REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Łazik Curiosity natknął się na przeszkodę. Musiał zrezygnować ze wspinaczki

Sędziwy już łazik Curiosity zwiedzający dno krateru Gale w czasie całej swojej misji nie trafił nigdy na tak nieprzyjazny teren jak teraz. Inżynierowie sterujący łazikiem postanowili nie kusić losu i wycofać się z tego miejsca.

10.04.2022
13:04
curiosity greenheugh pediment
REKLAMA

Łazik Curiosity wylądował na powierzchni Marsa w sierpniu 2012 roku. Od tego czasu pokonał już ponad 27 kilometrów, zwiedzając dno rozciągającego się na 154 km krateru Gale. W toku swojej misji, od 2014 roku łazik mozolnie wspina się na sięgające na 5,5 km wzgórze Aeolis Mons, po drodze badając kolejne warstwy skał osadowych ukształtowanych przez wodę miliardy lat temu.

REKLAMA

W marcu łazik rozpoczął wspinaczkę na łagodną pochyłość zwaną Przyczółek Greenheugh. Jest to pochyłość, na której szczycie łazik stanął już dwa lata temu. Wtedy jednak podejście Curiosity wykonał od strony północnej. Teraz inżynierowie postanowili zbadać to samo miejsce, ale od strony południowej. Okazało się jednak, że nie będzie to zadanie tak proste, jak się wydawało.

curiosity greenheugh pediment class="wp-image-2129031"

18 marca kamery łazika Curiosity przesłały na Ziemię zdjęcie przedstawiające skały, które pojawiły się przed kołami łazika. Okazało się, że droga na szczyt Przyczółka Greenheugh usiana jest niezwykle ostrymi skałami. Co więcej, było ich więcej niż gdziekolwiek indziej, gdzie łazik był w ciągu ostatnich 10 lat.

Lepiej nie ryzykować

 class="wp-image-2129043"

Inżynierowie sterujący łazikiem od razu wiedzieli, że nie ma sensu ryzykować i wjeżdżać na te nieprzyjazne skały. Doświadczenie zebrane na przestrzeni dekady na Marsie wyraźnie wskazuje, że takie ostre skały skutecznie niszczą koła łazika, a zważając na to, że najbliższy serwis kół znajduje się aktualnie 262 mln km od Marsa, lepiej dbać o te koła, które są na Marsie. Dlatego też już od kilku lat naukowcy unikają wjeżdżania na ostre skały, wybierając zawsze drogę pozwalającą ich uniknąć.

REKLAMA
 class="wp-image-1705452"
Koła łazika Curiosity

Z tego też powodu także i tym razem podjęto decyzję o wycofaniu się z obecnego położenia i okrążeniu tego nieprzyjaznego łazikowi terenu. Przez najbliższe kilka tygodni łazik będzie zjeżdżał ze zbocza w niższe rejony Aeolis Mons, skąd rozpocznie wspinaczkę alternatywną trasą, która będzie delikatniej obchodziła się ze starzejącą konstrukcją kół i samego łazika.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA