REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Nimfy kleszczy wyszły na żer. Atakują ludzi i zakażają boreliozą. Jak rozpoznać ugryzienie i jak je usunąć?

Uwaga na nimfy kleszcza! Te dzieci groźnych pajęczaków są równie niebezpieczne, a może nawet bardziej. Dlaczego? Są dużo mniejsze od dorosłych kleszczy i dużo trudniej je zauważyć. Jak zatem rozpoznać nimfy kleszcza, ich ugryzienie i jak je usunąć? Podpowiadamy.

31.05.2022
11:16
Nimfy kleszczy już żerują. Jak je usunąć i rozpoznać ugryzienie?
REKLAMA

Nimfy kleszczy wyszły już na żer. Ta, jeszcze niedorosła postać kleszcza, jest również groźna, ponieważ przenosi boreliozę. Dlatego należy zachować czujność, a po wycieczce na łonie natury dokładnie obejrzeć swoje ciało.

REKLAMA

Są dużo mniejsze od dorosłych osobników, na pierwszy rzut oka mogą przypominać niewinny i niegroźny pieprzyk. Tymczasem nimfy kleszczy to bardzo duże zagrożenie, przed którym także należy się chronić nie tylko podczas wizyt w lesie.

Jak rozpoznać nimfę kleszcza?

O ile w przypadku dużego, rozwiniętego kleszcza, łatwo go zauważyć, bo przecież żywiąc się krwią, rośnie. Znacznie gorzej jest w przypadku nimfy. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak pieprzyki albo ziarenka maku. Łatwo więc taką zmianę na skórze pominąć lub zlekceważyć.

Tymczasem nimfy kleszcza przenoszą te same choroby, co "zwykłe" kleszcze, czyli przede wszystkim boreliozę. Okazuje się, że liczba przypadków w Polsce już rośnie.

- Codziennie przychodzą do nas zakażeni pacjenci w różnym wieku – mówi kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, dr. n. med. Joanna Krzowska-Firych w rozmowie z Radiem Lublin. - Do kliniki zgłaszają się pacjenci skierowani przez lekarzy rodzinnych czy przez innych specjalistów. Dziennie przyjmuje kilka osób, lista oczekujących jest długa. Pacjenci mają terapię antybiotykiem, na nudę nie narzekamy.

Jak na razie przypadków zachorowań na boreliozę jest w Polsce więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Dużym zagrożeniem jest też neuroborelioza. To nowość w tym okresie roku - informował wielkopolski sanepid. Doszło już do trzech takich przypadków. Dla porównania, w całym 2021 doszło do 11 zakażeń.

- Pamiętam chłopca, który trafił do naszej kliniki z podejrzeniem neuroboreliozy. Był smutny, apatyczny, bardzo wycofany. Rodzina twierdziła, że zanim zachorował, należał do wesołych, otwartych dzieci. I rzeczywiście, już w trakcie terapii okazało się, że jest bardzo radosny i żywy – powiedziała poznańskiej "Wyborczej" dr hab. Ewelina Gowin, zastępca kierownika oddziału obserwacyjno-zakaźnego Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Ekspertka zauważa, że diagnozowanie neuroboreliozy na podstawie samej rozmowy z chorym jest trudne, bo wielu pacjentów po prostu nie przypomina sobie, że zostali ukłuci przez kleszcza. W przypadku nimfy kleszcza o tę świadomość jeszcze trudniej, skoro mówimy o tak małej zmianie na skórze.

Nimfa kleszcza - jak ją usunąć spod skóry?

Pod tym względem kleszcz we wczesnej fazie rozwoju również nie różni się od swojej "starszej" wersji. Eksperci zalecają usunąć nimfę kleszcza pęsetą. Warto pamiętać, że nigdy nie wolno go wykręcać, a jedynie lekko i zdecydowanie pociągnąć do góry. Ewentualne pozostawione części kleszcza trzeba usunąć za pomocą zdezynfekowanej igły. Po wszystkim ranę powinno się przemyć środkiem dezynfekującym.

REKLAMA
Jak usunąć kleszcza? - Poradnik

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 22.05.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA