REKLAMA

Snapdragon X Plus - wszystko, co o nim wiemy. Potwór i jego mniejszy, tańszy brat

Qualcomm rzucił wyzwanie najlepszym, najszybszym i najdroższym układom do ultramobilnych laptopów. Podobno ma też coś ciekawego również dla mniej zamożnych klientów.

06.04.2024 12.33
Snapdragon X Plus - wszystko, co o nim wiemy.  Potwór i jego mniejszy, tańszy brat
REKLAMA

Procesor Snapdragon X Elite to jedna z najbardziej ekscytujących elektronicznych premier tego roku. Wiele bowiem wskazuje na to, że świat komputerów osobistych w końcu doczekał się nowego, bardzo istotnego gracza.

Jak wynika z deklaracji producenta, ale też z pierwszych wrażeń z obcowania z komputerami z Snapdragonem X Elite (w tym naszej), Snapdragon X Elite nie tylko w niczym nie przypomina wcześniejszych i rozczarowujących układów Snapdragon 8cx, to na dodatek zdaje się dawać wycisk najlepszym ultramobilnym układom z linii Ryzen i Core Ultra. Zarówno w aplikacjach ARM64, jak i przy emulacji x86.

REKLAMA

Jest jednak jeden istotny szkopuł. Komputery z Snapdragonem X Elite będą stosunkowo drogie, podobnie jak te ultrasmukłe z najlepszymi Ryzenami i Core Ultra. Żaden producent jeszcze nie podał konkretnych cen, ale zapewne będą to typowo okolice 7 000-9 000 zł. Komputery z Snapdragonami X Elite, choćby nie wiem jak dobre były te układy, nie będą bestsellerami. Qualcomm ma jednak też coś dla tańszych sprzętów.

Co ciekawego w świecie procesorów? Oj, bardzo wiele:

Co to jest Snapdragon X Plus? Co potrafi?

Jak udało się ustalić redakcji WinFuture, Snapdragon X Plus będzie oferowany w dwóch wersjach, podobnie zresztą jak X Elite. Te wewnętrznie są oznaczone jako X1P44100 i X1P46100. Oba mają zawierać modem Snapdragon X65 5G i będą oferować 10 rdzeni CPU (X Elite ma ich 12). Niestety dalsze szczegóły techniczne nie są jeszcze znane.

REKLAMA

Wiadomo jednak, że Snapdragon X Plus ma być oferowany partnerom sprzętowym w istotnie niższych cenach. Prawdopodobnie ma być konkurencją dla energooszczędnych wersji układów Ryzen 5 i Core Ultra 5, oferując nad nimi analogiczne przewagi, jakie oferuje ponoć Snapdragon X Elite nad układami Ryzen 7, Core Ultra 7 i Apple M3.

Jednymi z pierwszych komputerów na rynku z układami Snapdragon X Elite mają być Surface Pro 10 i Surface Laptop 6 (na marginesie: firmową wersję tego komputera, z układem Intela, właśnie testujemy). Komputery z tym układem wprowadzą też HP, Dell, Lenovo i Samsung. O Snapdragonie X Plus jednak na razie cisza - zapewne by nie odwracać uwagi o X Elite i jego, póki co, niezwykle korzystnych porównaniach z konkurencją.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA