REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Robot policjant? W literaturze, filmach i grach jest ich pełno

Mówię: robot policjant i nie mogę się opędzić od myśli, że to nie do końca jest dobry pomysł. Skąd to podejrzenie? Z literatury, filmów, i gier.

24.05.2017
10:57
Robot policjant? W literaturze, filmach i grach jest ich pełno
REKLAMA
REKLAMA

Jako miłośnik fantastyki, mogę podać dziesiątki przykładów, w których coś może pójść nie tak.

Chociażby robot policjant może być wyjątkowo łatwy do wykiwania, tak jak w powieści Limes inferior polskiego legendarnego autora Janusza A. Zajdla. Tam urządzenie nawet nie jest humanoidalne, lecz przypomina „coś w kształcie i wielkości piłki futbolowej, poruszające się na cienkich, pajęczych nogach” i przedstawiające się jako „aresztomat”. Miał służyć do przypilnowania aresztowanego do momentu stawienia się na policji. Niestety bohater książki pozbył się go nader łatwo - przy pomocy nadjeżdżającego wagonika metra.

 class="wp-image-566296"

Stróżem prawa, który niewątpliwie odniósł sukces w wykonywaniu swoich obowiązków niewątpliwie był z kolei Robocop.

Nie należy jednak zapominać, że Robocop był w dużej części człowiekiem. Wbrew nazwie należałoby go zakwalifikować jako cyborga. Podobnie zresztą jak policjanta z filmu Star Trek - tego, który zatrzymuje młodego Kirka tuż po rozbiciu samochodu. Nie wiemy, czy jest człowiekiem, czy robotem, ponieważ został przedstawiony w zdehumanizowany sposób. Podobnie jest ze strażnikami z kultowego filmu George’a Lucasa THX 1138.

Czy ludzkość jest gotowa na automatyzację wykonywania obowiązków służbowych policjanta?

Pamiętajmy, iż czynności policyjne są bardzo różnorodne. Część z nich już dziś można by zautomatyzować i przenieść na maszynę.

Tak właśnie planują zrobić władze Dubaju. Pierwszy robot-policjant, zaprojektowany przez hiszpańską firmę PAL Robotics, jest z grubsza humanoidalny. Może poruszać głową i rękami, jeździ jednak na kółkach. Na piersi ma umieszczony ekran dotykowy, który zdradza, że… to po prostu dość ciekawie przygotowany infokiosk. Za pomocą ekranu dotykowego petenci mogą zgłaszać przestępstwa oraz płacić mandaty. Wiadomo również, że robot będzie w stanie odpowiadać na pytania zadane głosem. Nad systemem sztucznej inteligencji pracowała firma IBM.

REKLAMA

Dubaj planuje, że około 30 proc. żywych policjantów zostanie zastąpionych tego typu (lub bardziej rozwiniętymi) urządzeniami. W trakcie prezentacji prototypów przedstawiono to jako „wprowadzenie robotów do służby policyjnej”, jednak ja nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to jedynie próba ładnego nazwania zwolnień w szeregach tamtejszej policji.

Grafika główna jest kadrem z filmu Star Trek (2009)

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA