18:36
Windows 8 i Windowsa RT to nie to samo
REKLAMA

Cena: Windows 8 oraz Windows 8 Pro będzie można nabyć w tradycyjnych sklepach oraz ich odpowiednikach internetowych. Pudełko z pakietem aktualizacji systemu do Windows 8 Pro kosztuje obecnie 249 złotych. Pakiet aktualizacyjny ma być dostępny już jutro i kosztować 40$, co zapewne przełoży się na cenę 149 złotych. Pakiet uprawniający do czystej instalacji systemu kosztuje 399 zł w przypadku systemu Windows 8 oraz 599 zł w przypadku systemu Windows 8 Pro. Studenci objęci programem Dreamspark mogą pobrać system w wersji finalnej za darmo już od dwóch miesięcy. Osoby, które zakupiły komputer z systemem Windows 7 od drugiego czerwca 2012 do trzeciego stycznie 2013, mogą ulepszyś swój system do “ósemki” za jedyne 69 zł.

REKLAMA

Windows RT jest... bezcenny, co oznacza, że nie da się go kupić. Będzie on preinstalowany tylko na specjalnych urządzeniach, takich jak Microsoft Surface, Asus VivoTab czy Samsung Ativ Tab. Urządzenia z Windows RT mają kosztować mniej niż ich odpowiedniki z pełnoprawnym systemem Windows 8.

Surface by Microsoft

Sprzęt: Windows 8 będzie działać tylko na procesorach opartych na architekturze x86, czyli tych wyprodukowanych przez Intela i AMD. Via również robi takie procesory, jednak wsparcie dla nich jest tak małe, że nie warto sobie nimi zawracać głowy.

Z kolei Windows RT będzie działać tylko na urządzeniach z procesorami ARM, które obecnie są stosowane w smartfonach oraz tabletach. Dzięki minimalnemu zużyciu energii komputery takie powinny dłużej działać na akumulatorze. Oprócz tego cechują się niższymi cenami.

Interfejs i oprogramowanie: Windows 8 będzie miał pełny interfejs kafelkowy i klasyczny. Uruchomimy tu wszystkie programy obsługiwane przez najnowszy syste

Windows RT będzie wspierał tylko aplikacje zainstalowane ze sklepu Windows i jego integralnym elementem będzie pakiet Office 2013. Oznacza to, że nie będzie możliwe ściągnięcie plików *.exe z internetu i zainstalowanie ich w trybie klasycznym. Niemal pełna funkcjonalność przenosi się do w tym przypadku do trybu kafelkowego. Oczywiście, jeśli developerzy będą pisać aplikacje z myślą o nowym interfejsie Windows.

asus-windows-8-tablet

Przydatność w firmach: Windows 8 jest po prostu rozwinięciem dotychczasowej idei systemów Windows. Ma wszystkie narzędzia potrzebne do użytku biznesowego. Chodzi tu o pulpit zdalny, wirtualizację oraz techniki szyfrowania

Windows RT to system, który nie jest przeznaczony do użytku biznesowego. Tak naprawdę jedynym narzędziem nadającym się do użytku w firmach jest tam pakiet biurowy Office 2013. Do takich zastosowań zdecydowanie polecamy sprzęt z Windows 8.

REKLAMA

Krótko mówiąc, Windows 8 to system dla osób, które potrzebują przede wszystkim sprawnego narzędzia do pracy, a nowy interfejs i możliwości dotykowe to tylko dodatek. Z kolei tablety z Windows RT to urządzenia da ludzi szukających funkcjonalności iPada w sprzęcie z logiem Microsoftu.

Warto o tym pamiętać kupując swój komputer lub tablet. Jestem pewien, że wiele osób będzie... reklamować swojego Surface’a, gdy okaże się, że nie działają z nim żadne dodatkowe aplikacje w trybie klasycznym. Microsoft nie poprowadził akcji informującej o tym, że Windows RT to zupełnie coś innego niż Windows 8 i niebawem może tego żałować. Nawet jeśli nie ucierpni na tym kieszeń tej firmy, to straci przez to wizerunkowo, co może mieć jeszcze gorsze skutki.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA