REKLAMA

Osoby, które nigdy nie widziały kolorów, zobaczą je po raz pierwszy w wizjerze Panasonica

Czy można być fotografem, kiedy nie widzi się kolorów? Jak najbardziej. Panasonic stworzył wizjer aparatu, w którym takie osoby po raz pierwszy zobaczą prawdziwe kolory.

14.02.2020 20.14
Osoby, które nigdy nie widziały kolorów, zobaczą je po raz pierwszy w wizjerze Panasonica
REKLAMA
REKLAMA

Hinduski fotograf Hizo Choudhary cierpi na zaburzenie rozpoznawania barw, a konkretnie na protanopię. Ta wada wzroku polega na tym, że mózg nie rozpoznaje barwy czerwonej. Mimo tego problemu Choudhary jest zawodowym fotografem, który na dodatek lubi fotografować w kolorze.

Dziś polega swoim zespole, który pomaga mu w pracy z kolorem, ale nie zawsze miał taki komfort pracy. Na początku fotograficznej drogi zdarzało mu się utracić zlecenia po tym, jak klienci dowiadywali się o jego wadzie wzroku.

Hizo Choudhary stał się inspiracją dla Panasonica. Nowa technologia pozwala sprawić, że osoby z zaburzeń rozpoznawania barw mogą zacząć widzieć świat tak, jak wygląda w oczach zdrowych osób.

Panasonic stworzył wizjer aparatu, w którym Choudhary widzi wszystkie kolory.

Panasonic wraz z Dentsu Aegis Network opracowali specjalną wersję aparatu Lumix G90, w której zastosowano niezwykły wizjer cyfrowy. Patrząc przez wizjer, Choudhary widzi wszystkie kolory, mimo swojej wady wzroku.

Jak twierdzi Panasonic w swoim filmie, na świecie jest 300 mln osób cierpiących na zaburzenie rozpoznawania barw. Zaburzeń jest wiele, a najpowszechniejszym jest deuteranomalia (ang. deuteronamaly), czyli obniżona percepcja nasycenia (ale nie jaskrawości) zieleni. Z kolei Choudhary cierpi na protanopię, czyli nierozpoznawanie barwy czerwonej. Czerwień wygląda podobnie do zieleni.

Specjalny wizjer Lumiksa G90 powstał z myślą o przypadłości Choudhary’ego. Fotograf widzi w nim pełne spektrum kolorów, ale wizjer nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Działa jedynie w przypadku protanopii.

Aparat nie trafi do seryjnej produkcji.

Panasonic Lumix G90 class="wp-image-917766"

Jest to jednorazowy projekt, który nie trafi do masowej produkcji, ponieważ zainteresowanie takim produktem byłoby zbyt małe, by uzasadnić koszty produkcji. Na protanopię cierpi ok. 0,59 proc. populacji.

Na filmie panasonica widać reakcję fotografa na nowy wizjer. Nowy aparat z pewnością odmieni jego życie zawodowe, a może też prywatne. Na pewno zachęci go do częstszego fotografowania. Na filmie widać też moment, w którym fotograf… ogląda gotowe zdjęcia patrząc na nie przez wizjer aparatu. Dzięki temu pierwszy raz może w pełni zobaczyć swoje własne prace.

 class="wp-image-1087757"
REKLAMA

Technologia użyta w wizjerze bazuje na filtrach optycznych, które blokują część pasma światła. Przy wadach, w których kolor czerwony i zielony zlewa się w jedną całość, filtry wycinają z widocznego pasma ten fragment, w którym kolor zielony i czerwony nachodzą na siebie. To sprawia, że różnica między zielenią a czerwienią staje się znacznie wyraźniejsza, co przekłada się na lepsze zróżnicowanie kolorów.

Podobna technologia jest użyta w okularach Enchroma, które zostały opracowane w 2002 r., a od 2012 trafiły do sprzedaży. Okulary kosztują ok. 700 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA