REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Powstaje nowy niewidzialny myśliwiec. 3 kraje chcą stworzyć cud techniki wojskowej

Japonia, Wielka Brytania i Włochy poinformowały, że wspólnie opracują myśliwiec nowej generacji. Nowy odrzutowiec, który ma być gotowy do 2035 r., połączy wiedzę i doświadczenie tych krajów z najnowocześniejszą technologią walki powietrznej.

12.12.2022
10:57
Powstaje nowy niewidzialny myśliwiec. 3 kraje chcą stworzyć cud techniki wojskowej
REKLAMA

O stronie technicznej nowego myśliwca nie wiadomo jeszcze nic. Maszyna ma jednak być szczytowym osiągnięciem technologii wojskowej - od najbardziej zaawansowanych właściwości stealth, po precyzyjną broń dalekiego zasięgu.

REKLAMA

Zapewne będzie to też myśliwiec, który poleci z pilotem ale też jako bezzałogowiec z opcją autonomiczną i zdalnie sterowaną.

Póki co przedstawiono grafiki z wizualizacjami koncepcji wyglądu nowego myśliwca.

 class="wp-image-3056400"
Wizualizacja myśliwca Global Combat Air Programme (GCAS)

We wspólnym oświadczeniu Japonia, Wielka Brytania i Włochy stwierdziły, że "ambitne przedsięwzięcie rozwinie nasze zaawansowane zdolności wojskowe i da nam przewagę technologiczną" w czasie, gdy na całym świecie "narastają zagrożenia i agresja".

Nie podano szacunkowych kosztów stworzenia nowego myśliwca, ale te trzy kraje już inwestują miliardy dolarów w rozwój zaawansowanych technologicznie samolotów. Teraz ich wysiłek zostanie połączony w ramach wspólnego projektu, zwanego Global Combat Air Programme (GCAS).

Nowy myśliwiec będzie opierał się na trwającym od 2018 r. programie Team Tempest, który prowadzą firmy BAE Systems, Leonardo UK, MBDA UK, Rolls-Royce i brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Stronę japońską reprezentować będzie koncern Mitsubishi Heavy Industries, a Włochy firma Leonardo, która jest już mocno związana biznesowo z Wielką Brytanią.

 class="wp-image-3056397"
Wizualizacja myśliwca Global Combat Air Programme (GCAS)

Liczba samolotów, które mają mają zostać wyprodukowane w ramach projektu, nie została jeszcze ustalona. Wiadomo jednak, że ​​GCAS ma zastąpić 94 japońskie myśliwce Mitsubishi F-2, 114 myśliwców Eurofighter w Wielkiej Brytanii i 94 myśliwce Eurofighter we Włoszech. 

Dokument o współpracy zawiera klauzulę mówiącą o tym, że trzy strony porozumienia będą działać w "duchu równego partnerstwa" w zakresie udostępniania technologii, co jest odwiecznym problemem między Japonią a Stanami Zjednoczonymi.

REKLAMA

GCAP jest jednym z kilku programów budowy myśliwców, które mają przełamać monopol USA i jego doskonałego wielozadaniowego niewidzialnego F-35.

Prowadzony jest francusko-niemiecki projekt Future Combat Air System (FCAS), ale na horyzoncie pojawiają się już turecki TF-X i południowokoreański myśliwiec KF-21 Boramae, którym być może zainteresowana będzie także Polska.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA