REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Statek Orion lecący do Księżyca zamilkł. Co tam się wydarzyło?

Kilka dni temu załogowy statek kosmiczny Orion przeleciał na wysokości 130 kilometrów nad powierzchnią Księżyca. Zgodnie z planem w tym momencie uruchomił silniki i wyleciał daleko za Księżyc. Już w piątek ostatecznie wejdzie na orbitę wokół niego. Jak jednak przyznają inżynierowie po drodze pojawił się pewien problem.

24.11.2022
9:05
orion
REKLAMA

Zgodnie z planem podczas przelotu w pobliżu Księżyca statek Orion uruchomił swój silnik, zwiększył prędkość i dzięki temu rozpoczął wylot poza układ Ziemia i Księżyc. W sobotę statek oddali się od Księżyca na ponad 60 000 km osiągając rekordową odległość od Ziemi dla jakiegokolwiek statku załogowego w historii.

REKLAMA

Orion zamilkł

Naukowcy z NASA poinformowali, że w środę 23 listopada o godzinie 7:09 nad ranem polskiego czasu centrum kontroli misji straciło kontakt ze statkiem kosmicznym.

Do zdarzenia doszło podczas rekonfigurowania połączenia między statkiem a antenami sieci Deep Space Network służącymi do komunikacji z wszystkimi sondami kosmicznymi wysłanymi w przestrzeń kosmiczną z powierzchni Ziemi. Wcześniej w trakcie misji taką rekonfigurację przeprowadzano już kilku razy i nigdy nie pojawiły się żadne problemy. Tym razem jednak Orion przestał się odzywać.

Ostatecznie kontakt ze statkiem przywrócono całe 47 minut później i od tego czasu Orion zachowuję się bezproblemowo. Nie zmienia to jednak faktu, że inżynierowie wciąż analizują dane starając się ustalić przyczyny zajścia, aby nie dopuścić do takiej sytuacji w dalszej części misji. Jakby nie patrzeć, Orion musi jeszcze wytrwać w przestrzeni kosmicznej do 11 grudnia, więc duża część podróży jeszcze przed nim.

Czytaj dalej:

Czym jest Artemis I?

Misja Artemis 1 to pierwsza misja programu załogowego powrotu na Księżyc. W ramach tego programu już w 2025 roku według NASA po raz pierwszy od ponad 50 lat człowiek postawi swoje buty na powierzchni Księżyca. W przeciwieństwie do programu Apollo sprzed pięciu dekad, tym razem ma to być powrót na dobre. Po 2025 roku NASA planuje wysyłać astronautów na Księżyc co roku. Astronauci mieliby z czasem także pracować na powierzchni naszego naturalnego satelity w bazie, która z czasem powstanie w okolicach jego południowego bieguna.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA