1. SPIDER'S WEB
  2. Bankowość

Wymiana walut staje się prostsza niż kiedykolwiek. Bank BNP Paribas ma do tego specjalną aplikację

Wirtualne kantory, dzięki którym można kupić euro, dolary i franki są bardzo wygodne, ale mają jedną wadę. Aby się do nich dostać, trzeba przejść żmudny proces logowania się do bankowości elektronicznej, albo przeklikiwać się przez aplikację bankową w poszukiwaniu odpowiedniej funkcji. Bank BNP Paribas postanowił to maksymalnie uprościć. Użytkownicy dostali apkę mobilną GOdealer, której głównym  celem jest obrót walutami.

Wymiana walut. Bank BNP Paribas ma do tego aplikację

Bank BNP Paribas reklamuje swoje najnowsze dzieło hasłem: „Wymieniaj waluty jednym palcem”. Nie jest to tylko chwyt marketingowy. Aplikacja GOdealer trafiła do powszechnego użytku w połowie czerwca i rzeczywiście może nieco namieszać w polskiej bankowości elektronicznej.

Wymiana walut z pominięciem kantorów (tych tradycyjnych jak i internetowych) staje się powoli standardem, ale dotychczas banki w Polsce nie decydowały się poświęcać temu i aż tyle uwagi. Ale zacznijmy od początku.

Aplikacja GOdealer jest dostępna dla klientów Banku BNP Paribas

W bankowości elektronicznej GOonline należy kliknąć w zakładkę Usługi, następnie przejść do „Moich Finansów”, stamtąd przekierować się do „Wymień waluty”.

Co dzieje się dalej? Pobieramy aplikację GOdealer ze sklepu Google Play lub App Store w zależności od tego, czy nasz smartfon pracuje na Androidzie czy iOS. Wita nas ekran aktywacyjny. Podajemy numer PESEL i nazwisko panieńskie matki. To tyle. Świat walut staje przed nami otworem. Całkowicie za darmo, bo za aktywację i korzystanie z niej bank nie pobiera żadnych opłat.

Skąd pomysł na tworzenie zupełnie nowej aplikacji do wymiany walut? Aby odpowiedzieć na to pytanie cofnijmy się o kilka lat do czasów narodzin platformy FX Pl@net. Gdy Bank BNP Paribas zdecydował kilka lat temu o zamknięciu swojego kantoru internetowego i przejściu do FX Pl@net użytkownicy dostali możliwość obserwowania wielu par walutowych, kupna euro czy dolarów, które bez zwłoki trafiały na konto walutowe, a nawet składania ofert na zakup i sprzedaż określonej waluty po ustalonym przez siebie kursie na okres 60 dni.

Okazało się to się to strzałem w dziesiątkę. Między kwietniem 2020 r. a kwietniem 2022 r. platforma zaliczyła wzrost liczby użytkowników o 65 proc. O ponad 60 proc. zwiększyła się także liczba transakcji. Wraz z tą nagłą sławą, wyszły jednak drobne bolączki. Aby dostać się na platformę trzeba najpierw zalogować się w aplikacji GOonline albo GOonline Biznes. Dla osób, które wymieniają waluty regularnie przebywanie każdorazowo takiej ścieżki mogło bywać uciążliwe.

Bank BNP Paribas postanowił więc wdrożyć nową aplikację, w której koncentruje się na przewalutowaniach i przenieść tam udogodnienia znane z FX Pl@net. Logowanie odbywa się poprzez wpisanie PIN, przytknięcie palca czytnika linii papilarnych w telefonie lub poprzez Face ID. Szczególnie dzięki tej drugiej funkcji przeniesienie się z poziomu ekranu głównego smartfona wprost do wymiany walut zajmuje czas liczony w sekundach.

W GOdealer można szybko zlecić transakcję i podejrzeć kursy par walutowych

Liczba funkcji może wydawać się niewielka, ale w tym przypadku to plus. Chodzi przecież o to, by obrót walutami zajmował jak najmniej czasu. Przechodzenie od ekranu do ekranu, szukanie odpowiednich funkcji sprawiłoby, że aplikacja stałaby się cięższa w nawigacji i straciła swój pierwotny atut.

Po kilku kliknięciach aplikacja przeniesie środki z konta w złotówkach na konto walutowe w Banku BNP Paribas. Inna sprawa, że mając na przykład konta w euro i dolarach można dokonywać wymian bezpośrednio między nimi, bez konieczności przewalutowywania po drodze jednej z tych walut na złotego.

Twórcy aplikacji podkreślają, że kierują ją do szerokiego grona użytkowników. Z GOdealer mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa o każdym poziomie rozmiarów organizacyjnych. Warto obserwować rozwój apki, bo Bank BNP Paribas zapowiada, że będzie ona rozszerzana o kolejne funkcje z serwisu FX Pl@net.

Lokowanie produktu: Bank BNP Paribas