Chiny pokazują co zbudują na Księżycu. Specjaliści złapali się za głowę
Chiny ujawniły wideo prezentujące plany budowy rozległej bazy księżycowej. Wizualizacja, bogata w imponujące szczegóły, zawiera jednak zaskakujący element: wahadłowiec kosmiczny NASA startujący z powierzchni Księżyca. Ten niespodziewany dodatek wzbudził wiele spekulacji i pytań.
Wideo pokazuje rozległą przyszłą bazę księżycową składającą się z modułów mieszkalnych, laboratoriów naukowych, lądowisk i pojazdów kosmicznych. Wizualizacja prezentuje imponujące detale techniczne i logistyczne związane z budową i funkcjonowaniem takiej bazy. Wideo zobaczycie niżej w tekście.
Więcej o wyścigu na Księżyc przeczytasz na Spider`s Web:
- Która jest godzina na Księżycu? NASA właśnie dostała polecenie, by to ustalić
- Po Księżycu będą jeździć pociągi. Technologia jest już opracowywana
- Polska leci na Księżyc. Musimy znaleźć miejsce, gdzie powstanie kolonia ludzi
- Wypalą powierzchnię Księżyca! Zdewastują Srebrny Glob, żebyśmy mogli tam latać
Film przygotowany został przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną (CNSA), odpowiednik amerykańskiego NASA. Wideo przedstawia także szereg misji towarzyszących tej ambitnej operacji, w tym pobieranie próbek, lądownik i łazik oraz satelity i statki na orbicie Księżyca. Odpowiadają one planowanym misjom Chang'e-6 i 7, które mają zostać wystrzelone w przyszłym miesiącu i w 2027 r.
Jednak to, co przykuwa uwagę, to wahadłowiec NASA, który, jak gdyby nigdy nic, startuje z księżycowej bazy. To zaskakujące, ponieważ wahadłowiec został wycofany z użycia przez NASA już ponad dekadę temu, a współpraca między chińską agencją kosmiczną a NASA jest praktycznie niemożliwa. Oba kraje są konkurentami w misji powrotu człowieka na Księżyc. Jest o więc albo puszczenie oka do widzów, albo przeoczenie kogoś, kto montował film i dobierał grafiki.
Chiński wyścig do Księżyca
Chiny traktują wyścig na Księżyc bardzo poważnie. Deklaracja wysłania ludzi na naszego satelitę do 2030 r. jest cały czas przez Pekin podtrzymywana. Niewątpliwie Państwo Środka nie chce odstawać w tej dziedzinie od USA.
Projekt chińskiej bazy na Srebrnym Globie, znany jako Międzynarodowa Stacja Badawcza na Księżycu (ILRS), został ogłoszony wspólnie przez Chiny i Rosję w 2021 r. Chiny przewodzą inicjatywie i starają się przyciągnąć międzynarodowych partnerów do przedsięwzięcia. Do tej pory, oprócz Chin i Rosji, do dołączyły takie kraje jak Wenezuela, Pakistan, Azerbejdżan, Białoruś, Południowa Afryka, Egipt, Tajlandia i Nikaragua.
Chiny planują szereg misji, które mają na celu stopniowe budowanie bazy. Misje Chang’e-6 i 7 mają położyć podwaliny pod ILRS. Następnie, około 2028 r., mają zostać zbudowane komunikacja, generowanie energii i inne niezbędne infrastruktury, które w przyszłości mogą zostać rozwinięte w pełnoprawną, zamieszkałą księżycową placówkę.
Chociaż wizja ta może wydawać się odległa, Chiny już teraz robią konkretne kroki w kierunku realizacji swoich kosmicznych ambicji. Od lądowania na niewidocznej stronie Księżyca po budowę własnej stacji kosmicznej – wszystko to pokazuje, że chiński program kosmiczny ma potencjał.