REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Programuj gry na Switcha bezpośrednio na Switchu! Jest na to aplikacja

Platformy Nintendo są znane z oferowania miejsca na twórczość użytkowników. Sama firma pozwala pobawić się graczom w piaskownicy, najczęściej przez budowanie własnych poziomów w grach.

26.07.2021
7:21
Programuj gry na Switcha bezpośrednio na Switchu! Jest na to aplikacja
REKLAMA

Najlepszym tego przykładem jest Super Mario Maker 2 na Switch, który umożliwia budowanie własnych gier, nawet bardzo mocno różniących się od zwykłej platformówki. Jednak układanie gotowych klocków i łączenie ich logiką to nie wszystko, czego mogą dokonać aspirujący programiści gier na Switcha. Dzięki aplikacji Fuze4 możliwe jest pisanie gier bezpośrednio na konsoli.

REKLAMA

Fuze4 zamienia naszą konsolkę w środowisko pisania gier. Niestety, piszemy na klawiaturze ekranowej, Fuze4 jednak na szczęście współpracuje z klawiaturami (np. takimi na bluetooth).

Co oferuje FUZE4?

Fuze4 daje nam praktycznie do dyspozycji całe IDE (Integrated Development Environment, czyli zintegrowane środowisko deweloperskie). Mamy tutaj możliwość pisania kodu i uruchamiania naszego projektu. Co więcej, do dyspozycji mamy możliwość zarządzania zasobami - możemy nie wychodząc z aplikacji projektować sprite i mapy, jak również komponować muzykę.

 class="wp-image-1796659"

Do dyspozycji mamy również możliwość skorzystania z bogatej biblioteki gotowych zasobów - zarówno sprite'ów, modeli 3D, jak i dźwięków oraz muzyki. Do wyboru jest tysiące zestawów do wykorzystania bez dodatkowych opłat.

 class="wp-image-1796668"

Ściągnąć możemy też pokazowe, i wzorcowe projekty, będące często doskonale przygotowanymi i udokumentowanymi grami. Możemy w nie nie tylko zagrać, ale i podejrzeć rozwiązania programistyczne, jak i zasoby.

 class="wp-image-1796665"

Za pomocą Fuze tworzyć możemy wszelkie rodzaje gier: dwuwymiarowe platformówki, trójwymiarowe, wyścigowe, przygodowe, retro, zręcznościowe, shoot-em up i co nam się tylko zamarzy. Dzięki zaawansowanemu językowi programowania możemy przeprowadzać skomplikowane obliczenia i zarządzać zasobami, a stworzone gry mogą być naprawdę złożone.

Jak możemy się podzielić stworzonymi grami?

W tej chwili nie ma opcji bezpośredniej publikacji gier w sklepie Switch. Możemy jednak dzielić się nimi w społeczności Fuze. Aby zagrać w gry tworzone przez społeczność, nie musimy mieć zakupionego Fuze4 - wystarczy że pobierzemy Fuze Player - mały programik, pozwalający pobierać i uruchamiać darmowe gry napisane w systemie Fuze.

 class="wp-image-1796674"

Czy w ten sposób nauczymy się programować gry?

Fuze4 ma wbudowany interpreter własnego języka, zawierającego elementy Basica, C oraz Lua. Gry oparte są na schemacie „ticów”, czyli powtarzalnej pętli, w czasie której określamy stan gry i sprawdzamy reakcje gracza. Jest to podstawowa struktura logiczna przy pisaniu gier.

 class="wp-image-1796683"

Moim zdaniem Fuze4 nie do końca nadaje się dla kompletnych początkujących. Nie zawiera tutoriala uczącego programować od zera, i wymaga trochę wiedzy programistycznej na początku.

REKLAMA
 class="wp-image-1796686"

Jeśli jednak choć trochę interesujesz się programowaniem i chciałbyś zacząć pisać gry (no i masz Nintendo Switch), to Fuze4 jest doskonałym rozwiązaniem, umożliwiającym rozpoczęcie zabawy z tworzeniem własnych gier.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA