REKLAMA

Kolej zagoni pasażerów do roboty. W nowej aplikacji PLK zgłosisz rozpadający się peron

Zanim ktoś wytknie mi literówkę w tytule, to niech lepiej sprawdzi kto zarządza siecią kolejową w tym kraju, to nie jest samo PKP, tylko PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., czyli PLK S.A. Ta spółka właśnie przychyliła nieba miłośnikom kolei w tym kraju. Od dzisiaj można pilnować peronów za pomocą aplikacji Sprawny Peron.

21.02.2023 16.21
sprawny peron
REKLAMA

Ostatnio zdradziłem, że lubię kolei i to, co się z nią wiąże. Nie pochwaliłem się jednak tym, że znam kilkanaście różnych spółek, które zajmują się tym, żeby organizm, jakim jest polska kolej działał w miarę sprawnie. Amatorzy wiedzą o istnieniu PKP Intercity, PKP Cargo, bardziej wtajemniczeni słyszeli o PKP PLK, nerdy o PKP Informatyka. O kilku innych spółkach nie mogę pisać, bo to wiedza tajemna. Zwykłemu czytelnikowi wystarczy wiedzieć, że każda spółka zajmuje się czymś innym. Niedawno informowałem o rewolucji w PKP Intercity, dzięki której rezerwacja miejsc w pociągach będzie znacznie łatwiejsza. Dzisiaj mam jeszcze lepszą - teraz będziemy stać na straży peronów.

REKLAMA

Aplikacja Sprawny Peron umożliwi zgłaszanie usterek

Już można pobrać bezpłatną aplikację na iOS i Android. Za jej pomocą można przekazać informację o usterkach i stanie czystości infrastruktury pasażerskiej, którą zarządza PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Do tej pory można to było robić za pomocą formularza kontaktowego, a to rozwiązanie było mało intuicyjne i wygodne, więc w praktyce nie było popularne. W siedzibie PLK ktoś przemyślał sprawę i postanowił zrobić wersję przyjazną użytkownikom.

 class="wp-image-3351632"

W przypadku zauważenia usterki, np - uszkodzonego wyświetlacza, windy, a nawet nieodśnieżonego peronu wystarczy w aplikacji wybrać nazwę stacji lub określić ją za pomocą kodów QR, które znajdują się na plakatach z rozkładem jazdy. Można również skorzystać z lokalizacji w telefonie.

 class="wp-image-3351635"

Po wybraniu stacji należy wybrać miejsce występowania usterki (peron, winda/schody ruchome, przejście nad torami, przejście przez tory, przejście pod torami) oraz wybrać z listy jej rodzaj.

 class="wp-image-3351638"

Oprócz tego można ją szerzej opisać lub dodać zdjęcie. Należy później kliknąć zgłaszam usterkę i gotowe. Według PLK taki sposób zgłaszania awarii umożliwi ich szybszą naprawę.

 class="wp-image-3351629"
REKLAMA

Zapewne ktoś może spytać, dlaczego nie dodano tej funkcji do aplikacji od biletów, albo nie zrobiono jednej, dużej aplikacji, która łączyłaby w sobie kilkanaście funkcji. Otóż nie wiem, choć się domyślam, jak powiedział klasyk, ale o tym w następnym wpisie. Czekajcie nastrojeni, a w tym czasie przejdźcie się na dworzec i sprawdźcie, czy wszystko jest w porządku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA