REKLAMA

Alert RCB z dużymi zmianami. Zobaczysz więcej SMS-ów z ostrzeżeniami

Nowe informacje sugerują, że rząd szykuje zmiany w kwestii działania alertów RCB. Polacy zobaczą więcej SMS-ów z ostrzeżeniami, ale to bardzo dobra zmiana.

05.04.2024 16.57
Alert RCB do gości z Ukrainy
REKLAMA

Z doniesień serwisu Radio Zet wynika, że alerty RCB mogą pojawiać się znacznie częściej niż dotychczas. Redakcja portalu miała dotrzeć do rzekomych propozycji, które mają zostać wprowadzone w zakresie systemu ostrzegania mieszkańców przez potencjalnymi zagrożeniami związanymi z warunkami atmosferycznymi. Reporter Radia Zet podaje, że w następnym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma spotkać się ze specjalistami, aby omówić ten aspekt.

REKLAMA

Zmiany w alertach RCB. Będziesz dostawał więcej SMS-ów

Alerty RCB mają być wysyłane dużo częściej niż wcześniej, a to wszystko najprawdopodobniej przez jedną kluczową zmianę. Nieoficjalne dane Radia Zet sugerują, że wiadomości SMS mają być wysyłane do mieszkańców już przy 1. stopniu zagrożeń meteorologicznych, a nie tak jak wcześniej przy 2.

W naszym kraju wykorzystuje się bowiem trzy stopnie zagrożeń w skali 1-3, gdzie to "jedynka" jest najniższa, a "trójka" najwyższa, najbardziej niszczycielska. Każde zjawisko meteorologiczne, które może przynieść szkody, ma przypisane wartości – w przypadku silnego wiatru stopień zagrożenia 1 jest dla wiatrów o prędkości w zakresie 54 - 72 km/h, drugi stopień to zakres od 73 do 90 km/h – stopień trzeci natomiast jest od 90 km/h.

Analogiczna sytuacja jest z intensywnymi opadami, burzami (burzami z gradem), upałami, opadami śniegu czy nawet roztopami (zmienia się tylko kryterium - intensywność opadów, temperatura i inne). Dokładną rozpiskę stopni zagrożenia dla poszczególnych zjawisk meteorologicznych możecie znaleźć przykładowo na tej stronie.

SMS-y będą więc wysyłane mieszkańcom Polski nawet w momencie, gdy będą występowały mniej intensywne wiatry, opady, burze, upały – oczywiście występujące w miejscach, w których przebywa użytkownik. Alerty takie mają być wysyłane przede wszystkim osobom, które są w popularnych miejscach wypoczynku – czyli turystycznych, chętnie odwiedzanych zakątkach Polski. Dodatkowo oprócz komunikatów o nadchodzących zagrożeniach meteorologicznych alerty RCB mają zawierać bardziej szczegółowe dane.

Nie będzie to zatem tylko krótki komunikat w stylu "dzisiaj w godzinach x – y intensywny wiatr". W SMS-ach SMS-ach znajdą się również przydatne dane, takie jak np. jaka prędkość wiatru może powodować łamanie drzew, a nawet ile należy pić wody podczas wysokich temperatur rzędu 30°C. Zmiana jednak najprawdopodobniej nie zostanie wprowadzona bez konkretnego powodu. Większa częstotliwość wysyłanych alertów RCB najwyraźniej jest konsekwencją ostatnich tragicznych wydarzeń na południu Polski - pięć osób straciło życie przez silne wiatry.

Weekendowe działania związane z wysyłką Alertu RCB realizowano zgodnie z obowiązującymi procedurami, a prognozy meteorologiczne nie stanowiły podstawy do wysłania Alertu RCB, w związku z potencjalnie niebezpiecznymi warunkami pogodowymi". "Na polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, RCB i IMGW przeanalizują zasady i procedury bezpieczeństwa w kontekście ekstremalnych warunków atmosferycznych.

- pisze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w krótkim oświadczeniu.
REKLAMA

Więcej o planach rządu dotyczących usług i rozwiązań przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA