REKLAMA

Polska wciąż jest światową potęgą mobilnego internetu

09.08.2012 08.45
Polska wciąż jest światową potęgą mobilnego internetu
REKLAMA
REKLAMA

Rok temu nasz tekst pt. ‚Gdzie jest najszybszy mobilny internet na świecie? W Polsce‚ wywołał niemałe poruszenie. Według raportu ‚The State of the Internet’ autorstwa Akamai, jedna z polskich sieci mobilnych dostarczała internet mobilny o najwyższej średniej prędkości na świecie – 6,1 Mbps na koniec 1 kwartału 2011 r. Niestety w ciągu niecałego roku straciliśmy pierwsze miejsce. Według najnowszego raportu Akamai (<= link do raportu do pobrania z naszego Dropboksa), najszybszy internet mobilny jest dziś w Niemczech (stan na 4 kwartał 2011 r.). Nie mamy się jednak czego wstydzić – jesteśmy na drugim miejscu.

Polska sieć numer 4 (w raporcie nie padają konkretne marki poszczególnych sieci) dostarczała mobilny internet o średniej prędkości 4823 kbps. To mniej tylko od jednej z niemieckich sieci, która zapewniała średnią prędkość 5209 kbps. W czołówce jest również inna polska sieć, której średnia prędkość dostarczanego internetu mobilnego wynosiła 3637 kbps. Tylko 15 sieci ze 105 badanych dostarcza średnie prędkości internetu mobilnego w granicach 3 Mbps, więc możemy się cieszyć, że w TOP 15 są aż dwie polskie sieci. Ciągle jesteśmy więc mobilną potęgą.

Zupełnie odwrotna sytuacja ma się w przypadku internetu stacjonarnego. Tu jesteśmy daleko w tyle, bo aż na 35 miejscu na świecie ze średnią prędkością 4,1 Mbps. Zdecydowany prym wiedzie Korea Południowa okupując aż 6 pierwszych pozycji w rankingu. W niektórych miastach tego stojącego nowymi technologiami kraju średnia prędkość internetu w stałym przyłączu przekracza 20 Mbps. Na plus zasługuje jednak fakt, że w ciągu roku poczyniliśmy jedna z największych postępów ze wszystkich europejskich państw – średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce zwiększyła się o 27%.

Cieszyć może również fakt, że znacznie zwiększamy również dostępność szybkiego łącza (powyżej 2 Mbps). Już na 80% terytorium naszego kraju można znaleźć łącze o co najmniej 2 Mbps szybkości. To najwyższy wzrost w Europie w ciągu roku (aż o 42%).

Wracając jednak do internetu mobilnego, którego prędkość w Polsce jest na najwyższym światowym poziomie – wydaje się, że to bardzo dobrze, że tak się dzieje w naszym kraju. Jest przecież niemal przesądzone, że internet rozwijać się będzie głównie w wymiarze mobilnym. Według spekulacji najbardziej cenionych analityków rynkowych, chociażby Mary Meeker, internet stacjonarny podłączył do sieci ok 1 mld użytkowników na całym świecie. Rewolucja związana z internetem mobilnym ma skutkować przyłączem 5 – 6 mld ludzi.

Z raportu Akamai wynika, że Polska już dziś ma 6 najwyższy współczynnik udziału internetu mobilnego w ogólnym ruchu w sieci. Z innych źródeł wiemy, że dynamika sprzedaży smartfonów i tabletów jest w Polsce na niespotykanie wysokim poziomie. Zacofanie technologiczne sprzed lat, gdy nie przyłączano nas tak szybko do internetu stacjonarnego jak w innych europejskich państwach może mieć więc dziś zbawienny skutek – liderujemy rewolucji mobilnej.

Mnie się to bardzo podoba.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA