1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Wymiana walut staje się prostsza niż kiedykolwiek. Bank BNP Paribas ma do tego specjalną aplikację

Lokowanie produktu: Bank BNP Paribas

Wirtualne kantory, dzięki którym można kupić euro, dolary i franki są bardzo wygodne, ale mają jedną wadę. Aby się do nich dostać, trzeba przejść żmudny proces logowania się do bankowości elektronicznej, albo przeklikiwać się przez aplikację bankową w poszukiwaniu odpowiedniej funkcji. Bank BNP Paribas postanowił to maksymalnie uprościć. Użytkownicy dostali apkę mobilną GOdealer, której głównym  celem jest obrót walutami.

07.07.2022
20:36
Wymiana walut. Bank BNP Paribas ma do tego aplikację

Bank BNP Paribas reklamuje swoje najnowsze dzieło hasłem: „Wymieniaj waluty jednym palcem”. Nie jest to tylko chwyt marketingowy. Aplikacja GOdealer trafiła do powszechnego użytku w połowie czerwca i rzeczywiście może nieco namieszać w polskiej bankowości elektronicznej.

Wymiana walut z pominięciem kantorów (tych tradycyjnych jak i internetowych) staje się powoli standardem, ale dotychczas banki w Polsce nie decydowały się poświęcać temu i aż tyle uwagi. Ale zacznijmy od początku.

Aplikacja GOdealer jest dostępna dla klientów Banku BNP Paribas

W bankowości elektronicznej GOonline należy kliknąć w zakładkę Usługi, następnie przejść do „Moich Finansów”, stamtąd przekierować się do „Wymień waluty”.

Co dzieje się dalej? Pobieramy aplikację GOdealer ze sklepu Google Play lub App Store w zależności od tego, czy nasz smartfon pracuje na Androidzie czy iOS. Wita nas ekran aktywacyjny. Podajemy numer PESEL i nazwisko panieńskie matki. To tyle. Świat walut staje przed nami otworem. Całkowicie za darmo, bo za aktywację i korzystanie z niej bank nie pobiera żadnych opłat.

Skąd pomysł na tworzenie zupełnie nowej aplikacji do wymiany walut? Aby odpowiedzieć na to pytanie cofnijmy się o kilka lat do czasów narodzin platformy FX Pl@net. Gdy Bank BNP Paribas zdecydował kilka lat temu o zamknięciu swojego kantoru internetowego i przejściu do FX Pl@net użytkownicy dostali możliwość obserwowania wielu par walutowych, kupna euro czy dolarów, które bez zwłoki trafiały na konto walutowe, a nawet składania ofert na zakup i sprzedaż określonej waluty po ustalonym przez siebie kursie na okres 60 dni.

Okazało się to się to strzałem w dziesiątkę. Między kwietniem 2020 r. a kwietniem 2022 r. platforma zaliczyła wzrost liczby użytkowników o 65 proc. O ponad 60 proc. zwiększyła się także liczba transakcji. Wraz z tą nagłą sławą, wyszły jednak drobne bolączki. Aby dostać się na platformę trzeba najpierw zalogować się w aplikacji GOonline albo GOonline Biznes. Dla osób, które wymieniają waluty regularnie przebywanie każdorazowo takiej ścieżki mogło bywać uciążliwe.

Bank BNP Paribas postanowił więc wdrożyć nową aplikację, w której koncentruje się na przewalutowaniach i przenieść tam udogodnienia znane z FX Pl@net. Logowanie odbywa się poprzez wpisanie PIN, przytknięcie palca czytnika linii papilarnych w telefonie lub poprzez Face ID. Szczególnie dzięki tej drugiej funkcji przeniesienie się z poziomu ekranu głównego smartfona wprost do wymiany walut zajmuje czas liczony w sekundach.

W GOdealer można szybko zlecić transakcję i podejrzeć kursy par walutowych

Liczba funkcji może wydawać się niewielka, ale w tym przypadku to plus. Chodzi przecież o to, by obrót walutami zajmował jak najmniej czasu. Przechodzenie od ekranu do ekranu, szukanie odpowiednich funkcji sprawiłoby, że aplikacja stałaby się cięższa w nawigacji i straciła swój pierwotny atut.

Po kilku kliknięciach aplikacja przeniesie środki z konta w złotówkach na konto walutowe w Banku BNP Paribas. Inna sprawa, że mając na przykład konta w euro i dolarach można dokonywać wymian bezpośrednio między nimi, bez konieczności przewalutowywania po drodze jednej z tych walut na złotego.

Twórcy aplikacji podkreślają, że kierują ją do szerokiego grona użytkowników. Z GOdealer mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa o każdym poziomie rozmiarów organizacyjnych. Warto obserwować rozwój apki, bo Bank BNP Paribas zapowiada, że będzie ona rozszerzana o kolejne funkcje z serwisu FX Pl@net.

Lokowanie produktu: Bank BNP Paribas
Najnowsze