REKLAMA

Największy budynek w Europie wydrukowany w 3D. Tempo było niesamowite

Fantastyka staje się rzeczywistością. W Heidelbergu oficjalnie otwarto niezwykłe centrum danych, które mieści się w największym w Europie budynku wydrukowanym w technologii 3D. I chociaż centra danych zwykle nie słyną z piękna, to Wave House w Heidelbergu jest wyjątkowe. To nie tylko imponujący wyczyn technologiczny, ale i krok milowy w kierunku nowego budownictwa.

08.03.2024 14.05
Największy budynek w Europie wydrukowany w 3D. Tempo było niesamowite
REKLAMA

Firma PERI 3D Construction ogłosiła właśnie ukończenie największego w Europie budynku wydrukowanego na drukarce 3D, centrum danych Wave House w Heidelbergu w Niemczech. Budynek jest także jednym z pierwszych i największych na świecie budynków przemysłowych wykonanych w technologii druku budowlanego 3D.

REKLAMA

Więcej o materiałach przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Ze względów bezpieczeństwa i z powodów technicznych, centra danych wyglądają nudno i mało inspirująco. Są to zazwyczaj budynki lub hale pozbawione okien. Dopóki takie centra danych są zlokalizowane daleko od miast, problem ten być może nie budzi większego zainteresowania, ale obecnie istnieje tendencja do umieszczania centrów danych bliżej użytkowników.

W związku z tym coraz więcej z nich będzie lokalizowanych na obszarach podmiejskich, a nawet w samych miastach. A to stworzyło potrzebę stworzenia atrakcyjniejszych wizualnie obiektów.

Sześć dni druku

W przypadku Heidelbergu sprawę w swoje ręce wzięli architekci z biura SSV i Mense Korte. Nadali oni ścianom wzór fal, co dało nazwę samemu budynkowi: Wave House. Obiekt postawiono wykorzystując drukarkę BOD2 firmy COBOD.

Największy w Europie budynek wydrukowany w 3D: centrum danych Wave House w Heidelbergu w Niemczech.

Wykonawca twierdzi, że takie ściany nie mogłyby zostać zrealizowane przy użyciu konwencjonalnych metod konstrukcyjnych, dlatego zamiast tego zastosowano technologię druku konstrukcyjnego 3D. Powierzchnia budynku to 600 m2, a wymiary 54 m długości, 11 m szerokości i 9 m wysokości.

Niezwykły kształt i sam fakt użycia drukarki 3D do postawienia niezwykłego data center to nie wszystko w tej historii. Niesamowite jest także tempo, w jakim wzniesiono obiekt. Osiągnięto to w zaledwie 140 godz., czyli niespełna 6 dni. Odpowiada to wydajności 4 m2/godz.

To się opłaca

Inwestorzy zapewniają przy tym, że zastosowane rozwiązanie jest tańsze niż w przypadku użycia tradycyjnych technik budowania ścian i centrów danych, a "druk konstrukcyjny 3D uczynił ten projekt opłacalnym ekonomicznie".

REKLAMA

Zastosowanie druku 3D w budowie centrum danych niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, pozwala na znaczną redukcję zużycia materiałów i odpadów. Technologia ta umożliwia również tworzenie precyzyjnych i zoptymalizowanych konstrukcji, co przekłada się na większą energooszczędność budynku.

Wave House Data Center to nie tylko imponujący przykład zastosowania druku 3D w budownictwie, ale również symbol nadchodzących zmian w tej branży. Technologia ta otwiera nowe możliwości i pozwala na tworzenie bardziej zrównoważonych, inteligentnych i wydajnych konstrukcji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA