REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Groznawstwo to nowe kulturoznawstwo. Na polskim uniwersytecie powstanie taki kierunek

Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza powstaje kierunek groznawstwo.

07.05.2021
9:04
ps5 dualsense pad kontroler playstation 5 promocja rabat tanio amazon polska 1
REKLAMA

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zamierza kształcić znawców gier. Kierunek groznawstwo ma pojawić się w programie studiów jeszcze w tym roku kalendarzowym.

REKLAMA

Jeśli zostaną zatwierdzone nasze plany, to od 1 października 2021 zainaugurujemy nowy kierunek studiów na studiach licencjackich pod nazwą groznawstwo 

- mówi Wojciech Otto, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM.

W Poznaniu będzie można studiować groznawstwo

Pomysłodawcy tłumaczą, że nowy kierunek jest odpowiedzią na obserwację rynku. Przy czym plany są ambitniejsze niż samo uruchomienie groznawstwa.

Na kierunku zajmowano by się grami, głównie wideo, ale nie tylko. To zaledwie pierwszy krok do realizacji szerszej wizji badawczo-dydaktycznej, która w finalnym kształcie miałaby przybrać formułę centrum naukowego, opartego na współpracy z uznanymi w środowisku badaczami oraz z firmami zajmującymi się produkcją i promocją gier.

- czytamy w Wiadomościach Uniwersyteckich.

Czego będą uczyć się studenci groznawstwa? Uniwersytet liczy na pasjonatów, których zamierza wyposażyć w „odpowiednie narzędzia analityczno-interpretacyjne”.

Kierunek ma kształcić absolwentów, którzy w przyszłości nie tylko będą pisać o grach, ale animować rynek gier wideo - twierdzi prof. Wojciech Otto.

Groznawstwo to nowe kulturoznawstwo?

Plany UAM są ambitne i rzeczywiście powstanie nowego kierunku można interpretować w kontekście rosnącego zainteresowania grami wideo. Ba, z pewnością pasjonaci tej aktywności mogą zyskać podczas takich studiów zaplecze intelektualne, które pozwoli im interpretować gry w szerszym kontekście kulturowym. Groznawstwo jest zatem docenieniem tej gałęzi popkultury i stawia ją obok literatury czy muzyki.

Istnieje jednak także druga strona medalu. Opis kierunku, jak i potencjalne możliwości zawodowe jego absolwentów wskazują, że groznawstwo może podzielić losy kulturoznawstwa.

REKLAMA

To ostatnie jest - owszem interesującym - kierunkiem, ale daje de facto niewielkie możliwości pracy w zawodzie tym, którzy go ukończyli. Memy o kulturoznawstwie pokazują smutny obraz uradowanego absolwenta podrzucającego biret w dniu wręczenia dyplomu. Za chwilę ten zamienia się w kaszkiet z logo McDonald's.

Pamiętajmy, że groznawstwo będzie kierunkiem głównie teoretycznym. Student zdobędzie wiedzę o grach i kontekstach ich powstania, a niekoniecznie praktyczne umiejętności przydatne do ich tworzenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA