REKLAMA

HarmonyOS to zupełnie nowy system operacyjny. Porzucili Windowsa

Jeden z najlepszych na rynku ultrabooków z Windowsem doczekał się wersji z autorskim systemem operacyjnym od Huawei. Na pokładzie podzespoły najnowszej generacji, w tym nowiutki układ Intela.

14.04.2024 08.00
Huawei Matebook HarmonyOS
REKLAMA

Huawei nie zostaje w tyle i również dołącza do grona producentów komputerów z układami scalonymi akcelerującymi przeliczenia związane ze sztuczną inteligencją. Firma właśnie zaprezentowała nową wersję swojego sztandarowego ultrabooka, czyli Matebooka X Pro. Jest jednak pewien szczegół różniący tegoroczną wersję tego komputera od dotychczasowych.

REKLAMA

Matebooki to komputery sprzedawane z systemem Windows 11 na pokładzie. Tymczasem tegoroczny X Pro będzie sprzedawany na terenie Chin z systemem operacyjnym HarmonyOS, nad którym Huawei pracuje od czasu rozwodu z Androidem. HarmonyOS pojawiał się do tej pory głównie na urządzeniach mobilnych, takich jak tablety i zegarki. Rywalizowanie z Windowsem, macOS-em czy Ubuntu na komputerze tak wysokiej klasy to nowość.

Czytaj też:

Huawei Matebook X Pro z HarmonyOS, bez Windowsa

Matebook X Pro z HarmonyOS
REKLAMA

Matebook X Pro na 2024 r. będzie wyposażony w układ Intel Core Ultra 9 z NPU. Huawei twierdzi, że blisko współpracował z Intelem celem zoptymalizowania Dużego Modelu Językowego o nazwie Pandu, by ten działał szczególnie wydajnie na tym układzie. Firma pochwaliła się też współpracą z Baidu i Flytek, dzięki czemu ich produkty GenAI również mają wspaniale działać na omawianym ultrabooku. Dla polskiego czytelnika to zapewne dość egzotyczne nazwy, ale to też bezpośrednia konkurencja dla rewolucyjnych OpenAI GPT czy Meta LLaMA.

Komputer wyposażony jest w wyświetlacz OLED o proporcjach 3:2 i pojawi się w sprzedaży w Chinach w przyszłym tygodniu. Europejska wersja niemal z całą pewnością będzie oferowana z systemem Windows 11 na pokładzie. Przynajmniej na razie, dopóki HarmonyOS nie zyska jeszcze nieco na dojrzałości. I na dostępnym na niego ważnym dla europejskich użytkowników oprogramowaniu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA