REKLAMA

Fotobalkonika jest hitem. Darmowa energia działa na wyobraźnię

Popularność fotobalkoniki w Niemczech nie ustaje - od początku roku liczba instalacji fotowoltaicznych montowanych na balkonach podwoiła się osiągając rekordowy poziom.

fotowoltaika
REKLAMA

To liczba, która robi wrażenie. W Niemczech działa już ponad 700 tys. balkonowych instalacji fotowoltaicznych. To oznacza, że setki tysięcy gospodarstw domowych produkuje własną energię elektryczną. I to wszystko dzięki niewielkim panelom słonecznym zamontowanym na balkonie.

REKLAMA

Niemcy kochają fotobalkonikę

Ta inicjatywa, znana jako balkonkraftwerk, czyli "balkonowe panele słoneczne" dosłownie zawładnęła wyobraźnią Niemców. W ciągu 2024 r. liczba tych instalacji podwoiła się. Powodem tego sukcesu są niższe ceny balkonowych systemów fotowoltaicznych, ich wyższa wydajność i zmniejszona do minimum biurokracja dla układów fotowoltaicznych typu plug-in.

Dozwolona moc zasilania została zwiększona z 600 do 800 watów. Jeżeli z urządzenie fotowoltaiczne na balkonie produkuje więcej energii elektrycznej niż zużywa się we własnym domu, tymczasowo dozwolone są liczniki pracujące w trybie rewersyjnym - do czasu zainstalowania nowoczesnego licznika dwukierunkowego. Odpowiedzialność za to ponosi operator sieci.

I wreszcie nie ma potrzeby rejestrowania się u operatora sieci. Balkonowe urządzenia solarne muszą być jedynie zarejestrowane w tzw. głównym rejestrze danych rynkowych Federalnej Agencji Sieci. Odbywa się to za pomocą kilku kliknięć myszką.  

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider's Web:

Pomogła zmiana przepisów

Uproszczenia prawne dotyczą wyłącznie rzeczywistych urządzeń fotowoltaicznych typu plug-in z falownikiem o maksymalnej mocy przyłączeniowej wynoszącej 800 watów. Są one zaprojektowane tak, aby każdy amator mógł je podłączyć bez żadnego problemu.

W Niemczech zmieniły się także przepisy dotyczące wynajmu mieszkań. Wynajmujący nie mogą już po prostu odmówić montażu paneli fotowoltaicznych bez ważnego powodu. Jednakże nadal mogą ingerować w kwestię sposobu instalacji systemów. 

Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Energii Słonecznej spodziewa się, że pozytywny trend w elektrowniach balkonowych będzie się na razie utrzymywał.

Fotobalkonika w Polsce

W Polsce też rośnie popularność systemów fotowoltaicznych montowanych na balkonach, choć ich właściciele nie mają czasem lekkiego życia z sąsiadami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Teoretycznie jednak montaż fotowoltaiki na balkonie wymaga zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. 

Niemniej jednak fotbalkonika pojawia się na polskich blokach coraz częściej. Jak podaje Energa, do montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie, będziemy potrzebować stalowej balustrady o minimalnej długości 350 cm i wysokości 103 cm oraz o grubości poręczy balustrady nie przekraczającej 10 cm. Dodatkowo balustrada powinna być wykonana z metalu oraz mieć prostą konstrukcję i nie posiadać wypełnienia w postaci szkła, betonu czy drewna.

REKLAMA

W zależności od wybranego wariantu mocy instalacji, rocznego zużycia oraz warunków, w jakich instalacja będzie pracować, zaoszczędzić można 21-40 proc. w skali roku na rachunkach za prąd. Przy założeniach: moc instalacji: 1,6kWp (cztery panele fotowoltaiczne), roczny poziom autokonsumpcji: 567 kWh, roczna suma energii wytworzonej: 1379 kWh. Co ważne, użytkownik może na bieżąco monitorować zużycie energii za pomocą dedykowanej aplikacji.

Fotobalkonika to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą żyć bardziej ekologicznie, a jednocześnie korzystać z własnego źródła pozyskiwania energii. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA