REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Artemis I: Tak daleko statek załogowy jeszcze nigdy nie był. Nowy rekord

Zgodnie z planem w sobotnie popołudnie o godzinie 14:40 polskiego czasu odległość załogowego statku Orion od Ziemi wyniosła 400 171 km. Jest to nowy rekord odległości jakiegokolwiek statku załogowego od Ziemi.

27.11.2022
11:24
orion
REKLAMA

Po raz ostatni w takiej odległości od Ziemi znalazła się kapsuła Odyssey realizująca misję Apollo 13. Maksymalną odległość od Ziemi Odyssey osiągnął 14 kwietnia 1970 roku (w Polsce był już 15 kwietnia). Co ciekawe, pierwotnie tak dużej odległości od Ziemi w ogóle nie planowano, jednak gdy na pokładzie modułu serwisowego doszło do eksplozji, a zapasy tlenu w statku zaczęły gwałtownie spadać, inżynierowie na Ziemi musieli opracować inną trajektorię lotu, która umożliwiłaby jak najszybsze dostarczenie astronautów na powierzchnię Ziemi. W tym celu wykorzystano grawitację samego Księżyca do zmiany prędkości statku i skierowania go w stronę Ziemi.

REKLAMA

Przez kolejne 52 lata żaden statek załogowy nawet nie zbliżył się do tej odległości. Wbrew oczekiwaniom opinii publicznej, od zakończenia programu Apollo pod koniec 1972 roku ludzkość ograniczyła swoje laty załogowe do orbity okołoziemskiej. Zamiast 400 000 km od Ziemi, statki załogowe zaczęły latać na odległość zaledwie 400 km od Ziemi. Tak było do soboty.

Orion bije rekord!

Statek Orion realizujący misję Artemis 1 pobił rekord statku Odyssey w sobotę, 26 listopada o godzinie 14:40 polskiego czasu. Jakby tego było mało, Orion będzie oddalał się od Ziemi jeszcze do poniedziałku, 28 listopada i godziny 22:06 polskiego czasu, kiedy odległość między Orionem a Ziemią osiągnie 432 194 km. Od tego momentu odległość do Ziemi zacznie się zmniejszać. 5 grudnia statek odpali swój silnik, opuści orbitę wokół Księżyca i rozpocznie powrót na Ziemię, gdzie dotrze 11 grudnia.

REKLAMA

Czytaj więcej:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA