REKLAMA

Google zrywa z odwieczną tradycją. Chodzi o Androida 16

Wraz z zakończeniem prac nad Androidem 15, programiści Google’a przysiedli do Androida 16, a zmiany wprowadzone przez nich zdziwiły fanów systemu operacyjnego. Google może przyspieszyć premierę nowego Androida o nawet 3 miesiące, jednocześnie zrywając z wieloletnią tradycją nazywania wersji systemu.

Google zrywa z odwieczną tradycją. Chodzi o Androida 16
REKLAMA

Typowy cykl wydawniczy systemu Android zakłada, że pierwsze testowe wydanie nowej wersji trafia do deweloperów aplikacji i testerów w lutym, a cały proces doszlifowywania systemu i naprawiania błędów trwa aż do sierpnia. Ostatnim krokiem jest dostarczenie aktualizacji zawierających nową wersję Androida, która następuje w w drugim półroczu - zwykle pomiędzy drugą połową sierpnia a początkiem października.

Google już od ponad dekady skrupulatnie pilnuje kalendarza, jednak w przypadku Androida 16 - przyszłorocznej wersji systemu - może być trochę inaczej. Bowiem istnieją przesłanki by wierzyć, że Android 16 zostanie wydany w drugim kwartale przyszłego roku.

REKLAMA

Kiedy Android 16? Prawdziwy dzień dziecka dla entuzjastów systemu

Google zazwyczaj wydaje główne nowe wersje Androida w sierpniu, wrześniu lub październiku. Android 15 zostanie wydany 15 października. Zeszłoroczna aktualizacja Androida 14 pojawiła się na telefonach użytkowników na początku października. Z kolei aktualizacja Androida 13 z 2022 roku została dostarczona w sierpniu. By znaleźć wersję Androida, która nie została wydana przez Google w sierpniu, wrześniu lub październiku, należy się cofnąć aż do 2012 roku - do Androida 4.1 Jelly Bean.

Jak przekazuje serwis Android Authority, w Android Open Source Project (AOSP) - repozytorium kodu programistycznego i narzędzi niezbędnych do rozwoju tak samego systemu Android jak i jego alternatywnych wariantów ("nakładek", pokroju OneUI, MIUI czy HyperOS) - odnaleziono wskazówkę, że cykl wydawniczy systemu Android może się zmienić.

Gdy jeden z dziennikarzy serwisu przeglądał Dokument Definicji Zgodności (CDD) dla Androida 15, zauważył, że Google dwukrotnie odniósł się do "25Q2" jako następnej wersji Androida. 25 oznacza rok wydania (2025), a Q2 drugi kwartał 2025 roku. W dotychczasowym cyklu wydawniczym ten sam dokument zawsze wspomniał "Q3".

Źródło: Android Authority

"25Q2" pojawia się także w komentarzach do zmian kodu napisanych przez programistów Google'a oraz w dyskusji na temat API Bluetooth.

Źródło: Android Authority

Gdyby 25Q2 był po prostu Androidem 15 QPR3 [Quarterly Platform Release - program testów nowych funkcji w systemie Android], to Google nie miałoby sensu wprowadzać zmian API w tym wydaniu. Google zobowiązuje się wobec twórców aplikacji, że nie wprowadzi żadnych przełomowych zmian ani nowych interfejsów API bez podniesienia wersji SDK [software development kit - zestaw narzędzi programistycznych]. Dlatego nigdy nie widać żadnych nowych zachowań systemowych aplikacji ani zmian API w QPR i dlatego uważam, że 25Q2 odnosi się do Androida 16, a nie Androida 15 QPR3. Rozmawiając ze źródłem, moje przeczucie wydaje się być słuszne, ponieważ następna wersja SDK jest przeznaczona dla 25Q2, podczas gdy 25Q3 jest wewnętrznie określany jako QPR.

Wyjaśnia Mishaal Rahman, autor publikacji w serwisie Android Authority

Ponadto według Rahmana Google może pozwolić sobie na przyspieszenie procesu tworzenia systemu Android ze względu na zmiany, jakie zaszły w platformie AOSP. Dotychczas praca z wersjami testowymi systemu Android z perspektywy deweloperów była oparta na gałęziach (branch), gdzie każda nowa funkcja systemu Android była osobną gałęzią z własnym repozytorium. Na początku bieżącego roku AOSP przeszło do modelu opartego na pieniu (trunk). W tym modelu programiści Androida pracują na jednej, ujednoliconej wewnętrznej gałęzi "głównej" i używają flag, aby określić, jakie funkcje i interfejsy API są włączone w konkretnej kompilacji, którą wypuszczają. Można przypuszczać, że Google wierzy w nowy model pracy z kodem programistycznym na tyle, że chce przyspieszyć wydanie nowego Androida.

Może zainteresować cię także:

Jaki deser będzie reprezentował Androida 16? Google zaskoczył wszystkich

Co więcej, to nie jedyne zaskoczenie odnalezione w AOSP. Tradycyjnie nazwy kodowe kolejnych wersji systemu Android biorą inspirację od deserów, a ich nazwy zaczynają się od kolejnych liter angielskiego alfabetu. Android 15 to Vanilla Ice Cream, Android 14 to Upside Down Cake, a Android 13 to Tiramisu.

Słodkie nazwy towarzyszyły Androidowi także jako oficjalne nazwy wersji systemu aż do Androida 9 (Pie), jednak wraz z premierą Androida 10 Google porzuciło słodkie nazewnictwo, pozostawiając je jedynie w nazwach kodowych, którymi posługują się programiści. Mimo to każdego roku decyzja Google o tym, jaki deser będzie reprezentował kolejne wydanie systemu budzi duże zainteresowanie.

W przypadku Androida 16 nazwa deseru powinna zaczynać się od litery "W". Jednak Google zdecydowało, że Android 16 będzie nazywał się... "Baklava". Nazwa "Baklava" pojawia się w AOSP we wszystkich miejscach, gdzie "VanillaIceCream" pojawiało się w dokumentacji Androida 15, co wskazuje, że zmiana jest prawdopodobnie finalna.

REKLAMA

Baklawa (baklava) to deser składający się z warstw cienkiego ciasta filo wypełnionego posiekanymi orzechami, takimi jak pistacje lub orzechy włoskie, i słodzony syropem lub miodem. Deser wywodzi się z Bliskiego Wschodu i współcześnie wciąż jest popularny w wielu krajach, w tym w Turcji i Grecji oraz na Bałkanach.

Zdjęcie główne: Primakov / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA