REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Polska wciąż jest światową potęgą mobilnego internetu

09.08.2012
10:45
Polska wciąż jest światową potęgą mobilnego internetu
REKLAMA
REKLAMA

Rok temu nasz tekst pt. ‚Gdzie jest najszybszy mobilny internet na świecie? W Polsce‚ wywołał niemałe poruszenie. Według raportu ‚The State of the Internet’ autorstwa Akamai, jedna z polskich sieci mobilnych dostarczała internet mobilny o najwyższej średniej prędkości na świecie – 6,1 Mbps na koniec 1 kwartału 2011 r. Niestety w ciągu niecałego roku straciliśmy pierwsze miejsce. Według najnowszego raportu Akamai (<= link do raportu do pobrania z naszego Dropboksa), najszybszy internet mobilny jest dziś w Niemczech (stan na 4 kwartał 2011 r.). Nie mamy się jednak czego wstydzić – jesteśmy na drugim miejscu.

Polska sieć numer 4 (w raporcie nie padają konkretne marki poszczególnych sieci) dostarczała mobilny internet o średniej prędkości 4823 kbps. To mniej tylko od jednej z niemieckich sieci, która zapewniała średnią prędkość 5209 kbps. W czołówce jest również inna polska sieć, której średnia prędkość dostarczanego internetu mobilnego wynosiła 3637 kbps. Tylko 15 sieci ze 105 badanych dostarcza średnie prędkości internetu mobilnego w granicach 3 Mbps, więc możemy się cieszyć, że w TOP 15 są aż dwie polskie sieci. Ciągle jesteśmy więc mobilną potęgą.

Zupełnie odwrotna sytuacja ma się w przypadku internetu stacjonarnego. Tu jesteśmy daleko w tyle, bo aż na 35 miejscu na świecie ze średnią prędkością 4,1 Mbps. Zdecydowany prym wiedzie Korea Południowa okupując aż 6 pierwszych pozycji w rankingu. W niektórych miastach tego stojącego nowymi technologiami kraju średnia prędkość internetu w stałym przyłączu przekracza 20 Mbps. Na plus zasługuje jednak fakt, że w ciągu roku poczyniliśmy jedna z największych postępów ze wszystkich europejskich państw – średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce zwiększyła się o 27%.

Cieszyć może również fakt, że znacznie zwiększamy również dostępność szybkiego łącza (powyżej 2 Mbps). Już na 80% terytorium naszego kraju można znaleźć łącze o co najmniej 2 Mbps szybkości. To najwyższy wzrost w Europie w ciągu roku (aż o 42%).

Wracając jednak do internetu mobilnego, którego prędkość w Polsce jest na najwyższym światowym poziomie – wydaje się, że to bardzo dobrze, że tak się dzieje w naszym kraju. Jest przecież niemal przesądzone, że internet rozwijać się będzie głównie w wymiarze mobilnym. Według spekulacji najbardziej cenionych analityków rynkowych, chociażby Mary Meeker, internet stacjonarny podłączył do sieci ok 1 mld użytkowników na całym świecie. Rewolucja związana z internetem mobilnym ma skutkować przyłączem 5 – 6 mld ludzi.

Z raportu Akamai wynika, że Polska już dziś ma 6 najwyższy współczynnik udziału internetu mobilnego w ogólnym ruchu w sieci. Z innych źródeł wiemy, że dynamika sprzedaży smartfonów i tabletów jest w Polsce na niespotykanie wysokim poziomie. Zacofanie technologiczne sprzed lat, gdy nie przyłączano nas tak szybko do internetu stacjonarnego jak w innych europejskich państwach może mieć więc dziś zbawienny skutek – liderujemy rewolucji mobilnej.

Mnie się to bardzo podoba.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA