REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Operatorzy komórkowi tracą na SMS-ach

23.02.2012
16:29
REKLAMA
REKLAMA

Rozwój mobilnego internetu połączony z możliwością korzystania z aplikacji oferujących bezpośredni kontakt ze znajomymi przyczynia się do coraz większych strat ponoszonych przez operatorów komórkowych na całym świecie.

Firma analityczna Ovum przygotowała raport, z którego wynika, że w roku 2010 przychody operatorów związane z przesyłem krótkich wiadomości tekstowych zmniejszyły się o 6% (8.7 miliardów dolarów w skali globalnej) i kolejne 9% (13.9 miliardów dolarów) w roku ubiegłym.

Bezpośrednią przyczyną spadku popularności SMS-ów jest możliwość korzystania w telefonach z aplikacji takich jak Facebook Messenger, Yahoo! Messenger, Windows Live Messenger itp. oraz coraz tańszy internet mobilny.

Firma Ovum twierdzi, że operatorzy powinni porozumieć się między sobą celem obniżenia cen za wiadomości tekstowe. Z drugiej strony, należy zastanowić się czy przychody z połączeń sieciowych nie są wyższe niż te, jakie operatorzy są w stanie wygenerować z SMS-ów.

Ostatnimi czasy duzi operatorzy komórkowi napotykają wiele problemów. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że T-Mobile stracił w czwartym kwartale zeszłego roku około 802 tysiące abonentów w USA. Sytuacja T-Mobile w Polsce również nie wygląda różowo. Nie wszyscy konsumenci są zadowoleni ze zmiany Ery na T-Mobile. Operator broni się przed malejącą liczbą abonentów, konsultanci T-Mobile dzwonią do klientów proponując aneksy do umowy z korzystniejszymi warunkami i nowymi telefonami.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA