REKLAMA

Czy Microsoft chce być jak Apple? Tablet Surface i Windows RT zdają się to potwierdzać

Wraz z zapowiedziami i prezentacjami Windowsa 8 usłyszeliśmy również o nowym produkcie Microsoftu, czyli o Windowsie RT. Do tej pory gigant Redmond nie przyzwyczaił nas do wypuszczania i promocji podobnych produktów. Czy ograniczona i zamknięta wersja nowych okienek ma szanse na odniesienie sukcesu? Jak na razie nie widać entuzjazmu ani wśród klientów, ani u producentów sprzętu, ale Microsoft raczej nie ma powodu do obaw. Taki był plan?.

04.10.2012 07.24
Czołowi producenci obawiają się Windowsa RT, ale Microsoft się tym nie przejmuje
REKLAMA
REKLAMA

Nowy Windows RT został zapowiedziany 16 kwietnia 2012 roku. Od samego początku wzbudzał sporo kontrowersji, gdyż z założenia będzie on zamknięta platformą. Na urządzeniach z Windowsem RT będziemy mogli uruchamiać tylko preinstalowane aplikacje lub dodatkowe programy, które pobierzemy z Microsoftowego sklepu. Do systemu dołączone będzie oprogramowanie Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote 2013 RT. Warto zaznaczyć również, że Windows RT będzie sprzedawany tylko producentom sprzętu, a użytkownik końcowy będzie mógł nabyć urządzenie wyposażone w tę wersję oprogramowania. Sam Windows RT nie trafi na sklepowe półki i nie będzie dostępny do osobnego zakupienia.

Na pierwszy rzut oka widać pewne podobieństwo charakteru wersji RT to Apple’owego iOS’a. Microsoft małymi krokami zmierza do tego, aby upodobnić się do swojego konkurenta. Wypuszczając tablet Surface gigant z Redmond rozpoczął swoją technologiczną krucjatę, dając jednocześnie swoim wieloletnim partnerom do zrozumienia, że zależy mu na wysokiej jakości oferowanych urządzeń.

Jeżeli dorzucimy do tego informacje, które pojawiają się w sieci i sugerują, że część dużych producentów elektroniki obawia się Windowsa RT i nie chce wypuszczać urządzeń z tym systemem, to może okazać się, że z biegiem czasu Microsoft zostanie jednym z nielicznych twórców, który będzie miał w swoim portfolio tablety z oprogramowaniem RT. Jeżeli już teraz taki producent jak Sony wykazuje zainteresowanie jedynie Windowsem 8, może to skutkować późniejszym odcięciem się od Windowsa RT.

Czy taka perspektywa jest niebezpieczna dla Microsoftu? Nie wydaje mi się aby w Redmond panikowano z tego powodu. Całe to zamieszanie może być częścią i konsekwencją wprowadzania pewnego większego planu. Microsoft pragnie upodobnić się do Apple i częściowo uniezależnić sprzedaż swojego oprogramowania oraz usług od dużych producentów.

surface kolory

Acer już teraz obawia się efektów wkroczenia Microsoftu na rynek mobilnych urządzeń. Nie tak dawno temu przedstawiciele firmy wypowiedzieli się na temat wypuszczenia na rynek tabletu Surface.

Również Campbell Kan, który globalnie odpowiada w Acerze za dział komputerów osobistych nie kryje swoich obaw.

REKLAMA

Ostatnie plotki o pojawieniu się smartofona Surface, który ma być flagowcem z systemem Windows Phone 8 sugerują, że Microsoft nie przejmuje się obawami swoich partnerów. Możliwe, że na Redmond zapadła już decyzja i wypowiedziano (na razie) cichą wojnę dużym producentom elektroniki. Niebawem na rynek trafi Surface, jeżeli tuż za nim ujrzymy smartofna to premiery kolejnych urządzeń pozostaną już tylko kwestią czasu.

Czy Microsoftowi wyjdzie na dobre zmiana formy prowadzenia biznesu? Czy tablety i smartfony z Redmond podbiją rynek? Na chwilę obecną ciężko ocenić, ale na pewno warto za nich trzymać kciuki.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA