Urządzenie z klocków Lego drukuje rzeczy z... klocków Lego. Youtuber stworzył coś wspaniałego
Kilkaset klocków Lego, dwa silniczki i mały komputer - tyle wystarczy, by w domowym zaciszu skonstruować własną drukarkę obrazków z Lego. Choć maszyna jest ograniczona pulą kolorów, to jej działanie jest imponujące, a efekty działania co najmniej urocze.
Wynalezienie druku zmieniło bieg ludzkości, klocki Lego zmieniły świat zabawek i stały się nieodłącznym elementem dzieciństwa wielu pokoleń. Z kolei sztuczna inteligencja póki co nie odwróciła porządku świata do góry nogami, lecz pozwoliła na pojawienie się wielu ciekawych usług i narzędzi.
A co gdyby tak połączyć wszystkie te rzeczy w jedną całość? Na taki pomysł wpadł holenderski youtuber, który po wielu miesiącach zaprezentował swój projekt drukarki z klocków Lego, która drukuje z... klocków Lego.
Drukarka skonstruowana z klocków Lego, drukująca klockami Lego? Bierz moje pieniądze
Sten Nellen to holdenderski youtuber prowadzący kanał Creative Mindstorms, na którym publikuje filmiki z budowania z klocków Lego "maszyn, jakich jeszcze nikt nie widział". Projekty Stena to przede wszystkim różnego rodzaju pojazdy, ale na swoim koncie ma także projekt sortera M&Msów czy maszyny do rysowania.
Swój najnowszy projekt młody holender poświęcił drukowaniu, a konkretnie stworzeniu "robota" - drukarki, która z pomocą AI i garści klocków Lego potrafi "wydrukować" dowolny obrazek o rozdzielczości 32x32 pikseli.
Sten rozpoczął wideo od pokazania założeń projektu, by następnie pokazać jak wygląda konstrukcja kluczowych mechanizmów drukarki. Na przestrzeni kilku dni Sten kilkukrotnie zmieniał projekt, wobec czego musiał zamówić dodatkowe klocki Lego.
Następnie przeszedł on do konstruowania mechanizmu, który umieszcza pojedyncze klocki ("piksele") na tacce. Choć przy konstruowaniu tego Sten miał już doświadczenie - nabyte przy okazji konstrukcji maszyny do rysowania - to problemem okazała się dystrybucja klocków. Wobec czego youtuber po raz kolejny przebudował swoje urządzenie.
Za działanie maszyny odpowiadają dwa silniki przesuwające głowicę drukarki w poziomie i pionie, z kolei za sam druk odpowiada mikrokomputer. Jednak jeżeli mamy do czynienia z mikrokomputerem, to po drodze pojawia się także oprogramowanie i nie inaczej jest w tym przypadku.
Sten samodzielnie napisał program w Pythonie, dzięki któremu generatywna sztuczna inteligencja (OpenAI DALL-E 3) tworzy mu z instrukcji tekstowej dowolny obraz. Następnie program przetwarza obraz na pixel art, po czym przetwarza ów obraz na grafikę z ograniczoną ilością barw, tak aby drukarka była w stanie wydrukować obraz z użyciem jedynie klocków o 15 kolorach.
Czytaj także: Jak pobrać muzykę z YouTube? Są na to 3 sposoby
Dla każdego zainteresowanego konstrukcją podobnego urządzenia, Sten Nellen udostępnił oprogramowanie drukarki w formie repozytorium w serwisie GitHub. Natomiast na stronie instructables.com zamieścił instrukcję jednego ze swoich poprzednich projektów, drukarki 3D z klocków Lego - jej konstrukcja zainspirowała część rozwiązań w drukarce obrazków Lego.
Więcej na temat Lego: