1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Tech

Programuj gry na Switcha bezpośrednio na Switchu! Jest na to aplikacja

Programuj gry na Switcha bezpośrednio na Switchu! Jest na to aplikacja

Platformy Nintendo są znane z oferowania miejsca na twórczość użytkowników. Sama firma pozwala pobawić się graczom w piaskownicy, najczęściej przez budowanie własnych poziomów w grach.

Najlepszym tego przykładem jest Super Mario Maker 2 na Switch, który umożliwia budowanie własnych gier, nawet bardzo mocno różniących się od zwykłej platformówki. Jednak układanie gotowych klocków i łączenie ich logiką to nie wszystko, czego mogą dokonać aspirujący programiści gier na Switcha. Dzięki aplikacji Fuze4 możliwe jest pisanie gier bezpośrednio na konsoli.

Fuze4 zamienia naszą konsolkę w środowisko pisania gier. Niestety, piszemy na klawiaturze ekranowej, Fuze4 jednak na szczęście współpracuje z klawiaturami (np. takimi na bluetooth).

Co oferuje FUZE4?

Fuze4 daje nam praktycznie do dyspozycji całe IDE (Integrated Development Environment, czyli zintegrowane środowisko deweloperskie). Mamy tutaj możliwość pisania kodu i uruchamiania naszego projektu. Co więcej, do dyspozycji mamy możliwość zarządzania zasobami - możemy nie wychodząc z aplikacji projektować sprite i mapy, jak również komponować muzykę.

Do dyspozycji mamy również możliwość skorzystania z bogatej biblioteki gotowych zasobów - zarówno sprite'ów, modeli 3D, jak i dźwięków oraz muzyki. Do wyboru jest tysiące zestawów do wykorzystania bez dodatkowych opłat.

Ściągnąć możemy też pokazowe, i wzorcowe projekty, będące często doskonale przygotowanymi i udokumentowanymi grami. Możemy w nie nie tylko zagrać, ale i podejrzeć rozwiązania programistyczne, jak i zasoby.

Za pomocą Fuze tworzyć możemy wszelkie rodzaje gier: dwuwymiarowe platformówki, trójwymiarowe, wyścigowe, przygodowe, retro, zręcznościowe, shoot-em up i co nam się tylko zamarzy. Dzięki zaawansowanemu językowi programowania możemy przeprowadzać skomplikowane obliczenia i zarządzać zasobami, a stworzone gry mogą być naprawdę złożone.

Jak możemy się podzielić stworzonymi grami?

W tej chwili nie ma opcji bezpośredniej publikacji gier w sklepie Switch. Możemy jednak dzielić się nimi w społeczności Fuze. Aby zagrać w gry tworzone przez społeczność, nie musimy mieć zakupionego Fuze4 - wystarczy że pobierzemy Fuze Player - mały programik, pozwalający pobierać i uruchamiać darmowe gry napisane w systemie Fuze.

Czy w ten sposób nauczymy się programować gry?

Fuze4 ma wbudowany interpreter własnego języka, zawierającego elementy Basica, C oraz Lua. Gry oparte są na schemacie „ticów”, czyli powtarzalnej pętli, w czasie której określamy stan gry i sprawdzamy reakcje gracza. Jest to podstawowa struktura logiczna przy pisaniu gier.

Moim zdaniem Fuze4 nie do końca nadaje się dla kompletnych początkujących. Nie zawiera tutoriala uczącego programować od zera, i wymaga trochę wiedzy programistycznej na początku.

Jeśli jednak choć trochę interesujesz się programowaniem i chciałbyś zacząć pisać gry (no i masz Nintendo Switch), to Fuze4 jest doskonałym rozwiązaniem, umożliwiającym rozpoczęcie zabawy z tworzeniem własnych gier.