1. Spider's Web
  2. Technologie

Chromebooki jako idealne narzędzie nauki lub pracy dla dużej rodziny

Laptop, z którego będą zadowoleni nieznający się na technologiach członkowie rodziny, jak i szef przedsiębiorstwa? Wydawać by się mogło, że trudno będzie znaleźć wspólny mianownik, a tymczasem właśnie nim jest Chromebook. Wybór jest na tyle szeroki, że zadowoli zarówno tych mniej, jak i bardziej wymagających użytkowników.

05.07.2021
20:00
acer chromebook

Chromebooki to niewielkie i kompaktowe laptopy, które działają w oparciu o system Chrome OS. Ich dużym plusem jest cena, która jednak idzie w parze z jakością – nie przez przypadek modele przede wszystkim Acera od wielu lat wykorzystywane są w amerykańskim systemie edukacyjnym. A że to właśnie Acer jest liderem na rynku komputerów z Chrome OS, to firma puka też do drzwi polskich szkół, które coraz częściej i chętniej sięgają właśnie po tego typu urządzenia. Placówki przyciąga kuszący nieduży koszt sprzętów, ale również fakt, że Chrome OS jest sprzężony z edukacyjnymi możliwościami, które stale Google rozwija. System pozwala korzystać z Chromebooka zarządzanego przez szkołę.

 class="wp-image-1771987"
Jakie są zalety Chromebooków?

Jak jest to ważne, przekonaliśmy się w trakcie pandemii, kiedy szkoły były zamknięte przez wiele miesięcy. Tymczasem system operacyjny Chrome OS umożliwia korzystać choćby z usługi Google Classroom, za pomocą której nauczyciele mogą przydzielać i odbierać projekty, przesyłać opinie i przypisywać oceny. Co istotne, dziecko może edytować dokumenty i wykonywać zadania na szkolnym Chromebooku nawet wtedy, gdy nie ma połączenia z internetem. Jedną z tegorocznych nowości systemu było udostępnianie narzędzi do nagrywania ekranu.

Istotną zaletą jest też bezpieczeństwo - mimo że Chromebooki nie wymagają antywirusów.

Możemy zapomnieć o uciążliwych aktualizacjach, pracują one bowiem w tle i dbają o to, by system był wolny od zagrożeń. Rozszerzone wersje licencji Chrome OS dla edukacji i biznesu udostępnią także funkcje zarządzcze – administratorzy IT będa mieć pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami pracującymi w danej domenie.

Jakub Duraj, Product Manager w Acer Polska

Funkcje, które sprawdzają się w edukacji, są jednocześnie argumentami przemawiającymi za tym, aby korzystać z Chromebooków podczas codziennej pracy. Nie przez przypadek Dawid Kosiński jakiś czas temu zwracał uwagę na to, że Chromebook od Acera idealnie radził sobie z redakcyjną pracą, ale znalazł też zastosowanie w rodzinnym domu. Nagle okazało się, że rodzice, którzy co rusz mieli problemy z Windowsem, nie napotykali trudności w obsłudze systemu operacyjnego Google’a.

 class="wp-image-1771990"

Chromebooki są niezawodne i przyjazne w korzystaniu. To dlatego, że Chrome OS jest znacznie trudniejszy do błędnego skonfigurowania, co nie zawsze da się powiedzieć o urządzeniach z Windowsem. A rodzice mojego redakcyjnego kolegi są najlepszym przykładem, że Chromebooki to sprzęt dla tych, którzy mają jedyne podstawowe oczekiwanie: ma po prostu działać bez zarzutu. Wbrew pozorom to wcale nie oznacza pójście na kompromisy: Chromebooki pozwalają na dłuższą pracę na zasilaniu akumulatorowym, niż jest to możliwe w porównywalnych cenowo urządzeniach opartych na systemie Windows.

Dużym plusem jest integracja z systemami Google'a, o czym mówi Jakub Duraj:

Chromebooki swą prostotą obsługi i możliwościami, jakie daje ekosystem Google, dają nowe doświadczenia w korzystaniu z podręcznych komputerów. Wystarczy zalogować się na swoje konto Google i otrzymujemy dostęp do zdjęć, poczty, zainstalowanych aplikacji, a nawet ulubionych zakładek w przeglądarce. To idea wielu urządzeń w jednym – każdy może korzystać z Chromebooka bez obaw, że inny użytkownik uzyska dostęp do prywatnych informacji czy zmieni indywidualnie ustawienia. Synchronizacja z naszym androidowym smartfonem sprawi, że zawsze będziemy mieć dostęp do aktualnych kontaktów, zdjęć i ulubionych stron. Do tego bez obaw o pojemność naszego dysku – dane w chmurze zmniejszą nasze potrzeby posiadania gigabajtów. Z Chromebookami nie musimy również martwić się o odpowiednie narzędzia do pracy czy spędzania czasu wolnego – ogromne zasoby bezpłatnych aplikacji sklepu Google Play zapewnią nam rozrywkę i pomogą w codziennych zadaniach.

Podkreślenie, że Chromebooki to sprzęty głównie tanie i przyjazne w edukacji oraz osobom nieopierzonym z technologiami, może sugerować, że ich wybór będzie raczej ograniczony. Tymczasem laptopy z Chrome OS występują zarówno w kategorii tanich konstrukcji za poniżej 2 tys. zł, jak i znajdują się na nieco wyższej półce cenowej, gdzie przy kasie trzeba zostawić ponad 3 tys. zł.

 class="wp-image-1771993"
Dużym plusem Chromebooków jest integracja z usługami Google'a

Rzecz jasna w takim Chromebooku znajdziemy już podzespoły, które pozwalają na nieco więcej niż tylko przeglądanie Spider’s Web i umawianie się ze znajomymi na kawkę na Facebooku. Najlepszym przykładem na to jest fakt, że niektóre z Chromebooków mogą pochwalić się specjalnym wzmocnieniem i wojskową normą MIL-STD 810H12. To dosłownie są urządzenia gotowe na pracę w przeróżnych warunkach, nie tylko domowym stole czy szkolnym biurku.

Reprezentantem tej nieco wyższej półki jest Acer Chromebook 514. Charakteryzuje się bardzo pojemną baterią – 12 godzin bez ładowania – czy aluminiową obudową, mającą większą niż inne tworzywa odporność na wygięcia, odkształcenia i wgniecenia. Do tego dochodzi ekran o przekątnej 14 cali oraz rozdzielczością 1920 × 1080 i liczbą 2 073 600 pikseli. Dużym plusem, pozwalającym rozszerzyć funkcje urządzenia, jest dotykowy ekran.

 class="wp-image-1771996"
Chromebooki to kompaktowe sprzęty

Znajdziemy go również w 13,5-calowym Chromebooku 714, który jest już sprzętem wręcz klasy premium. Znajdziemy w nim m.in. czytnik linii papilarnych, funkcję przetwarzania głosu rejestrowanego przez dwa mikrofony (co ułatwia rozpoznawanie głosu z dowolnego miejsca w pokoju, nawet w głośnym otoczeniu) czy szerokokątny obiektyw o kącie 75° będący w stanie objąć cały pokój. 714 cechuje się szybkim rozruchem, trwającym 8 sekund, i solidnymi zabezpieczeniami, sprawiającymi, że to sprzęt mający biurowe aspiracje. Przy tym szklany panel dotykowy Corning Gorilla jest gładszy niż panel ze zwykłego plastiku, dzięki czemu jest odporny na zarysowania i przetarcia.

Dowodem na to, że Chromebooki to nie tylko małe sprzęty, mogą być reprezentanci z serii 314 i 315. To odpowiednio 14 i 15,6-calowe laptopy, z ekranami FHD TN lub FHD TN i IPS, w przypadku 314. Mimo że przekątne są spore, to wcale nie odczuje się tego przy noszeniu ich w plecaku czy torbie. 314 waży w okolicach jednego kilograma i jest mniejszy niż kartka papieru A4. Mimo że 314 i 315 to przedstawiciele tańszej półki cenowej, to i tak sprzęty są wyposażone w dotykowe ekranu czy pojemną baterię, pozwalającą na 10 (314) lub 12,5 (315) godzin pracy.

 class="wp-image-1771999"

 - Wśród bardzo szerokiej oferty Chromebooków Acer znajdziemy rozwiązania na każdą kieszeń i potrzeby – od 11-calowych, poprzez 13, 14-calowe, a nawet 17-calowe urządzenia, w wersjach ze wzmocnioną obudową dla szkół czy konwertowalnych i z LTE dla domu i biznesu. Ciekawą propozycją jest m.in. Chromebook Acer Spin 713 z dotykowy i obracanym ekranem o proporcjach 3:2 co zapewni nam więcej przestrzeni do najbardziej popularnego zastosowania – czyli przeglądania internetu czy shoppingu on-line - podsumowuje Duraj.

Najnowsze
Zobacz komentarze