REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Smartfony - Poradniki

Jak zeskanować kod QR telefonem? Android i iPhone - instrukcja krok po kroku

Jak zeskanować kod QR na telefonie? W smartfonach z Androidem trzeba użyć skanera lub ściągnąć aplikację. iPhony mają gotowe wbudowane aplikacje do odczytywania kodów.

18.08.2021
7:42
jak zeskanować kod qr
REKLAMA

Kody QR zostały wymyślone w 1994 r. przez japońską firmę Denso Wave. Nie od razu zdobyły masową popularność. Jednak wraz z upowszechnieniem się obiektywów w telefonach komórkowych odkryto, że kod QR stanowi niezwykle wygodną formę na komunikację z użytkownikiem takiego telefonu - wystarczy go zeskanować. Okazało się bowiem, że można temu użytkownikowi zapewnić odnośnik – nawet bardzo skomplikowany – w taki sposób, by wystarczyło skierować na niego telefon, a ten zadziała.

REKLAMA

Telefon skanuje swoim obiektywem QR kod i rozszyfrowuje zawartą w nim informację. Najczęściej – choć nie zawsze – jest to łącze URL. Dzięki kodowi QR, zamiast namawiać użytkownika do przepisania złożonego adresu internetowego, wystarczy zachęcić go do skanowania. Czynność zajmuje raptem kilka sekund.

Jak odczytywać kody QR?

 class="wp-image-1822921"
Jak zeskanować kod QR na telefonie? Przykładowy kod QR. Prowadzi na witrynę Spider's Web

Kod QR ma zawsze formę kwadratu wypełnionego pikselowym wzorem w dwóch barwach: białej i czarnej. Nie ma przy tym żadnego limitu czy wytycznych co do rozmiaru – kody QR mogą mieć dowolne wymiary, dlatego też wychodzi się z założenia, że im większy, tym lepszy. Bo większy kod jest łatwiejszy do zeskanowania przez potencjalnie zainteresowaną osobę.

Jak zeskanować kod QR – telefon z Androidem.

Najprostszą metodą na zeskanowanie kodu QR jest skorzystanie z aplikacji Aparat. Należy ją uruchomić, po czym skierować obiektyw telefonu na kod QR. W podglądzie widoku z obiektywu aplikacja zaznaczy rozpoznane kody QR i podpisze stosowną etykietą. Na powyższym zrzucie ekranowym widać uruchomioną aplikację Aparat skierowaną na kod Wikipedii – widać pod kodem wspomnianą etykietę nałożoną przez aplikację.

 class="wp-image-1822924"
Jak zeskanować kod QR? Skierować na niego aparat, skopiować adres do schowka

By skorzystać z danego kodu QR w aplikacji Aparat, należy dotknąć etykiety opisującej kod. Treść kodu QR zostanie wówczas zapamiętana w Schowku systemu, a więc w miejscu, gdzie lądują wszystkie wycinane bądź kopiowane przez użytkownika obiekty. To oznacza, że użytkownik może udać się do innej aplikacji i wkleić informację z kodu. Jako że kody QR najczęściej zawierają adresy URL, należy otworzyć przeglądarkę internetową, przytrzymać dłużej palec na pasku adresu i wybrać funkcję Wklej. Zapisany w kodzie QR adres zostanie otwarty przez przeglądarkę.

Jak skanować kod QR – iPhone, telefon z iOS.

iPhone, podobnie jak telefony z Androidem, potrafi skanować kody QR w aplikacji Aparat. Należy ją uruchomić, po czym skierować obiektyw telefonu na kod QR. W podglądzie widoku z obiektywu aplikacja zaznaczy rozpoznane kody QR i wyświetli powiadomienie. To przez pewien czas jest wyświetlane na ekranie, po czym znika, będąc przeniesione do Centrum powiadomień.

REKLAMA
 class="wp-image-1822936"
Jak zeskanować kod QR na iPhone? Potrzebna będzie aplikacja Aparat.

By otworzyć adres zawarty w kodzie QR, wystarczy puknąć palcem w powiadomienie. Można to zrobić zarówno wtedy, gdy powiadomienie wyświetlane jest na ekranie, jak i później – klikając w baner w Centrum powiadomień.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA