Chwaliliście Chiny, to patrzcie na to. Polski pokaz dronów to powód do dumy
Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego nad warszawskim niebem odbył się wyjątkowy pokaz dronów. Oglądam go po raz kolejny i nie mogę się nadziwić, że jest tak dobry. Jeżeli zachwycałeś się chińskimi pokazami, to popatrz na nasz.

Pokazy dronów na stałe weszły do dużych festiwali i pokazów. Zastąpiły uwielbiane przeze mnie fajerwerki i na początku nie było to zbyt przyjemne do oglądania. Kilka lat później pokazy dronów są tak spektakularne, że zostawiają widzów z otwartymi szczękami. Jakiś czas temu internet masowo zachwycał się chińskim pokazem, na którym dumnie prezentował się smok.
W dniu 27 kwietnia Polska uczciła 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, a punktem kulminacyjnym obchodów był pokaz, w którym brało udział 1000 dronów. Był to największy pokaz multimedialny w historii Polski i jeden z najlepszych tego typu pokazów na świecie. Zachwyciła mnie jego szczegółowość, którą z braku lepszego słowa określę jako rozdzielczość.
Polski pokaz dronów to poezja. Świat jest zachwycony
Zanim przejdziemy dalej, warto obejrzeć nagranie:
Wspaniałość w czystej postaci. W trakcie pokazu zobaczyliśmy najważniejsze postacie i wydarzenia z 1000-letniej historii Polski. Jednak mnie zastanawiała jedna kwestia - jak to działa? Na początku myślałem, że pod stadionem stało tysiąc operatorów dronów, którzy musieli miesiącami ćwiczyć koordynację. Później zgłębiłem temat i już wiem wszystko.
Każdy dron wyposażony jest w LED-y, które zmieniają kolor, więc mogą byc swoistymi pikselami na niebie. Są sterowane centralnie przez oprogramowanie, które odpowiada za ich ruch w czasie rzeczywistym. Każdy dron ma zapisaną trajektorię lotu, a systemy GPS wsparte przez technologię RTK (Real Time Kinematic), czyli kinematykę, pozwalają na zachowanie precyzji rzędu kilku centymetrów. Drony mają wbudowane systemy wykrywania kolizji, więc pokaz jest bezpieczny. Mimo tego i tak odbywa się w kontrolowanej strefie, przez którą nikt inny nie może przelatywać w czasie pokazu.
Sam pokaz jest zaplanowany wcześniej w ramach specjalistycznego oprogramowania, które uwzględnia takie rzeczy jak miejsce, z którego pokaz ma być widoczny, kąty widzenia, a nawet wiatr i warunki atmosferyczne. Wszystko po to, żeby widzowie byli zachwyceni. I byli. Coś wspaniałego.
Więcej o dronach przeczytasz w: