REKLAMA

ICQ - pradziadek WhatsAppa i Gadu-Gadu właśnie umiera. Trudno nie uronić łzy nostalgii

ICQ był nie tylko pierwszym internetowym komunikatorem, jaki używałem. To pierwsza tego typu usługa w historii, która narodziła się jeszcze w ubiegłym tysiącleciu. Zapomniana przez historię i użytkowników, właśnie ogłosiła datę swojego zgonu.

25.05.2024 16.20
ICQ pierwszy komunikator
REKLAMA

ICQ to komunikator, który zrewolucjonizował sposób, w jaki ludzie łączą się online. Jego nazwa jest grą słów od angielskiego I seek you, co oznacza szukam cię. Historia ICQ rozpoczęła sięga aż 1996 r., kiedy to czterech izraelskich studentów - Yair Goldfinger, Arik Vardi, Sefi Vigiser i Amnon Amir - założyło firmę Mirabilis.

REKLAMA

Początki były skromne, ale ambicje twórców były wielkie. Chcieli stworzyć narzędzie, które pozwoliłoby użytkownikom na bieżąco komunikować się ze sobą, niezależnie od odległości. W zaledwie cztery miesiące po założeniu firmy, Mirabilis wypuściła pierwszą wersję ICQ. Był to przełom, ponieważ umożliwiał użytkownikom natychmiastową wymianę wiadomości tekstowych, a wkrótce także plików i organizację czatów.

Nie przegap:

Sukces ICQ był błyskawiczny

Już w maju 1997 r. zarejestrowano 850-tysięcznego użytkownika, a w lipcu tego samego roku odnotowano ponad 100 tys. użytkowników online jednocześnie. ICQ szybko stało się synonimem komunikacji internetowej, a jego popularność rosła wraz z rosnącą liczbą osób korzystających z Internetu.

ICQ

W 1998 r., gdy ICQ miało już miliony użytkowników, firma AOL przejęła Mirabilis, co było znaczącym momentem w historii komunikatora. AOL wprowadziło nowe funkcje, takie jak gry online i wideokonferencje, co jeszcze bardziej zwiększyło popularność ICQ. Jednakże, z biegiem lat, ICQ zaczęło tracić na znaczeniu wobec konkurencji ze strony nowych platform, takich jak Skype, MSN i Facebook. W 2010 r. ICQ zostało przejęte przez rosyjską firmę Mail.ru, obecnie znaną jako VK.

Mimo że w Polsce ICQ nigdy nie zdobyło takiej popularności jak Gadu-Gadu czy Skype, miało swoje grono wiernych użytkowników. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ICQ przejdzie do historii Internetu. Zgodnie z informacjami na stronie internetowej komunikatora, ICQ zostanie wyłączone 26 czerwca 2024 r.

Koniec ICQ może być dla wielu momentem nostalgii. Kto pamięta absurdalne dźwięki powiadomień tego komunikatora?

REKLAMA

Szczególnie dla tych, którzy pamiętają początki Internetu. Choć ICQ może zniknąć, jego wpływ na komunikację internetową pozostanie niezapomniany. Był to komunikator, który otworzył drogę dla wielu innych platform i zmienił sposób, w jaki komunikujemy się na co dzień. ICQ przypomina nam, jak technologia może zbliżać ludzi, niezależnie od odległości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA