ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Chiny pokazują co zbudują na Księżycu. Specjaliści złapali się za głowę

Chiny ujawniły wideo prezentujące plany budowy rozległej bazy księżycowej. Wizualizacja, bogata w imponujące szczegóły, zawiera jednak zaskakujący element: wahadłowiec kosmiczny NASA startujący z powierzchni Księżyca. Ten niespodziewany dodatek wzbudził wiele spekulacji i pytań.

02.05.2024 05.50
Chiny pokazują co zbudują na Księżycu. Specjaliści złapali się za głowę
REKLAMA

Wideo pokazuje rozległą przyszłą bazę księżycową składającą się z modułów mieszkalnych, laboratoriów naukowych, lądowisk i pojazdów kosmicznych. Wizualizacja prezentuje imponujące detale techniczne i logistyczne związane z budową i funkcjonowaniem takiej bazy. Wideo zobaczycie niżej w tekście.

REKLAMA

Więcej o wyścigu na Księżyc przeczytasz na Spider`s Web:

Film przygotowany został przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną (CNSA), odpowiednik amerykańskiego NASA. Wideo przedstawia także szereg misji towarzyszących tej ambitnej operacji, w tym pobieranie próbek, lądownik i łazik oraz satelity i statki na orbicie Księżyca. Odpowiadają one planowanym misjom Chang'e-6 i 7, które mają zostać wystrzelone w przyszłym miesiącu i w 2027 r. 

Jednak to, co przykuwa uwagę, to wahadłowiec NASA, który, jak gdyby nigdy nic, startuje z księżycowej bazy. To zaskakujące, ponieważ wahadłowiec został wycofany z użycia przez NASA już ponad dekadę temu, a współpraca między chińską agencją kosmiczną a NASA jest praktycznie niemożliwa. Oba kraje są konkurentami w misji powrotu człowieka na Księżyc. Jest o więc albo puszczenie oka do widzów, albo przeoczenie kogoś, kto montował film i dobierał grafiki.

 class="wp-image-4599192"
Wahadłowiec starujący z chińskiej bazy na Księzycu.

Chiński wyścig do Księżyca

Chiny traktują wyścig na Księżyc bardzo poważnie. Deklaracja wysłania ludzi na naszego satelitę do 2030 r. jest cały czas przez Pekin podtrzymywana. Niewątpliwie Państwo Środka nie chce odstawać w tej dziedzinie od USA.

Projekt chińskiej bazy na Srebrnym Globie, znany jako Międzynarodowa Stacja Badawcza na Księżycu (ILRS), został ogłoszony wspólnie przez Chiny i Rosję w 2021 r. Chiny przewodzą inicjatywie i starają się przyciągnąć międzynarodowych partnerów do przedsięwzięcia. Do tej pory, oprócz Chin i Rosji, do dołączyły takie kraje jak Wenezuela, Pakistan, Azerbejdżan, Białoruś, Południowa Afryka, Egipt, Tajlandia i Nikaragua.

REKLAMA

Chiny planują szereg misji, które mają na celu stopniowe budowanie bazy. Misje Chang’e-6 i 7 mają położyć podwaliny pod ILRS. Następnie, około 2028 r., mają zostać zbudowane komunikacja, generowanie energii i inne niezbędne infrastruktury, które w przyszłości mogą zostać rozwinięte w pełnoprawną, zamieszkałą księżycową placówkę.

Chociaż wizja ta może wydawać się odległa, Chiny już teraz robią konkretne kroki w kierunku realizacji swoich kosmicznych ambicji. Od lądowania na niewidocznej stronie Księżyca po budowę własnej stacji kosmicznej – wszystko to pokazuje, że chiński program kosmiczny ma potencjał.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA