REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Kontenery sposobem Windowsa 10X na rozliczenie się z przeszłością. Czym właściwie są?

Tak jak podejrzewano, Microsoft zamierza rozwiązać problem zgodności wstecznej Windowsa 10X ze starszymi aplikacjami techniką konteneryzacji. Przyszedł czas by wytłumaczyć na czym to właściwie polega.

22.11.2019
12:42
co to windows 10x
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10X to kolejna z licznych prób Microsoftu na pozbycie się archaicznych rozwiązań technicznych w jego sztandarowym systemie operacyjnym. Wszystkie dotychczasowe próby – w tym Windows RT czy Windows 10S – zakończyły się porażką z bardzo prostej przyczyny. Za każdym razem, gdy z Windowsa znikały przestarzałe techniki, wiązało się to z zerwaniem zgodności wstecznej z setkami tysięcy aplikacji, na których polegają użytkownicy systemu Microsoftu.

Windows 10X ma nie tylko być rozwijany równolegle do tradycyjnego Windowsa 10, to na dodatek ma zapewniać pełną zgodność wsteczną z klasycznymi aplikacjami. Jakim cudem, skoro przecież z Windowsa 10X mają zniknąć wszystkie przestarzałe moduły i środowiska uruchomieniowe? Wiemy, że natywnie system uruchomi aplikacje webowe i typu Universal Windows Platform. W jaki sposób mają działać tak zwane aplikacje Win32?

Tak jak podejrzewaliśmy. Windows 10X będzie korzystał z kontenerów do aplikacji klasycznych.

Wydaje się potwierdzać to ogłoszenie rekrutacyjne Microsoftu, wypatrzone przez WindowsLatest. Poszukiwany przez firmę menadżer-programista ma między innymi zajmować się kontenerami w kontekście obsługi aplikacji typu Win32 na urządzeniach z Windows 10X. A więc bardziej wprost napisać się nie da.

windows 10x interfejs class="wp-image-1027540"

Tego typu rozwiązanie zapewnia bardzo duży poziom bezpieczeństwa a także gwarantuje higienę systemu. Innymi słowy, korzystanie z aplikacji klasycznych w Windowsie 10X nie będzie wiązało się z narażaniem naszego komputera na infekcję złośliwym oprogramowaniem, a same aplikacje nie mają żadnego wpływu na system – nie będą mogły więc i wpływać na jego stabilność czy prędkość działania.

Niestety, aplikacje uruchamiane w kontenerach i których serwerem również jest nasze urządzenie mają też swoje wady. Metoda ta wpływa na wydajność pracy tych aplikacji, a więc będą działać zauważalnie wolniej niż uruchomione na identycznym urządzeniu z Windowsem 10. Korzystanie z tych aplikacji wpłynie też na czas pracy naszego urządzenia na akumulatorze. Windows 10X pozwoli więc na bezproblemową pracę z aplikacjami typu Win32, ale lepiej będzie na nim trzymać się tych webowych i UWP.

Co to właściwie są te kontenery aplikacji?

W nieznacznym uproszczeniu, już samo określenie kontener aplikacji całkiem trafnie opisuje jego naturę. To aplikacja zamknięta w programowym kontenerze, w którym znajdują się też wszystkie zależności i biblioteki potrzebne do jej uruchomienia. W założeniu bardzo przypomina maszynę wirtualną, z tą różnicą, że w przypadku kontenerów nie trzeba od nowa wirtualizować całego systemu dla każdego z kontenerów.

windows 10x kontenery class="wp-image-1044110"
REKLAMA

To oznacza, że aplikacje w kontenerach są niemal niezależne od konkretnej wersji i konfiguracji platformy operacyjnej użytkownika. Kontenery można względnie swobodnie przenosić między urządzeniami, a te będą nadal działać – mimo iż obecne w nich aplikacje mogą polegać na zewnętrznych, systemowych modułach. Kontenery z natury nie dokonują żadnych zmian w systemie operacyjnym i są od niego programowo izolowane – co zapewnia łatwość administracji systemu i bezpieczeństwo.

To oznacza, że Windows 10X będzie ładował do pamięci przestarzałe moduły tylko w ramach kontenera z aplikacją Win32, a wszystkie procesy z nimi związane będą izolowane od pozostałych. Po zamknięciu tejże aplikacji owe moduły nie będą już obecne w pamięci urządzenia. Bezpiecznie, elegancko i stabilnie. Choć niezbyt wydajnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA